استفاده از پماد موضعی خرما در کاهش درد زانو

استفاده از پماد موضعی خرما در کاهش درد زانو

به گزارش جاوید شو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با انجام یک مطالعه عنوان کردند که استفاده موضعی از پماد خرما می تواند سبب کاهش درد و خشکی زانوی بیماران شده و فعالیت روزانه بیماران را بهبود ببخشد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در سالهای اخیر به علل مختلف استفاده از طب سنتی و طب مکمل در درمان بیماری ها افزایش پیدا کرده است. برخی معتقدند که داروهای طب سنتی با عوارضی کمتر می توانند به تنهایی یا در کنار درمان های رایج مورد استفاده قرار گیرند.

خرما یکی از گیاهانی است که از دیرباز، هم بعنوان غذا و هم بعنوان دارو در کشور ما استفاده شده است. یکی از مصارف مهم خرما در طب سنتی ایرانی، استفاده از آن در بیماری های مفصلی است. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز با انجام یک مطالعه تأثیر مصرف موضعی خرما را بر علایم بیماران مبتلا به آرتروز زانو، بررسی کردند.

بررسی های این تحقیق نشان داد که استفاده موضعی از پماد خرما توسط بیماران مبتلا به آرتروز زانو، سبب کاهش درد و خشکی زانوی بیماران شده و فعالیت روزانه بیماران را بهبود می بخشد. همینطور که علاوه بر اثربخشی (Efficacy) مناسب این دارو، عارضه قابل توجهی هم برای مصرف کنندگان مشاهده نشد.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند با عنایت به امکان استفاده از این دارو در سایر بیماری های مفصلی، نتایج این مطالعه می تواند در پژوهش های بیماری های مفصلی استفاده گردد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثر فرآورده موضعی خرما بر علایم بیماران استئوآرتریت زانو در مقایسه با ژل دیکلوفناک: کارآزمایی بالینی تصادفی شده» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و اصغر علمی، سید محمد باقر فضل جو، علیرضا باقرزاده کریمی، آرمان زرگران، مهرداد کریمی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز در انجام آن مشارکت داشتند.
1400/07/28
10:01:57
5.0 / 5
895
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو