در یك مطالعه عنوان شد؛

راهی برای کاهش مشکلات جنسی بعد از جراحی قلب

راهی برای کاهش مشکلات جنسی بعد از جراحی قلب

جاوید شو: در یک مطالعه با بررسی تأثیر توانبخشی قلبی بعد از جراحی قلب در بیماران، عنوان شد که این روش می تواند به افزایش رضایت جنسی بیماران کمک نماید.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، رضایت از رابطه جنسی یکی از عاملهای مهم و موثر در رضایت از زندگی، سلامتی و کیفیت زندگی زوجین است. مطالعات نشان داده که سن، افسردگی، فشارهای روحی، بیماری های مزمن، داروها، فقدان رابطه مناسب با همسر، یائسگی، نحوه زندگی و... می تواند بر رضایت جنسی اثرگذار باشند.

از دیگر عاملهای مهم اثرگذار در کیفیت، عملکرد و چگونگی رضایت جنسی افراد، بیماری های قلبی عروقی هستند. این گروه از بیماری ها از شایع ترین علت مرگ بزرگسالان در سرتاسر دنیاست و شیوع آن با گذشت هر دهه از عمر دو برابر می شود. در بیماران قلبی اختلال در عملکرد و کاهش فعالیت جنسی شایع است و می تواند بر کیفیت زندگی آنان تأثیر بگذارد.

از عمده ترین مشکلات جنسی بیماران قلبی کاهش یا فقدان میل جنسی است و علت آن وقوع مرگ ناگهانی در طول فعالیت جنسی، تفسیر غلط علایم طبیعی تحریک جنسی؛ مانند افزایش ضربان قلب و تنفس، بعنوان علایم قلبی و افسردگی پس از حمله قلبی است که در نهایت باعث نارضایتی جنسی و به خطر افتادن سلامت روان می شود. همینطور فعالیت جنسی نامناسب پس از سکته قلبی از عوامل در رابطه با بستری مجدد این بیماران است و همینطور بررسی ها نشان داده که عمل جراحی پیوند عروق کرونری قلب می تواند روی تمام مراحل عملکرد جنسی تأثیر منفی بگذارد.

بر همین اساس سفارش می شود که موضوعات در ارتباط با مسائل جنسی و روابط زناشویی بخشی از مراقبت پزشکی بیماران قلبی عروقی باشد، آگاهی های لازم در این حوزه به آنها داده شود و مشاوره با بیمار و همسر او در این حوزه صورت گیرد تا از فشار روانی آنها کاسته شود.

توانبخشی قلبی یکی از مجموعه فعالیتهایی است که برای بهبود شرایط بیماران قلبی عروقی طراحی شده و در ابعاد فیزیکی و فیزیولوژیکی روانی و اجتماعی، تعدیل عوامل خطر و پیشگیری ثانویه از بروز مجدد حوادث قلبی عروقی به کار گرفته می شود تا کیفیت زندگی بیمار بهبود یافته و محدودیت های فردی او کاهش پیدا کند.

یکی از فعالیتهایی که در برنامه توانبخشی قلبی انجام می گیرد، انجام مشاوره جنسی است. این توانبخشی می تواند مشکلات جنسی و عملکرد جنسی را بهبود بخشد؛ اما متاسفانه با وجود شیوع بالای اختلالات جنسی در بیماران قلبی عروقی، اندکی از افراد برای درمان به پزشک رجوع می کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه تأثیر توانبخشی قلبی را بر میزان رضایت جنسی بیماران پس از جراحی عروق کرونر قلب بررسی کردند.

در این مطالعه که به صورت مقطعی در مراکز توانبخشی رشت و تهران در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ انجام شد، ۱۰۸ نفر بیمار پس از جراحی عروق کرونر قلب مورد بررسی قرار گرفتند. برای جمع آوری داده های مورد نیاز، از پرسشنامه جمعیت شناختی و رضایت جنسی در دو نوبت پیش از شروع توانبخشی قلبی و پس از گذشت ۱۰ جلسه توانبخشی قلبی استفاده شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که پس از انجام جلسات توانبخشی قلبی، نمره رضایت جنسی بیماران به صورت مفهوم داری نسبت به قبل افزایش داشته و این بیماران سطح رضایت جنسی را پس از مداخله نسبت به قبل متوسط رو به بالا گزارش دادند. همینطور مشخص شد در هیچ موردی سطح رضایت جنسی بیماران نسبت به قبل بدتر نشده است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق و با عنایت به نتایج به دست آمده؛ باید به عملکرد جنسی بیماران در عمل جراحی عروق کرونر قلب توجه بیشتری شود و با فرهنگ سازی جهت شرکت در برنامه های توانبخشی قلبی پس از عمل جراحی، موجبات ارتقای کیفیت عملکرد جنسی و در نهایت بهبود کیفیت زندگی این بیماران را فراهم آورد.

در انجام این تحقیق پرند پورقانع، پگاه امیری نژاد و سید محمدتقی رضوی طوسی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی تأثیر توانبخشی قلبی بر میزان رضایت جنسی بیماران بعد جراحی عروق کرونری قلب» در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان انتشار یافته است.

منبع:

1400/07/03
18:11:50
5.0 / 5
848
تگهای خبر: برنامه , سلامت , شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو