هدفگذاری برای تبدیل ساوه به یک مرکز تحقیقاتی و خدماتی انار در کشور

هدفگذاری برای تبدیل ساوه به یک مرکز تحقیقاتی و خدماتی انار در کشور

به گزارش جاوید شو مرکزی معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان مرکزی از افتتاح مرکز خدمات تخصصی انار ساوه وابسته به این نهاد ظرف یکماه آینده اطلاع داد و اظهار داشت: مرکز خدمات تخصصی انار ساوه به یک مرکز تحقیقاتی و خدماتی انار در سطح کشور تبدیل خواهد شد.


محسن مرادی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: یکی از نقاط ضعف و نواقصی که درمورد جهاددانشگاهی استان مرکزی به آن اشاره می شود، عدم ورود جدی به حوزه صنعت و کشاورزی در استانی است که با تولید انواع محصولات کشاورزی و صنعتی، قطب کشاورزی و صنعت کشور بشمار می رود.
وی بیان کرد: یکی از سیاست ها و خط مشی هایی که جهاددانشگاهی در دوران مدیریت جدید پیگیری و دنبال کرده است ورود این نهاد انقلابی به حوزه صنعت و کشاورزی است تا بتوان از ظرفیت های موجود استان با تمرکززدایی از مرکز استان و با نگاه فراگیر به تمامی شهرستان ها، بیشترین بهره وری را بعمل آورد.
مرادی، شناسایی مزیت های شهرستان های استان مرکزی و انجام کارهایی متناسب با توانمندی هر شهرستان را اولویت فعالیت در این راستا بیان کرد و اضافه کرد: شهرستان ساوه به سبب برخورداری از مزیت کشاورزی بخصوص تولید محصول شاخص انار همچون نقاط هدف جهاددانشگاهی برای انجام کار تحقیقاتی و تخصصی طی یکسال اخیر بوده است.
وی با اشاره به اقدامات موثری که به منظور راه اندازی مرکز خدمات تخصصی انار از جانب جهاددانشگاهی در شهرستان ساوه صورت گرفته است، اظهار داشت: به سبب برخی ناهماهنگی هایی که برای اجرایی شدن این طرح صورت گرفته و نبود انسجام لازم برای برآوردن این مطالبه بحق تولیدکنندگان انار و کشاورزان ساوجی، عملا راه اندازی این مرکز تخصصی با وقفه روبه رو شده بود که خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته و برگزاری نشست های هم اندیشی با نماینده مجلس، فرماندار، برخی مسؤلان و کارشناسان مقرر شد به منظور فراهم آوردن زیرساخت های لازم، مجوز اولیه ایجاد مرکز خدمات تخصصی انار ساوه از جهاددانشگاهی کشور دریافت و تمامی فعالیت ها به صورت هدفمند و متمرکز با محوریت جهاددانشگاهی شهرستان ساوه صورت گیرد.
معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان مرکزی در ادامه اظهار داشت: در راه اندازی مرکز خدمات تخصصی انار ساوه قرار بر این شد طرح پیشنهادی ایجاد این مرکز در چشم انداز پنج سال آینده، شامل تأمین منابع مالی و نیروی انسانی و اهداف و مأموریت ها به دفتر خدمات تخصصی کشاورزی دفتر مرکز جهاددانشگاهی عرضه و بعد از بررسی های کارشناسی در نهایت یک جلسه دفاع مجازی اجرا شود که اینکار انجام شد و کارشناسان امر از این طرح دفاع کردند و برخی ایرادات جزئی هم عنوان شد که و ظرف هفته آتی اشکالات و ایرادات این طرح برطرف خواهد شد.
وی بیان کرد: کلیات این طرح در دفتر مرکز جهاددانشگاهی پذیرفته شده است و جزئیات آن هم درحال بررسی است و امیدواریم ظرف مدت یکماه آینده با دریافت مجوز اصولی از جانب جهاددانشگاهی کارهای آن رسما آغاز شود.
مرادی در ادامه مشاوره و آموزش را از کارهای این مرکز دانست و اضافه کرد: عرضه خدمات مشاوره ای به برخی باغداران در چارچوب دوره های تخصصی آموزشی با دریافت مجوزهای لازم آموزشی و تهیه سرفصل ها با طراحی دوره های آموزشی اولویت اول فعالیت مرکز خدمات تخصصی انار است.
وی انجام و تکمیل کارهای پژوهشی در عرصه تولید انار را از دیگر اولویت ها برشمرد و اضافه کرد: مبحث مبارزه با آفات انار که به نتایج قابل قبولی رسیده است همچون کارهای پژوهشی است که با تکمیل آن کار مبارزه با آفات به شکل گسترده و فراگیر برای تولید محصول کیفی در دستور کار قرار دارد.
به گفته این مقام مسئول در جهاددانشگاهی استان مرکزی با راه اندازی و افتتاح دفتر خدمات تخصصی انار در شهرستان ساوه، در نظر داریم نمایشگاهی در جهاددانشگاهی ساوه برپا شود تا در آینده شاهد برخورداری از یک مرکز پویا و جامع در حوزه کشاورزی و باغداری باشیم و مرکز خدمات تخصصی انار ساوه به یک مرکز تحقیقاتی و خدماتی انار در سطح کشور تبدیل گردد و کشاورزان و باغداران سراسر ایران از این خدمات بهره مند شوند.
منبع:

1400/06/25
15:21:20
5.0 / 5
782
تگهای خبر: خدمات , صنعت , محصولات
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو