یافتن یک گونه قارچی جدید ایجادکننده کچلی در ایران

یافتن یک گونه قارچی جدید ایجادکننده کچلی در ایران

به گزارش جاوید شو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز یک گونه قارچ ایجاد کننده کچلی در ایران را شناسایی نمودند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، یکی از شایع ترین عوامل بیماری زا در حیوانات و انسان ها در سرتاسر جهان «درماتوفیت ها» هستند. از آن جا که درماتوفیتوز یا عفونت ناشی از درماتوفیت ها، تهدیدکننده زندگی نیست و تاثیر آن بر سلامتی به نسبت کم است، در خیلی از مناطق از این عفونت غفلت می شود.

از مهم ترین علت های کچلی حیوانی با پتانسیل انتقال از حیوان به انسان، قارچ های بیماری زا در کمپلکس «تریکوفایتون بنهامی» هستند. در یک مطالعه، ۳۸ مورد جدا شده از جنس تریکوفایتون (۳۷ مورد از ایران و یک مورد از جمهوری چک ) شناسایی شده است که در بررسی اولیه این موارد از لحاظ تاکسونومی و رده بندی در هیچ یک از گونه های موجود جای نمی گرفتند. این سویه ها همگی از موارد کچلی التهابی بیماران جدا شده بودند.

برای حل وضعیت رده بندی این جدایه ها، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در یک مطالعه، این سویه های زنده را از نظر مولکولی و فنوتیپی مورد بررسی قرار دادند.

با بررسی های فیلوژنتیک بعدی (با استفاده از ۴ نشانگر)، ژنتیک جمعیت (با استفاده از ۱۰ نشانگر) و تجزیه و تحلیل فنوتیپی دو گونه جدید شناسایی شد. نخستین گونه، با عنایت به محل جداسازی از ایران (Persia) تحت عنوان «تریکوفایتون پرسیکوم» نامیده شد که به صورت عمده، از ۳۷ مورد درماتوفیتوزیس انسانی در جنوب و جنوب غربی ایران شناسایی شدند. گونه دوم هم از یک مورد درماتوفیتوزیس انسانی در جمهوری چک شناسایی شد.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: با عنایت به اینکه احتمال وجود گونه های جدید قارچ های درماتوفیتی، با مخازن ناشناخته و با احتمال بیماری زایی متفاوت، دور از ذهن نیست؛ بنابراین سفارش می شود در موارد روبرو شدن با سویه هایی که به لحاظ فیلوژنی تفاوت فاحشی در آنالیز اولیه با گونه های شناخته شده موجود دارند، حتما بررسی های ژنتیکی با استفاده از چندین مارکر ژنتیکی صورت پذیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «کشف جدید اعضای تریکوفایتون، گونه های تریکوفایتون پرسیکوم و تریکوفایتون اسپیرالیفرم بعنوان عامل عفونت های کچلی التهابی شدید در ایران و جمهوری چک» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و علی رضائی مته کلائی و فروغ شمسی زاده؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه لینک زیر قابل دسترسی است:

Discovery of New Trichophyton Members، T. persicum and T. spiraliforme spp. nov.، as a Cause of Highly Inflammatory Tinea Cases in Iran and Czechia

منبع:

1400/07/13
12:00:49
5.0 / 5
868
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو