استفاده از چای بادرنجبویه در یک بیماری قلبی

استفاده از چای بادرنجبویه در یک بیماری قلبی

جاوید شو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان با انجام یک مطالعه، تاثیر مصرف چای ملیسا یا بادرنجبویه را در بیماران گرفتار انقباض زودرس بطن قلب بررسی کردند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، انقباض زودرس بطن؛ بعنوان یکی از شایع ترین آریتمی ها می تواند عوارض قلبی عروقی را خصوصاً هم زمان با سایر عوامل خطر، بدتر کند. باتوجه به عوارض جانبی احتمالی استفاده از داروهای ضد آریتمی، تجویز داروهای گیاهی برای چنین شرایطی رو به افزایش است.

چای ملیسا که از دم کردن برگ های گیاه بادرنجبویه به دست می آید، بعنوان یک عامل ضد آریتمی و محافظ قلب شناخته شده است؛ اما شواهد محدودی جهت استفاده بالینی آن وجود دارد. بنا بر این پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان با انجام یک مطالعه، اثرات چای ملیسا را در بیماران مبتلا به انقباض زودرس بطن قلب بررسی کردند.

در این کارآزمایی بالینی تصادفی ۱۲ هفته ای ۶۰ بیمار با تشخیص تأیید شده انقباض زودرس بطن قلب های متوسط ​​تا پایین شرکت کردند. بیماران گروه مداخله کیسه های چای ملیسا (حاوی ۲ گرم برگ خشک شده/۲۵۰ میلی لیتر آب گرم) دو بار در روز علاوه بر سفارش های اصلاح شیوه زندگی دریافت نمودند، در صورتیکه گروه کنترل فقط سفارش های اصلاح شیوه زندگی را دریافت نمودند. بعد از جمع آوری داده ها، نمونه های خون جهت بررسی غلظت سرمی نشانگرهای گلوکز و لیپید جمع آوری شد. همین طور تعداد ضربان قلب زودرس و ضربان قلب با ریتم ۲۴ ساعته توسط دستگاه هولتر کنترل تعیین شد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه و برمبنای نتایج به دست آمده، بنظر می رسد این نتایج از اثرات محافظتی قلبی بیشتر استفاده از چای ملیسا بعنوان یک گیاه دارویی نسبت به اصلاح شیوه زندگی به تنهایی حمایت می کند. با وجود این، بمنظور بررسی های بیشتر، استفاده از آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ لازم است.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «چای ملیسا آفیسینالیس بطور مطلوبی بر تعداد ضربان قلب زودرس و مشخصات قلبی در بیماران مبتلا به انقباض زودرس بطن تأثیر می گذارد» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و یافته های آن بصورت مقاله علمی، بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:

J.Melissa officinalis tea favourably affects the frequency of premature ventricular beats and cardiometabolic profile among patients with premature ventricular contraction: A randomised open-label controlled trial

منبع:

1400/07/09
21:54:59
5.0 / 5
607
تگهای خبر: دستگاه , سلامت , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو