در قالب یك كار تحقیقاتی انجام شد

ساخت یک کرم ضد جوش با بهره گیری از جلبک قهوه ای

ساخت یک کرم ضد جوش با بهره گیری از جلبک قهوه ای

جاوید شو: پژوهشگران در یک مطالعه به بررسی تاثیر ضد باکتریایی عصاره جلبک قهوه ای و کرم حاوی عصاره بر روی باکتری های مولد آکنه پرداختند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، آکنه ولگاریس؛ یک بیماری پوستی رایج در کودکان و نوجوانان است که با افزایش ترشحات چربی، کراتینه شدن فولیکول ها، افزایش باکتری ها و التهاب ایجاد می شود. باکتری های مختلفی در ایجاد التهاب و آکنه پوستی نقش دارند.

یکی از روش های از بین بردن عفونت های پوستی، استفاده از ضد میکروب های موضعی بصورت کرم، پماد، پودر و اسپری است. خیلی از پژوهشگران به دلیلهای مختلف در پی یافتن عوامل درمانی هدفمند، بدون عوارض جانبی و با فعالیت ضد باکتریایی بالا هستند و به سمت تهیه فرمولاسیون گیاهی غنی شده با ترکیبات طبیعی رفته اند.

جلبک های قهوه ای به علت داشتن ترکیبات فعال متنوع، فعالیتهای زیستی خاصی دارند که امکان استفاده اقتصادی از آنها را فراهم می آورد. یکی از این ترکیبات زیستی «فلوروتانین ها» هستند که خاصیت هایی مانند خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد چروک، سفیدکنندگی، ضد التهاب، ضد دیابت، ضد ویروس و... دارند. همین طور در بررسی ها این ترکیبات، فعالیت ضد میکروبی قوی در مقابل چندین میکروارگانیسم نشان داده اند.

با توجه به بازار بزرگ و رقابتی محصولات آرایشی بهداشتی در جهان، می توان با استفاده از ترکیبات زیست فعال موجود در جلبک ها در فرمولاسیون لوازم آرایشی بهداشتی، گام موثری در تولید محصولات باکیفیت و مناسب برای پوست برداشت. بر همین مبنا پژوهشگران با انجام یک مطالعه فعالیت ضد باکتریایی ترکیب فلوروتانین به دست آمده از جلبک قهوه ای را در مقابل شش سویه باکتری در رابطه با آکنه بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه؛ جلبک ها از نواحی جزر و مدی ساحل دریای عمان و خلیج فارس جمع آوری و به آزمایشگاه منتقل شدند. بعد از عصاره گیری از این جلبلک ها، میزان فلوروتانین موجود در عصاره اندازه گیری و تاثیر آنرا در از بین بردن باکتری ها مورد بررسی قرار گرفت. همین طور پژوهشگران از این ترکیبات، یک کرم آرایشی بهداشتی تهیه کردند و با اضافه کردن این ترکیبات به محیط کشت باکتری ها، تاثیر آن در از بین بردن باکتری ها بررسی کردند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که بااینکه عصاره فلوروتانینی در مقابل باکتری های مورد مطالعه فعالیت مهارکنندگی و قدرت کشندگی داشت ولی قدرت مهارکنندگی و کشندگی آن در مقابل باکتری های S. aureus و P. aeruginosa و P. acnes بیشتر بود و این باکتری ها بیشترین حساسیت را نسبت به عصاره نشان دادند. همین طور مشخص شد کرم حاوی عصاره فلوروتانین توانست از رشد باکتری های P. acnes، E. coli، P. aeruginosa و B. subtilis جلوگیری نماید.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ این نتایج نشان داده است که فرمولاسیون حاوی عصاره فلوروتانینی دارای پتانسیلی برای درمان عفونت های باکتریایی پوستی است و می توان از این عصاره در محصولات آرایشی بهداشتی بهره برد.

در انجام این تحقیق عصمت محمدی، بهاره شعبانپور، پرستو پورعاشوری و وحیده پیام نور؛ پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، به همراه سلیم شریفیان؛ استادیار دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «فعالیت ضد باکتریایی عصاره فلوروتانینی جلبک قهوه ای Sargassum tenerrimum و کرم غنی شده با آن در مقابل باکتری های در رابطه با آکنه» در نشریه علمی پژوهشی فیزیولوژی و بیوتکنولوژی آبزیان دانشگاه گیلان انتشار یافته است.

منبع:

1400/07/02
12:15:34
5.0 / 5
964
تگهای خبر: كیفیت , محصولات
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو