نمایه شدن پایگاه داده ایرانی در شبکه جهانی اطلاعات زبرافیش

نمایه شدن پایگاه داده ایرانی در شبکه جهانی اطلاعات زبرافیش

به گزارش جاوید شو پایگاه داده مطالعات محور مغز- رفتار ماهی زبرا پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در شبکه جهانی اطلاعات زبرافیش (Zebrafish Information Network (ZFIN نمایه شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر عطالله پورعباسی، مسئول آزمایشگاه مغز، شناخت و رفتار با بیان این خبر اظهار داشت: شناخت ساختارهای مغزی درگیر در بروز رفتار نخستین قدم برای طراحی مداخلات جهت تقویت مهارت های شناختی و همینطور بررسی تاثیر مداخلات رفتاری در سلامت افراد و جامعه، به حساب می آید.
وی افزود: با این رویکرد، محققان آزمایشگاه مغز، شناخت و رفتار با همکاری آزمایشگاه زبرافیش پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تمامی مطالعات رفتاری و عصبی انجام شده بر محور مغز و رفتار بر روی رایج ترین مدل آزمایشگاهی یعنی ماهی زبرا را در پایگاه داده ای Zebrafish Brain-Behavior Axis Database (ZBBAD) گردآوری کرده اند که مشتمل بر بیشتر از چهارصد مقاله گردآوری شده است.
پور عباسی اضافه کرد: دسترسی به این پایگاه داده ای در جامع ترین شبکه اطلاعاتی ماهی زبرا بنام (The Zebrafhish Information Netwrok(ZFIN امکان پذیر شده است.
وی با بیان اینکه مطالعات بررسی شده در این ست از داده ها در واقع ابتدا به ماهی زبرا بعنوان یک مدل آزمایشگاهی ایده آل برای مطالعات رفتاری تاکید دارد، اضافه کرد: البته پتانسیل های این مدل در طراحی مداخلات مختلف عرضه شده است.
مسئول آزمایشگاه مغز، شناخت و رفتار پژوهشگاه افزود: در این مجموعه تمامی مطالعات ماهی زبرا از سال ۲۰۰۹ تا کنون که در ارتباط با مداخله های رفتاری و ارزیابی شاخصهای مغزی اجرا شده اند، جمع آوری شده و جهت استفاده محققان در سرتاسر دنیا بر روی ZFIN انتشار یافته است.
براساس اعلام پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، پایگاه داده ZFIN از سال 2016 با چندین پایگاه داده دیگر حیوانات آزمایشگاهی ادغام شده و الان اطلاعات جامعی در زمینه ژنتیک، مدلهای بیماری انسانی و فنوتیپ در اختیار پژوهشگران قرار می دهد. این پایگاه داده ارتباط تنگاتنگی با مرکز مطالعات ماهی زبرا ((The Zebrafish International Resource Center دارد.
منبع:

1400/07/19
00:05:21
5.0 / 5
811
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو