در یك كارآزمایی بالینی بررسی شد

کپسولی گیاهی برای بهبود کبد چرب

کپسولی گیاهی برای بهبود کبد چرب

به گزارش جاوید شو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران با انجام یک کارآزمایی بالینی عنوان کردند که مصرف کپسول حاوی دانه بارهنگ در بهبود کبد چرب غیر الکلی موثر است.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیماری کبد چرب غیر الکلی؛ شایع ترین بیماری کبدی است که در صورت عدم درمان، عوارض کبدی مانند سیروز و سرطان کبد و عوارض خارج کبدی مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سندروم متابولیک را از خود به جا می گذارد.

با توجه به مشکلات این بیماری، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران با طراحی یک طرح تحقیقاتی تأثیر دانه بارهنگ را بر آنزیم های کبدی بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی، بررسی کردند. این پژوهشگران در یک دوره ۱۲ هفته ای دانه بارهنگ را در کپسول های ۵۰۰ میلی گرمی دو بار در روز برای بیماران تجویز کردند و بعد از انتهای دوره مطالعه با بررسی آنزیم های کبدی، تأثیر آنرا با افراد گروه کنترل که دارونما مصرف کرده بودند، مقایسه کردند.

در این مطالعه کاهش معنادار مقادیر آنزیم های کبدی، تری گلیسرید و اندازه دور شکم، در گروه درمان نسبت به گروه دارونما مشاهده شد. همینطور تغییرات سونوگرافی، به صورت کاهش گرید کبد چرب در گروه بارهنگ نسبت به دارونما به صورت معناداری مشاهده شد. بعلاوه از نظر عارضه دارویی هم عارضه جدی از جانب بیماران گزارش نشد.

پژوهشگران معتقدند که نتیجه این مطالعه مبین مفید بودن استفاده از این داروی گیاهی در بهبود بیماری کبد چرب غیر الکلی است. به قول این محققان؛ در صورت انجام مطالعات بیشتر و کسب نتایج مشابه با این مطالعه، میتوان از این گیاه بعنوان یک داروی مکمل در کنار رژیم غذایی در درمان بیماران بهره برد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مقایسه دانه بارهنگ (Plantago major) با پلاسبو بر آنزیم کبدی آلانین آمینوترانسفراز (ALT) در مبتلایان به بیماری کبد چرب غیر الکلی: یک مطالعه کار آزمائی بالینی تصادفی دو سو کور» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و آسیه شجاعی، روشنک قدس، فتانه هاشم دباغیان، شهرام آگاه، ابراهیم خادم و سیده فردوس جزایری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.
نتایج به دست آمده از این طرح تحقیقاتی، به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه لینک زیر قابل دسترسی است:
The Efficacy of Plantago major Seed on Liver Enzymes in Nonalcoholic Fatty Liver Disease: A Randomized Double-Blind Clinical Trial
1400/06/19
13:45:42
5.0 / 5
813
تگهای خبر: سفر , سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو