از جهان كتاب باخبر باشید

فصل جوایز ادبی اعلام نامزدهای اولین جایزه منزوی و هفتمین دوره شاملو

فصل جوایز ادبی اعلام نامزدهای اولین جایزه منزوی و هفتمین دوره شاملو

جاوید شو: جوایز ادبی بسیاری در فصل پاییز مراحل پایانی خودرا می گذرانند و برندگان آنها اعلام می شوند؛ اعلام نامزدهای اولین دوره جایزه ملی غزل (حسین منزوی) و دو بخش از هفتمین دوره جایزه شعر شاملو قسمتی از این جوایز است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، تابستان به انتها رسید و روزهایی که در پیش است، بسیاری جایزه های ادبی به کار خود اختتام می دهند. پاییز فصل اهدای جایزه های ادبی و به ثمر نشستن تلاش نویسندگانی است که عمری را به خلوت و برای زیباتر کردن دنیای ما می گذرانند.
⁠بیست وهشتمین جایزه «محمود افشار» به زبان شناس بلژیکی رسید
بیست وهشتمین جایزه ادبی و تاریخی دکتر محمود افشار به پاس بیش از پنجاه سال مطالعه و تحقیق جدّی در حوزه فقه اللغه ایرانی و فرهنگ و ادیان ایران باستان به دانشمند بلژیکی، پروفسور پیر لکوک اهدا شد.
هیئت گزینش کتاب و جایزه بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار بیست وهشتمین جایزه ادبی و تاریخی دکتر محمود افشار را به دانشمند بلژیکی، پروفسور پیر لکوک اهدا کرد. وی نزدیک به دو دهه در مقام صاحب کرسی زبان شناسی و فقه اللغه ایرانی در مدرسه کاربردی مطالعات عالی پاریس به تدریس فرهنگ و زبان های ایرانی پرداخته و سالیانی دراز در دانشگاه سوربن جدید و مدرسه لوور زبان های ایرانی و کتیبه های فارسی باستان، فارسی میانه و پارتی را تدریس کرده و شاگردان بسیاری پرورده است.
او از پیشگامان مطالعه علمی گویش های ایرانی منطبق با موازین زبان شناسی نوین است. وی با اقامت طولانی در سیوند فارس به گردآوری و بررسی دقیق گویش مردمان آن روستا پرداخت و رساله دکتری خودرا نیز به همین موضوع اختصاص داد.
جایزه تاریخی ادبی دکتر محمود افشار یزدی، از سال ۱۳۶۸ از طرف موقوفات افشار، طبق قوانین وقفنامه به پژوهشگران اهدا می شود.
طبق وقفنامه چنانچه درآمد موقوفات به مقدار قابلی افزایش یابد واقف یا شورای تولیت می توانند علاوه بر تالیف و ترجمه و چاپ کتب، مبلغی از آنرا به جوایز برای تشویق دانشمندان و دانش پژوهان، نویسندگان و شاعران اختصاص بدهند.
هیئت گزینش این جایزه حالا شامل سید مصطفی محقق داماد، سید فتح الله مجتبایی، حسن انوری، جلال خالقی مطلق، محمدرضا شفیعی کدکنی، ژاله آموزگار، محمود امیدسالار، کاوه بیات و محمد افشین وفایی (مدیر فعلی بنیاد موقوفات افشار) است.
هفدهمین جایزه ادبی «واو» به کار خود اختتام داد
جایزه ادبی واو بهترین رمان متفاوت هفدهمین دوره خودرا معرفی نمود و از میان چهار رمان چهارده سالگی بر برف نوشته حسین آتش پرور، طبرخون نوشته محسن فاتحی، مرد کبود نوشته پیام عزیزی و وقتی ما همه مردیم نوشته مهدی احمدیان که بعنوان نامزد خود معرفی کرده بود، رمان مرد کبود نوشته پیام عزیزی را برای آن چه «آفرینش جنونی تمام عیار در فضایی وهم آلود، بازتاب درخور توجه هویت هزارپاره انسان معاصر در این جنون و نثر و زبانی روان و روایتی ساختارمند و گیرا» عنوان کرده بعنوان رمان متفاوت سال ۱۳۹۸ برگزید.
نشر نیماژ و علیرضا اسدی جنتی نیز بعنوان بهترین ناشر رمان متفاوت سال ۹۸ عرضه شدند.
فائزه سیدشاکری، دبیر این جایزه، همین طور رمان چهارده سالگی بر برف نوشته حسین آتش پرور را برای نثر و زبان شفاف، پاکیزه، یکدست و درخور توجه همین طور سیالیت روان روایت میان خیال و واقعیت بعنوان رمان شایسته تقدیر سال ۱۳۹۸ معرفی نمود.
داوران این مرحله از جایزه رویا دستغیب، مجتبی هوشیار محبوب و فائزه سیدشاکری بودند.
جایزه ادبی واو از سال ۱۳۸۲، هر سال به متفاوت ترین آثار ادبیات فارسی در فرم ساختاری، روایت و قصه پردازی، تعلق می گیرد.
اعلام اسامی راه یافتگان به مرحله دوم جایزه «قیصر امین پور»
دبیرخانه پنجمین دوره کتاب سال دفتر شعر جوان (جایزه قیصر امین پور) اسامی آثار راه یافته به مرحله دوم داوری این رویداد ادبی را شامل ۲۳ اثر اعلام نمود.
۱. نسخه محرمانه: سیدمحمدصادق آتشی (نشرسوره مهر)
۲. این ادامه داستان دارد: جواد افرا (شر ایهام)
۳. قلبم به تماشای تو ایستاده: حانیه بهرامی (نشرایجاز)
۴. حریم خصوصی: فاطمه ترسا (نشر فصل پنجم)
۵. خودسوزی افتاب: ابوالفضل جبله (نشر فصل پنجم)
۶. زندان ماهی ها در خیابان بهار: بهار چمنکار (سیب سرخ)
۷. نقطه ضعف: مجتبی خرسندی (نشر امتیاز)
۸. سبز روشن: حسن خلجی (نشر شانی)
۹. کعبه دیوارهای خانه توست: محمدمهدی درویش زاده (نشر فصل پنجم)
۱۰. هنوز: ریحانه رسول زاده (نشر نزدیک تر)
۱۱. لب کوک: آرزو سبزوار (نشر ایهام)
۱۲. شبیه اولین انسان: حسین سقایی (نشر ایجاز)
۱۳. اثر: اسماء سوری (نشر سوره مهر)
۱۴. شد: مهران شفیعی (نشر سیب سرخ)
۱۵. ضمائم: پیمان طالبی (نشر نزدیک تر)
۱۶. شاهدان: رویا طلاساز فیروزی (نشر ایهام)
۱۷. مردی که علامت سوال است سرش: امیرحسین علیاری (نشر فصل پنجم)
۱۸. تن: علی عیسی بیگی (نشر فصل پنجم)
۱۹. هفت خان: امیر قربان زاده (نشر طنین سخن)
۲۰. یادآور: محمدحسین کلارستاقی (نشر سیب سرخ)
۲۱. کوبه: سعید مبشر (نشر ایهام)
۲۲. نارنج: نفیسه سادات موسوی (نشر سوره مهر)
۲۳. تشرف: سیدعلی نقیبی (نشر فصل پنجم)
جایزه کتاب سال شعر دفتر جوان از سال ۸۵ شروع به کار کرد و پس از یک دوره توقف از سال ۸۷ به یاد قیصر امین پور (۱۳۳۸ تا ۱۳۸۶) شاعر نام آشنا، به کار خود ادامه داد. برگزاری این جایزه پس از مدتی و از سال ۱۳۸۹ به سبب تغییر مدیر عامل وقت دفتر شعر جوان (محمدرضا عبدالملکیان) متوقف گردید و از سال ۹۶ با مدیریت جدید (بیوک ملکی) برگزار می گردد.
هدف دفتر شعر جوان از برگزاری این جایزه معرفی شعر و شاعر خوب به جامعه است و آثار ارسالی محدودیتی از نظر موضوع و قالب شعری ندارند. همه کتاب های شعر چه در قالب های کهن و چه قالب های نوین، نیمایی و سپید در این داوری بررسی می شوند.
قیصر امین پور از شناخته شده ترین شاعران معاصر است که آثار زیادی همچون آینه های ناگهان، تنفس صبح، دستور زبان عشق، گل ها همه آفتابگردان اند طی بیش از سه دهه فعالیت شاعری از او به جا مانده است. وی علاوه بر سرودن شعر و نویسندگی استاد دانشگاه نیز بود و جلسات مختلف ادبی را از ابتدا در زمینه هنری و بعد دفتر شعر جوان راه انداخت و اداره کرد. توجه به شاعران جوان و نوجوانان مشتاق شعر و هدایت آثار آنان از عمده کارهای زنده یاد امین پور بود.
مهلت ارسال آثار به جایزه کتاب سال تمدید شد
سی ونهمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با هدف حمایت و تشویق مولفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور، ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی ایران و حفظ استقلال و هویت فرهنگی در بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار می گردد.
دبیرخانه این دوره از جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از ناشران، پژوهشگران، پژوهشگران، مولفان، مترجمان و مصححان دعوت می کند با ثبت نام در تارنمای اینترنتی کتاب یا کتاب های پیشنهادی خودرا تا ۲۰ مهر سال ۱۴۰۰ به دبیرخانه این جایزه ارسال نمایند.
کتاب سال جمهوری اسلامی ایران عنوان یک جایزه نیمه دولتی ایرانی است که هر ساله در بهمن ماه توسط خانه کتاب ایران و طی روزهای برگزاری آئین های بزرگداشت انقلاب سال ۱۳۵۷ در این کشور (دهه فجر)، با تأیید نهایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نویسندگان برگزیده و شایسته تقدیر در بخش های کلیات، فلسفه و روانشناسی، دین، علوم اجتماعی، زبان، علوم کاربردی، هنر، ادبیات و تاریخ و جغرافیا اعطا می شود.
اختتامیه جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با هدف حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی ایران، حفظ استقلال و هویت فرهنگی، هر سال در بهمن ماه برگزار می گردد.


نتایج مرحله اول جایزه شاملو اعلام شد
ه‍یأت داوران هفتمین دوره جایزه شعر شاملو در اطلاعیه ای برگزیدگان دو بخش «مدایح بی صله» و «هوای تازه» و همین طور راه یافتگان به دور دوم داوری این دوره از جایزه را معرفی نمود.
منتخبین حوزه مدایح بی صله:
به سایه از هرمز علی پور (انتشارات کتاب هرمز)
فرودگاه آه از فرامرز سدهی (نشر سیب سرخ)
منتخبین حوزه هوای تازه:
دیکتاتوری در سطرهای ابری از زینب فرجی (نشر سیب سرخ).
نهنگ حوض از خالد عظیمی (انتشارات ایهام).
باتوجه به معیارهای گفته شده و بعد از بحث و تبادل نظر میان داوران، دوازده اثر به اتفاق آرا جهت شرکت در مرحله دوم هفتمین دوره جایزه شعر شاملو برگزیده شد. هیأت داوران اسامی کتاب های راه یافته به دور دوم را به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می کند:
آمبرولا، خواهر گل های جهان از نرگس برهمند، (انتشارات نگاه)
آن، آرش خوشبخت (انتشارات فصل پنجم)
اکسپرسیونیسم غمگین، از دیار مردان بگی، (نشر مایا)
جادونامه آنتالوس از پریماه اعوانی (نشر افراز)
چشم های تو روشن بود از یاور مهدی پور (انتشارات مروارید)
حراج حلاج از محمد اسدی (انتشارات فصل پنجم)
شیهه از میثم متاجی (انتشارات مهر و دل)
قهوه قجری در پاریس از فرامرز احمری (انتشارات ایهام)
کوچه ی دلفین ها از مجیب مهرداد (انتشارات مهر و دل)
مرا از حروف نامم نجات بده از شهرام رستمی (نشر سیب سرخ)
مرگ در صفحه ای سفید از بهرام معصومی (نشر چلچله)
یاقوت های کبود از منصور مرید (نشر خوزان)
داوران مرحله اول هفتمین دوره «جایزه شعر شاملو» رزا جمالی، علیرضا حسنی و عبدالعلی عظیمی.
همچنین به مناسبت اعلام نتایج مرحله اول جایزه شعر شاملو، مستندی با عنوان «در جدال با خاموشی» که مروری است بر شش دوره گذشته این جایزه از پنجم مهر روی سایت رسمی جایزه شعر شاملو به آدرس http: //www.shamlouaward.org قرار داده خواهد شد.
برگزاری اولین دوسالانه جایزه ملی غزل
نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) در پنج بخش کتاب مجموعه غزل فارسی و غزل ترکی چاپ شده بین سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸، تک اثر شعر فارسی و ترکی (پنج اثر از هر شرکت کننده) و پژوهش شامل پایان نامه و کتاب با موضوع غزل های حسین منزوی (۱۳۲۵ تا ۱۳۸۳) به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان و به دبیری محمد ربیع احمدخانی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان همین طور دبیر علمی اسماعیل امینی شاعر و استاد دانشگاه در مهر ماه جاری برگزار می گردد.
مجموعه اشعار در این دوسالانه باید بیشتر شامل غزل باشند ولی کتاب هایی که قسمت بیشتر آثار در آنها غزل و بقیه در قالب های دیگر شعری و حتی شعر نو هست نیز پذیرفته می شوند، در بخش تک اثر هم پنج اثر از هر شاعری پذیرفته می شود و پیش تر چاپ شدن یا نشدن این آثار مهم نیست. همین طور در بخش تک اثر هر شاعر باید پنج غزل (نه کمتر، نه بیشتر) ارسال نماید. فراخوان این دوسالانه اسفند گذشته منتشر گردید و علاقه مندان تا ۱۵ خرداد سال جاری وقت داشتند آثار خودرا ارسال نمایند.
نامزهای چهار بخش از پنج بخش مورد اشاره شامل بخش شعر ترکی، پژوهش، تک اثر غزل فارسی و کتاب غزل فارسی این جایزه هفته گذشته اعلام شدند. وحید رحمانی، میترا سادات دهقانی، علی اصغر مقنی، دنیا تورج و عاصم اسدی در بخش پژوهش نامزد شده اند که داوری این بخش را مهدی محبتی و قربان ولیئی برعهده داشتند.
مهدی میرزا رسول زاده (اردبیل)، وحید طلعت (ارومیه)، ملاحت نادری (خلخال)، عارف سلطانی (مراغه)، پرویز سودی و بهزاد بیات فرد (زنجان) نیز در بخش غزل ترکی بعنوان نامزدها انتخاب شده اند که سعید سلیمان پور و علی کریمی داوری این بخش را انجام داده اند. همین طور آرزو سبزوار قهفرخی (چهارمحال و بختیاری، فرخ شهر)، افسانه سادات موسوی (نیشابور)، حسن بهرامی (گچساران)، حسن خسروی وقار (قم) و علیرضا رجب علیزاده (کاشان) در بخش تک اثر فارسی نامزد شده اند که داوری این بخش را غلامرضا طریقی، بهروز یاسمی و محمد سلمانی برعهده داشتند.
در بخش کتاب شعر فارسی نیز ۷ شاعر با ۸ کتاب نامزد شده اند. نامزدهای این بخش به ترتیب الفبا مرجان بیگی فر با کتاب برف و برنو، جواد جعفری نسب با کتاب از آینه تا ماه، حامد حسینخانی با کتاب پرواز در پیله، رحمت الله رسولی مقدم با کتاب زاویه و کتاب زیر انگشت های تشریح، سیدعلی شکراللهی با عنوان کتاب ضم، مسلم فدایی با کتاب الف ب پ تو و حسنا محمدزاده با کتاب پری روز هستند. داوری این بخش نیز برعهده غلامرضا طریقی، بهروز یاسمی و محمد سلمانی بوده است.
نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل، به نام و یاد حسین منزوی انجام می شود. منزوی (۱۳۲۵ زنجان) از نوجوانی سرودن شعر را شروع کرد و با ورود به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۴ جدی تر ادامه داد. اما این رشته را رها کرد و به جامعه شناسی رو آورد؛ تحصیلات خودرا در جامعه شناسی نیز ادامه نداد و در سال ۱۳۵۰ مجموعه شعر حنجره زخمی تغزل (انتشارات بامداد) ‏را منتشر نمود.


برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو با حضور نمایندگان ایران
مراسم افتتاح سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو جمعه گذشت (دوم مهر) با حضور مقامات، نویسندگان و ناشران همچون نمایندگان نشر و کتاب ایران در محل نمایشگاهی اکسپوسنتر این شهر انجام شد.
در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو بیش از ۲۵۰ ناشر داخلی و خارجی شرکت کرده اند و خانه کتاب و ادبیات ایران نیز به نمایندگی از مجموعه ناشران کشور با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در مسکو، غرفه ایران را در این نمایشگاه برپا کرده است.
بنیاد تحقیقاتی ایرانی ابن سینا نیز که در روسیه تاسیس و ثبت شده با بیش از ۳۰۰ اثر در موضوعات فلسفه و عرفان، علوم قرآنی، اقتصاد اسلامی، حقوق، هنر اسلامی، زبان و ادبیات فارسی و کتاب های کودک و نوجوان در این نمایشگاه شرکت کرده است.
ایوب دهقان کار، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، در قسمتی از این نمایشگاه از توافق انجام شده با یکی از موسسه های بزرگ انتشاراتی روسیه و انتشارات سروش ایران، آگاهی داد که طی آن تفاهمنامه و پیوند خواهرخواندگی در امتداد تعاملات فرهنگی دو کشور امضا و اجرا می گردد.
نمایشگاه مجازی کتاب دفاع مقدس افتتاح شد
نمایشگاه مجازی کتاب دفاع مقدس با عنوان «عطر لاله های حسینی» با عرضه ۲۰۰ عنوان شاخص هم زمان با سالروز گرامی داشت هفته دفاع مقدس راه اندازی شد.
نمایشگاه عطر لاله های حسینی با تخفیف ویژه بصورت مجازی با همکاری پلت فرم بومی برگزار می گردد.
این نمایشگاه بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب منتخب را با تخفیف ویژه برای عموم مردم فراهم نموده است. علاقه مندان تا دهم مهرماه می توانند با مراجعه به دامنه nmkd.ir از این نمایشگاه بازدید کنند.
تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد برحمایت از ناشران
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباب مشکلات حوزه نشر و کاغذ، از تازه ترین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل مشکل حوزه نشر و کاغذ خبرداد.
محمد مهدی اسماعیلی، شنبه شب (سوم مهر) در حاشیه جلسه مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به خبرنگاری در خصوص نحوه رسیدگی به مشکلات ناشران و خصوصاً مشکل کاغذ طی روزهای گذشته، اظهار داشت: از اولین اقداماتی که از بدو آغاز به کار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای آن جلسه برگزار کردیم «موضوع رسیدگی به مشکلات ناشران و کاغذ بوده است. هدف ما این بوده تا بتوانیم با برنامه ریزی اصولی و سنجیده به شرایطی دست یابیم که در موضوع خودکفایی صنعت چاپ و تهیه و تامین کاغذ به شرایط روشن و ایده الی برسیم.
اسماعیلی درباره موضوع واردات کاغذ و مشکلات تخصیص ارزی هم توضیح داد: حوزه نشر اکنون نیازمند حمایت هایی است که در برنامه های میان مدت و طولانی مدت باید این حمایت ها تعریف شود. نامه ای را به رئیس بانک مرکزی ارسال کرده و دراین زمینه با وی وارد مذاکره شدم تا مشکلات ارزی دراین زمینه رفع گردد. خوشبختانه با وجود همه مشکلاتی که دراین زمینه بر سرراه بانک مرکزی وجود داشت اما مقرر است دراین زمینه تخصیص هایی صورت گیرد که جزئیات آن اعلام خواهد شد.
واگذاری حق اقتباس آثار «رولد دال» به غول صنعت فیلم و سریال
شرکت آمریکایی نتفلیکس در اقدامی کم سابقه سراغ مجموعه آثار یک نویسنده معروف رفت و حق اقتباس آثار «رولد دال» را خرید.
روزنامه آیریش اگزمینر در گزارشی از بزرگترین قرارداد محتوایی نتفلیکس آگاهی داد و نوشت این مجموعه حق اقتباس آثار رولد دال نویسنده آثار کلاسیکی چون ماتیلدا و چارلی و کارخانه شکلات سازی را خریده است.
نتفلیکس قبل تر نیز با شرکت رولد دال استوری قرارداد همکاری امضا کرده بود. مجموع بودجه تولیدی نتفلیکس در این قرارداد ۱ میلیارد دلار است و علاوه بر فیلم موزیکال ماتیلدا، شامل یک سریال تلویزیونی می شود که کارگردان فیلم جوجو خرگوشه، تایکا وایتیتی، مقرر است با اقتباس از دنیای چارلی و کارخانه شکلات سازی بسازد.
رولد دال نویسنده، فیلمنامه نویس و شاعر معروف انگلیسی بود که بعنوان یکی از معروفترین نویسندگان کتاب کودک تا حالا بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه از آثار وی در سراسر جهان به فروش رسیده است. دال در سال ۱۹۱۶ میلادی از یک زوج ثروتمند و مهاجر نروژی در ولز متولد شد و بیشتر عمرش را در انگلیس گذراند تا اینکه در سال ۱۹۹۰ درگذشت.منبع:

1400/07/06
10:55:49
5.0 / 5
978
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو