روشی برای کاهش درد و اضطراب مادران بعد از سزارین

روشی برای کاهش درد و اضطراب مادران بعد از سزارین

به گزارش جاوید شو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با انجام یک مطالعه تأثیر ماساژ پا با اسانس پرتقال را بر کاهش درد و اضطراب جراحی سزارین، بررسی کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، کنترل درد و اضطراب بعد از عمل، مبحث بسیار مهم در زنان تحت جراحی سزارین است. درد و اضطراب منجر به افزایش طول مدت بستری در بیمارستان و خستگی و افسردگی مادر و همینطور تاخیر در برقراری ارتباط مناسب مادرو نوزاد می شود.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با انجام یک مطالعه، تأثیر ماساژ آروماتراپی با روغن اسانس پرتقال را بر درد و اضطراب بعد از جراحی سزارین مورد بررسی قرار دادند.

برای این منظور تعداد ۸۰ نفر از مادرانی که تحت جراحی سزارین قرار گرفته بودند به صورت تصادفی به دو گروه مداخله (ماساژ پا با روغن اسانس پرتقال) و کنترل (ماساژ پا بدون روغن اسانس پرتقال) تقسیم شدند. پژوهشگران میزان درد و اضطراب آنها را در سه زمان؛ قبل، بلافاصله بعد و یک ساعت بعد از ماساژ پا، با استفاده از پرسش نامه های استاندارد اندازه گیری کردند.

نتایج این بررسی نشان داد که نمره درد و اضطراب هر دو گروه پیش از مداخله، تفاوت قابل توجهی نداشت؛ اما بلافاصله بعد از مداخله نمره درد و اضطراب در هر دو گروه در مقایسه با پیش از مداخله کاسته شده بود. درمورد درد این اختلاف معنادار نبود؛ اما در گروه مداخله کاهش بیشتری در نمره اضطراب مشاهده شد. یک ساعت بعد از مداخله، نمره اضطراب گروه مداخله و کنترل؛ نسبت به مرحله اول اندازه گیری؛ به ترتیب کاهش و افزایش پیدا کرده بود. نمره درد و اضطراب گروه مداخله و کنترل یک ساعت بعد از مداخله به صورت مفهوم داری با یکدیگر متفاوت بودند به صورتی که نمره گروه مداخله به صورت معناداری کمتر از گروه کنترل بود.

پژوهشگران این تحقیق می گویند: کاهش درد و اضطراب زنان تحت جراحی سزارین، سبب افزایش کیفیت زندگی مادر و نوزاد و بهبود وضعیت عملکرد بدنی و کاهش مدت بستری در بیمارستان و افزایش رضایتمندی مادر می شود. بر همین مبنا سفارش می کنند که در مراقبت های بعد از عمل؛ روش ماساژ آروماتراپی با روغن اسانس پرتقال مورد توجه واقع شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تأثیر ماساژ پا با روغن اسانس پرتقال بر نمره درد و اضطراب زنان تحت جراحی سزارین» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و نسترن نوروزی، فاطمه مبارکی، علی عباسی، رضا محمد پورهدکی، سید محمد میرحسینی، محمد حسن بصیری نژاد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه لینک زیر قابل دسترسی است:
Effect of aromatherapy massage by orange essential oil on post-cesarean anxiety: a randomized clinical trial


منبع:

1400/07/25
08:51:33
5.0 / 5
942
تگهای خبر: رضایتمندی , سلامت , كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو