در قالب گزارش عملكرد معاونت پژوهشی دانشگاه پیام نور منتشر شد

از ایجاد ۱۱ پژوهشکده تا افزایش طرح های پسا دکتری

از ایجاد ۱۱ پژوهشکده تا افزایش طرح های پسا دکتری

به گزارش جاوید شو معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور اظهار داشت: از سال 1396 تا امروز 29 رویداد استارت آپی در حوزه های مختلف در دانشگاه های پیام نور کشور برگزار شده است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی کریمی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور درباره گزارش عملکرد این معاونت در چهار سال اخیر توضیح داد: این معاونت در حوزه کارآفرینی و ارتباط با صنعت؛ ۱۰ مرکز نوآوری در استانها در قالب تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۷۱ هسته نوآور در مراکز و واحدهای دانشگاه و همین طور هشت مرکز نوآوری را در قالب همکاری با پارک علم و فناوری در هفت استان راه اندازی کرده است.

وی به شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اضافه کرد: طی چهارش سال اخیر؛ ۹ شرکت توسط اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه پیام نور به وجود آمد.

تفاهم نامه با معاونت توسعه روستایی رییس جمهور
کریمی تحقق رسالت اجتماعی دانشگاه پیام نور در امتداد ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان این دانشگاه را یکی از مهم ترین اهداف معاونت پژوهشی عنوان نمود و اظهار داشت: دانشگاه با عقد تفاهم نامه با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در امتداد تسهیل کسب مهارت، توان افزایی و ایجاد اشتغال پایدار، این هدف را در هفت استان بصورت پایلوت شروع کرد و پیگیری و اجرائی کردن تفاهم نامه «طرح حمایت، توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای روستایی و مناطق محروم» برای سایر استانها نیز در حال انجام می باشد.
وی درباره طرح های ارتباط با صنعت دانشگاه نیز اظهار داشت: طی سالهای ۱۳۹۶ تا حالا بیش از ۱۰۳ طرح ارتباط با صنعت انجام گرفته است.

افزایش تعداد مقالات ISC، ISI و علمی پژوهشی
وی درباره مقالات چاپ شده در نشریات علمی معتبر توسط اعضای علمی دانشگاه پیام نور نیز اظهار نمود: اساتید دانشگاه در حوزه چاپ مقالات ISC، ISI و علمی پژوهشی نیز پیشرفت های قابل توجهی داشتند و تعداد مقالات چاپ شده ISC در سال ۱۳۹۹ به ۱۴۶۱ مقاله رسید که البته این آمار نیز اساسا افزایش می یابد چون آثار سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ بطور کامل در سامانه گلستان ثبت نشده است.
کریمی تعداد مقالات ISI در سال ۱۳۹۹ را نیز ۵۵۵ مقاله عنوان نمود و اظهار داشت: این آمار نیز اساسا تا سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.
راه اندازی اپلیکیشن دانشگاه پیام نور
معاون پژوهشی دانشگاه پیام نور یکی از اقدامات این معاونت خصوصاً در زمان پاندمی کرونا را اپلیکیشن دانشگاه پیام نور دانست و اضافه کرد: این اپلیکیشن از ابتدا با هدف ارائه خدمات متنوع آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اطلاع رسانی مورد نیاز دانشجویان افتتاح شد اما در دوران شیوع پاندمی کرونا ابزاری برای برگزاری آزمون های آنلاین بود و دانشگاه توانست به کمک این اپلیکیشن تعداد ۷۹۷۹۸ آزمون آنلاین، ۴۷۲۸۶ کلاس آنلاین برگزار کند.
وی اضافه کرد: علاوه بر تلفن همراه، نسخه تحت وب (Desktop) آن نیز افتتاح شد که بوسیله آدرس Pm.pnu.ac.ir قابل دسترسی است.
کریمی تعداد کاربران فعال این اپ را ۴۲۱، ۶۵۷ هزار نفر، تعداد شرکت کنندگان در کلاس های آنلاین را یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۸۵ نفر و تعداد شرکت کنندگان در آزمون های آنلاین را ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۳۰ نفر آزمون عنوان نمود.

افزایش طرح های پسادکتری
کریمی همین طور به طرح های پسا دکتری در دانشگاه پیام نور اشاره نمود و اضافه کرد: در سال ۱۳۹۵ تعداد طرح های پسا دکتری پنج مورد بود که این تعداد در سال ۱۳۹۹ به هشت مورد افزوده شد.

تاسیس ۱۱ پژوهشکده در کشور
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور به تاسیس پژوهشکده های دانشگاه پیام نور در سالهای ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ پرداخت و اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم در چند سال اخیر تاسیس پژوهشکده در دانشگاه بود که در سال ۹۸ تعداد ۳ مورد تاسیس شد و این تعداد حالا به ۱۱ پژوهشکده در سطح استانها با رویکرد و گستره ملی افزایش پیدا کرده است.

ارتقای نشریات زبان فارسی و انگلیسی
وی درباره نشریات دانشگاه نیز اظهار داشت: نشریات علمی پژوهشی و تاییدیه های آنها در چند سال اخیر در دانشگاه پیام نور افزایش پیدا کرده به صورتی که در سال ۹۹ طبق ارزیابی های وزارت علوم دو نشریه دانشگاه درجه الف، ۱۵ نشریه درجه ب و چهار نشریه درجه ج را از پروسه ارزیابی نشریات وزارت علوم به دست آوردند. همچنین، ۱۲ نشریه فارسی زبان دانشگاه و سه نشریه انگلیسی زبان ارتقای ضریب تاثیر را کسب کرده اند.
کریمی اضافه کرد: از سال تاسیس دانشگاه در ۱۳۶۷ تا کنون ۲۸۰۰ عنوان کتاب انتشار یافته و از سال ۱۳۹۶ به بعد روند و پروسه انتشار کتاب ارتقا یافته به نحوی که از ۸۶ عنوان در سال ۹۶ به ۱۴۰ عنوان در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

وی از افزایش ارائه خدمات چاپی به سایر دانشگاه ها نیز آگاهی داد و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ تنها پنج عنوان کتاب توسط دانشگاه پیام نور برای سایر دانشگاه ها چاپ می شد ولی در سال ۱۳۹۹ این تعداد به ۱۷۳ مورد رسید. علاوه بر این راه اندازی سامانه و اپلیکیشن کتاب های الکترونیکی و موبایل-بوک نیز که از سال ۱۳۹۶ شروع شده بود حالا رشد یافته و جمعیت کاربری قابل توجهی را به خود مختص کرده است.
وی افزود: راه اندازی سامانه مدیریت نشر کتاب های دانشگاه بمنظور انجام امور تدوین کتاب ها بصورت کاملاً مکانیزه و حذف کامل کاغذ از فرایندهای تدوین اثر نیز از سال ۱۳۹۹ شروع شده است.

راه اندازی شبکه آزمایشگاه های پیام نور ایران (شاپنا)
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور همین طور درباره آزمایشگاه های ملی و قطبی دانشگاه اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم این حوزه تشکیل شبکه آزمایشگاه های پیام نور ایران (شاپنا) و راه اندازی سامانه آن به آدرس Shapna.pnu.ac.ir با هدف شناسایی و ساماندهی تجهیزات آزمایشگاهی موجود، اطلاع از وضعیت کمی و کیفی تجهیزات موجود، مدیریت گردش اطلاعات در آزمایشگاه ها و تامین نیازهای آزمایشگاهی مراکز/واحدها، صرفه جویی در وقت، هزینه ها و استفاده بهتر و بیشتر از سرمایه های موجود بوده است.
منبع:

1400/06/15
21:34:18
5.0 / 5
661
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو