پژوهشگران پیشنهاد كردند

استفاده از ماده موثره زعفران برای کاهش مشکلات ترک اعتیاد

استفاده از ماده موثره زعفران برای کاهش مشکلات ترک اعتیاد

جاوید شو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان با انجام یک مطالعه تاثیر ماده موثره زعفران را در کاهش مشکلات ولع مصرف و علایم سندرم ترک در بیماران تحت درمان با متادون بررسی کردند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون، دارای مشکلاتی مانند اختلال عملکردهای شناختی، ولع مصرف و علایم سندرم ترک هستند. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان با انجام یک مطالعه اثرات کروسین یا ماده موثره زعفران را بر روی عملکردهای شناختی، ولع مصرف و علایم سندرم ترک در بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون بررسی کردند.

این کارآزمایی بالینی بر روی ۶۰ بیمار تحت درمان نگهدارنده با متادون انجام شد. شرکت کنندگان، بطور تصادفی در دو گروه برای مصرف مکمل کروسین و دارونما تقسیم شدند. افراد در گروه درمان ۳۰ میلی گرم کروسین روزانه برای ۱۲ هفته و گروه دیگر دارونما دریافت نمودند. قبل و پس از مداخله، عملکردهای شناختی، ولع مصرف و علایم سندرم ترک در بیماران مورد ارزیابی قرار گرفت.

بررسی ها نشان داد پس از ۱۲ هفته مداخله، کروسین بطور مدلول داری سبب کاهش نمرات ولع مصرف و علایم سندرم ترک در مقایسه با گروه دارونما شد. در این مطالعه، بعد از تجویز کروسین اثرات مدلول داری در نمرات آزمون های عملکرد شناختی مشاهده نشد.

یافته های این مطالعه حاکی از آنست که مصرف ۳۰ میلی گرم مکمل کروسین روزانه به مدت ۱۲ هفته، در بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون دارای اثرات مفیدی بر روی ولع مصرف و علایم سندرم ترک دارد.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که کروسین را می توان بعنوان یک مکمل دارویی برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش عوارض جانبی اپیوئیدها در این بیماران سفارش کرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثر کروسین بر عملکردهای شناختی، ولع مصرف و علایم سندرم ترک در بیماران اپیوئیدی تحت درمان نگهدارنده با متادون» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و امیرقادری، حمیدرضا بنفشه، محمدباقر صابری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها بصورت مقاله علمی انتشار یافته و بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:
The effect of crocin (the main active saffron constituent) on the cognitive functions، craving، and withdrawal syndrome in opioid patients under methadone maintenance treatment


منبع:

1400/07/11
10:09:50
5.0 / 5
865
تگهای خبر: سلامت , شركت , كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو