وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

توسعه و تکمیل زیرساخت های فرهنگی در دستور کار جدی دولت می باشد

توسعه و تکمیل زیرساخت های فرهنگی در دستور کار جدی دولت می باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: توسعه و تکمیل زیرساخت ها و طرح های فرهنگی در دستور کار جدی دولت مردمی سیزدهم قرار دارد.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی عصر دوشنبه در آیین اختتامیه ششمین دوسالانه خوشنویسی ایران در قزوین که همزمان با هفته ملی خوشنویسی برگزار شد، اضافه کرد: قزوین یکی از مهم ترین حوزه های تمدنی ایران عزیز ماست و تاریخی به قدمت فرهنگ و هنر این سرزمین کهن دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: باید اذعان کرد در طول تاریخ در جای جای تمدن ایران اسلامی عناصر نامداری از قزوین نقش آفرینی کرده اند.
اسماعیلی اضافه کرد: در تاریخ معاصر ایران هم قزوین نقش مهمی در تولید فرهنگ و هنر داشته و خاک این دیار با فرهنگ و هنر آمیخته بوده و بزرگان زیادی را به فرهنگ و هنر ایران تقدیم کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد و خاطره شهدای قروین را گرامی داشت و اظهار داشت: شهیدان رجایی، بابایی، لشگری و مرحوم ابوترابی ملقب به سید آزادگان از شهدای گرانقدر این دیار بوده اند و مجموعه این داشته ها و پیشینه ها از هنر و فرهنگ، سیاست و اقتصاد، قزوین بزرگ را برای ما به ارمغان آورده است.
اسماعیلی اضافه کرد: در طول انقلاب اسلامی هم قزوین همپای مناطق دیگر یا جلوتر نقش آفرینی داشته و برای کشور افتخار آفریده است و ما به وجود این دیار در کشورمان افتخار می نماییم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ و هنر کشور اتفاقات بزرگی رخ داده است، اظهارکرد: در دوره های مختلف نشانه های روشن و غیرقابل اغماضی از شکوه فرهنگ و هنر را در سرزمین ایران اسلامی شاهد بوده ایم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اگر به دوره پرشکوه تمدن اسلامی در قرون سوم تا پنجم نگاه نماییم مملو از آثار و ابنیه های تاریخی و شخصیت های بزرگ و ماندگار است.
اسماعیلی ضمن اشاره به نقش فرهنگ و هنر در تمدن سازی، اضافه کرد: تمدنی در جوامع شکل نمی گیرد مگر این که بر پایه های هنر و فرهنگ استوار باشد.
وی افزود: اگر خواستار تحقق تمدن نوین ایرانی اسلامی هستیم باید هنر و فرهنگ در جایگاه شایسته خود قرار داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: باید برای رسیدن به هدف گذاری انجام شده و دستیابی به نقطه درخشان تمدن نوین ایرانی اسلامی گذرگاه های فرهنگی و هنری در کشور ایجاد نماییم.
اسماعیلی بیان نمود: امروز بیشتر از پیش می طلبد که حوزه هنر و فرهنگ به جایگاه رفیع و شایسته خود برسد.
وی افزود: در همین راستا آموزش هنر باید به شکل جدی مورد توجه باشد و تربیت نیروی انسانی فرهیخته و کارآمد باید در این حوزه مورد اهتمام باشد و همینطور تمرکزدایی از حوزه فرهنگ و هنر در دستور کار باشد که در دولت سیزدهم به این مقوله توجه شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در جای جای استان قزوین استعدادهای فرهنگی و هنری زیادی داریم و باید شاهد ایجاد یک نهضت فرهنگی و هنری بسته به ظرفیت ها و استعدادهای مناطق باشیم.
اسماعیلی با اشاره به اینکه توجه به موضوعات فرهنگی در اولویت دولت مردمی سیزدهم قرار دارد، اضافه کرد: به همین جهت دولت در اوج مشکلات اقتصادی و تحریم ها بنای حرکت خویش را حرکت متوازن در عرصه اقتصاد و فرهنگ قرار داده است و می خواهد در همه حوزه ها حرکتی شانه به شانه داشته باشد.
وی افزود: در سفرهای استانی ربیس جمهوری توجه به تکمیل طرح ها و زیرساخت های فرهنگی در اولویت قرار دارد و در مسافرت دولت به قزوین هم متناسب با نیازها و ظرفیت های این استان در حوزه فرهنگ و هنر برای پاسخگویی به نیازها اقدام می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان نمود: بسته به استعداد مناطق هم ایجاد مراکز فرهنگی و هنری در دستور کار قرار دارد؛ مثلاً در مشهد ایجاد یک مرکز بزرگ رسانه ای پیگیری می شود و در قزوین هم که از قطب های فرهنگی کشور است به دنبال تقویت هنر خوشنویسی و هنرهای تجسمی هستیم.
اسماعیلی در ادامه به برگزاری دوسالانه ملی خوشنویسی در قزوین اشاره نمود و ضمن اشاره به تلاش برخی کشورهای همسابه برای ثبت این هنر به نام خود، اظهار داشت: این جایگاه در اختیار ماست و با تولید و عرضه گسترده و تقویت برنامه هایی همگوم همین دوسالانه خوشنویسی می توانیم این موقعیت را تثبیت و قوام ببخشیم.
وی اضافه کرد: دوسالانه خوشنویسی می تواند به رخدادی بین المللی تبدیل گردد.
وی در ادامه از تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای احیای قانون خرید آثار هنرمندان از جانب دولت اطلاع داد و اظهار داشت: این قانون از قبل وجود داشته اما اجرا نمی شده است.
اسماعیلی اظهار داشت: در جهت پشتیبانی از هنرمندان باید جوایز جشنواره ها و همایش ها، آثار فرهنگی و هنری هنرمندان کشور باشد و همینطور اتاق کار مدیران در وزارت خانه ها و استانداری ها و ادارات دیگر مزین به این آثار باشد.1400/07/26
23:14:12
5.0 / 5
844
تگهای خبر: برنامه , جشنواره , سفر , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو