رئیس مركز همكاری های علمی بین المللی وزارت علوم پیشنهاد كرد

تشکیل کمیته مشترک برای اجرایی کردن همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین

تشکیل کمیته مشترک برای اجرایی کردن همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین

به گزارش جاوید شو رئیس مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک برای اجرایی کردن همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین را ارائه نمود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکترحسین سالار آملی در اولین وبینار "گذشته و چشم انداز زبان چینی و چین شناسی در ایران" که با حضور مجازی معاون وزارت آموزش خلق چین و روسای دانشگاه های ایران و چین برگزار شد، با قدردانی ازدست اندرکاران این نشست بخصوص دانشگاه تهران و نمایندگی موسسه کنفوسیوس چین، فرارسیدن "پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین" را تبریک گفت و اظهار نمود: از همکاری بی شائبه دو کشور برای مبارزه با بیماری کووید ۱۹ قدردانی می کنم و امیدوارم بزودی شاهد ریشه کنی این ویروس در سطح دنیا باشیم.
وی ادامه داد: از ابتکار به عمل آمده به مناسبت پنجاهمین سال برقراری روابط دو کشور و تشکیل "وبینار گذشته و چشم انداز زبان چینی و چین شناسی در ایران"، خرسندم و امیدوارم این نشست به اهداف خود برسد.
دکتر سالار آملی اظهار داشت: دو تمدن دیرین ایران و چین در دو سوی قاره کهن، احتیاج به ارتباط عمیق علمی و فرهنگی دارند. بدون شک فهم و آشنایی با زبان های چینی و فارسی کمک شایانی به هم افزایی علمی این دو کشور بزرگ می کند. ازاین رو در سالهای اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ایجاد رشته دانشگاهی زبان و ادبیات چینی و دوره های در ارتباط با شناخت کشور چین در دانشگاه های مختلف همت گماشته و شاهد رشد آن هستیم.
ایشان در ادامه اظهار داشت: البته در این بین موسسه کنفوسیوس هم با پشتیبانی از برگزاری دوره ها و اعزام مدرس زبان چینی و هم تجهیز آنها، در توسعه این کرسی ها بسیار فعال بوده است. همینطور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم از راه اعزام استاد و تشویق دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، از توسعه زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه های چین حمایت کرده و امروزه شاهد فعالیت کرسی های زبان فارسی و ایران شناسی در ۱۵ دانشگاه کشور چین هستیم.
رئیس مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: اعتقاد ما بر این است که شناخت بیشتر دو کشور آن هم ما بین نخبگان دانشگاهی بستری برای توسعه همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری در سایر زمینه ها است.
وی ادامه داد: ابتکار جناب آقای شی جیپنگ رئیس جمهور محترم چین، برای طرح "یک کمربند یک راه" و همینطور ابتکار دو کشور برای امضای برنامه ۲۵ ساله همکاریهای جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، می تواند تحولی در روند همکاریهای علمی و فناوری طرفین ایجاد نماید.
به نقل از روبط عمومی وزارت علوم، دکتر سالارآملی در انتهای سخنان خود اظهار نمود: اینجانب که در تهیه بخش علمی این توافقنامه ۲۵ ساله به نمایندگی از جامعه علمی و فناوری کشورمان نقش داشته ام، به جرات می توانم مدعی شوم که اجرای مفاد علمی، آموزشی و فناوری این توافقنامه می تواند فصل نوینی را برای دوکشور رقم بزند که آثار آن نه تنها در دو کشور بلکه در منطقه هم نمایان خواهد شد. ازاین رو پیشنهاد می کنم که " کمیته مشترک همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین" برای اجرایی کردن متن این توافق نامه تشکیل گردد.
منبع:

1400/06/27
10:54:27
5.0 / 5
1616
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو