مروری بر نتایج یك تحقیق:

در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟

در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟

به گزارش جاوید شو پژوهشگران با انجام یک مطالعه و با استفاده از نظرات جراحان زیبایی، ارتودنتیست ها و دانشجویان هنر، تأثیر تغییرات برجستگی بینی و چانه را بر میزان جذابیت صورت بررسی کردند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در جراحی های زیبایی، تهیه یک الگوی درمانی برای بیمارانی که علاوه بر مشکلات اندازه بینی، مشکلات موقعیت چانه یا بالعکس هم دارند اهمیت خاصی دارد. بنابراین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با انجام یک مطالعه به بررسی تاثیر تغییرات برجستگی بینی و چانه بر میزان جذابیت صورت پرداختند.

در این مطالعه با استفاده از پرسش نامه نظرات جراحان زیبایی، ارتودنتیست ها و دانشجویان هنر، در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج نشان داد که برجستگی بینی کوچک یا نرمال به همراه عقب­ رفتگی برجستگی چانه تا دو میلی متر، چانه نرمال و جلوآمدگی به اندازه دو میلی متر جذاب ترین پروفایل ­ها هستند.

با وجود این که تغییرات بینی و برجستگی چانه، تأثیر به سزایی بر ادراک زیبایی از طرف نظردهندگان داشت؛ اما با عنایت به تحصیل و شغل نظردهندگان تفاوت قابل توجهی در دیدگاه ها مشاهده نشد. عقب رفتگی برجستگی چانه بیشتر از دو میلی متر سبب افت شدید میزان جذابیت صورت در هر حالتی از بینی خواهد شد.

همچنین برجستگی چانه بیشتر از دو میلی متر هم خارج از محدوده زیبایی است. همینطور افزایش برجستگی بینی بیشتر از حدود نرمال، سبب کاهش جذابیت نیمرخ در هر حالتی از چانه خواهد شد.

ارتودنتیست­ ها، بینی کوچک را در حالت برجستگی چانه نرمال و دو میلی متر جلو آمده و یا دو میلی متر عقب رفته و دانشجویان هنر برجستگی نرمال بینی را در دسته برجستگی چانه جلوآمده (به اندازه دو میلی متر) را جذاب می ­دانستند.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: جراحان فک و صورت و متخصیین ارتودنسی باید به این امر توجه داشته باشند که در جمعیت ایرانی بینی، با برجستگی نرمال تا کوچک و برجستگی چانه، به اندازه دو میلی متر عقب رفتگی، تا به اندازه دو میلی متر جلو آمدگی، در محدوده جذاب قرار می­ گیرد که با عنایت به هنر و تخصص جراح و ارتودنتیست و حالت کلی صورت بیمار، می­توان به تغییرات رضایت بخش و دارای مقبولیت از طرف بیمار و خود درمانگر دست یافت.

این محققان معتقدند که با عنایت به نتایج این پژوهش میتوان برای پوشش دادن مشکلات زیبایی بیماران، با حداقل صدمه درمانی تصمیم گیری کرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تاثیر تغییرات برجستگی بینی و چانه بر میزان جذابیت صورت» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و نوید رضایی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مجری اصلی این طرح بوده است.
1400/07/29
14:41:53
5.0 / 5
871
تگهای خبر: زیبایی , سلامت , هنر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو