در كنگره مجازی سالیانه پژوهش دانشجویان علوم پزشكی مطرح شد

پژوهش دانشجویی، تمرین نیست

پژوهش دانشجویی، تمرین نیست

به گزارش جاوید شو معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت معتقد است: کم فروشی فقط برای فروشنده ها نیست بلکه برای دانشجو و پژوهشگر هم هست. ریا و تزویر در پژوهش، تزویر در ارائه مقاله، تزویر در تعداد نویسندگان مقاله، تزویر در انجام تحقیق، تزویر در گزارش هزینه ها و غیره هم وجود دارد که باید کمیته های دانشجویی بطور جدی به این مسئله هم بپردازند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، آیین افتتاحیه بیست و دومین کنگره مجازی سالیانه ملی و هشتمین کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گناباد و با سخنرانی دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت انجام شد.
این کنگره از روز گذشته تا پنج شنبه 11 شهریور ماه بصورت مجازی و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گناباد انجام می شود. کووید19، Tele Health و تعیین کننده های اجتماعی سلامت (SDH) محورهای ویژه این دوره از کنگره بشمار می رود.

دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در ابتدا با قرائت پیام تشکر وزیر بهداشت که به سبب مشغله فراوان موفق به شرکت و سخنرانی در کنگره نشده بود مراتب تشکر وی را به اطلاع دست اندرکاران و حاضران در رویداد رساند.

نجفی سپس خطاب به دانشجویانی که در قالب کمیته های تحقیقات دانشجویی در این کنگره شرکت کردند، اظهار داشت: قدردان دوران جوانی و روحیه جویندگی و پرسشگری خود باشید. دانشجویان برای پژوهش به این روحیه بیشتر نیازمند هستند و باید در مقابل هر پدیده ای علامت سوال بگذارند و به دنبال پاسخی برای آن باشند.

وی فضای مجازی را فرصتی مغتنم برای دانشجویان دانست و اظهار داشت: در دوران کرونا یک بحران را می توان به فرصت تبدیل کرد، امکاناتی که فضای مجازی مهیا ساخته و دنیا را دسترس پذیر کرده است. دانشجویان با روحیه جویندگی می توانند از این بستر به نفع خود استفاده کنند و در دوره های آموزشی و تحقیقاتی بزرگ ترین دانشگاه های دنیا شرکت نمایند.

نجفی اشاره کرد: پژوهش بدون کار تیمی امکانپذیر نیست و باید دانشجویان این عرصه خودشان را به روحیه کار تیمی در کنار تلاش شبانه روزی مجهز کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به لزوم اخلاق حرفه ای و اخلاق در پژوهش، اظهار داشت: کارگاه های مختلف با عناوینی مانند اخلاق در تحصیل، اخلاق در آموزش، اخلاق در پژوهش، در برخورد با همکاران و غیره برگزار شده است. در دین اسلام هم به اخلاق توجه ویژه ای شده است.

به گفته وی، امسال بیست و دومین دوره کنگره در دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار می گردد و فرصتی است که دانشجویان مطالعاتشان را در کنگره ارائه کنند، رقابت اصل پسندیده ای است به شرطی که اخلاق حرفه ای رعایت شود.

ترغیب دانشجویان به تحقیقات پژوهشی

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد هم در این مراسم اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی برگزاری کنگره پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی در کنار آموزش و تربیت، ترغیب دانشجویان به امر پژوهش و تحقیقات پژوهشی است که منجر به تولید ثروت و کارآفرینی شود.

دکتر جواد باذلی در آئین افتتاحیه بیست و دومین کنگره سالیانه ملی و هشتمین کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی که بامداد روز سه شنبه، نهم شهریورماه ۱۴۰۰ در محل سالن همایش های کوثر دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار شد، اظهار نمود: از اهداف دیگر برگزاری این کنگره در کنار ایجاد نشاط در میان دانشجویان، مبادله اطلاعات و اطلاع رسانی از تحقیقات انجام شده است.

وی افزود: تعداد ۹۱۶ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد که از این تعداد، ۲۰۹ مقاله بعد از داوری، پذیرفته شد همین طور ۶۴ مقاله پذیرفته شده بصورت سخنرانی و ۱۴۵ مقاله در قالب پوستر ارائه خواهد شد.

رییس بیست و دومین کنگره سالیانه ملی و هشتمین کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی اظهار داشت: در کنار کنگره، پنل های اختصاصی همچون هشت پنل سخنرانی و هفت پنل پوستر در زمینه های علوم پایه بالینی، پرستاری و... انجام خواهد شد. سه مقاله بصورت پوستر از مقالات خارجی و چهار سخنران خارجی نیز در همایش خواهیم داشت.

وی با اعلان اینکه بیماری کرونا تمام ابعاد زندگی ما همچون ابعاد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و سلامت و آموزش را تحت تأثیر خودش قرار داده است، اشاره کرد: در زمینه بهداشت و سلامت زحمات بسیاری برای ارتقاء سلامت و کاهش آثار و تأثیرات بیماری بر روی مردم کشیده می شود و در زمینه آموزش و پژوهش هم تلاش بر این بود که خدشه ای به این امر وارد نشود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد اشاره کرد: در زمینه آموزش با ارتقاء زیرساخت های آموزشی آنلاین و الکترونیک اهتمام بر این بود که برای دانشجویان هیچ مشکلی نداشته باشیم و زمینه های بسیار مناسبی برقرار شد و این زمینه ساز موفقیت های خوبی در زمینه آموزش و پژوهش گردید.

باذلی در آخر از حمایت های معاون تحقیقات وزارت بهداشت، دکتر خانوی، سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی وزارت، حوزه معاونت تحقیقات دانشگاه و نیز کوشش های دانشجویان فعال در کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه تشکر و قدردانی کرد.

دلتنگ بازگشت دانشجویان به دانشگاه ها هستیم

دکتر مهناز خانوی، دبیر کمیته دانشجویی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز از حمایت و هدایت دکتر نجفی برای انتخاب دانشگاه های جوان تر و ایجاد فرصت برای دانشگاه هایی که برای رشد و پرورش دانشجویان تلاش می کنند، قدردانی کرد و اظهار داشت: دومین کنگره آنلاین پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی است و این تهدیدی است که به فرصت تبدیل گشته تا با برگزاری مجازی رویداد امکان حضور حداکثری دانشجویان را مهیا سازد.

به گفته وی، تا به امروز 22 دانشگاه علوم پزشکی با تمام توان و قوا مسئولیت برگزاری کنگره را بر عهده گرفته اند که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی خطاب به دانشجویان اظهار داشت: بی صبرانه منتظر و دلتنگ بازگشت دانشجویان به دانشگاه ها هستیم حضور تک تک دانشجویان باارزش است و انرژی، لبخند و صدای دانشجویان در فضای دانشگاه به اساتید انگیزه می دهد.

خانوی با اعلان اینکه برنامه های درسی به نحوی هستند تا بیشترین تعداد واحد درسی امکانپذیر برای دانشجویان تعریف شود و برای توسعه دروسی که دانشجو به آن علاقمند است فضایی دیده نشده است، اضافه کرد: کمیته ها این خلا را پر کردند. آموختن اصول پژوهش، کارگروهی، انجام پژوهش های همه در کمیته ها مهیا شده است ولی مسیر آن بر عهده دانشجو و متکی به پویایی اوست.

وی امضای تفاهم نامه مشترک میان سه معاونت تحقیقات و فناوری، آموزش و دانشجویی وزارت بهداشت را اتفاق ارزشمندی دانست تا دانشجویان فرصت استفاده از امکانات مشترک این سه بخش استفاده کنند. باید در کمیته های دانشجویی همگرایی ایجاد شود تا دانشجویان به این سمت هدایت شده و توانشان رابه کار بگیرند.

خانوی اظهار داشت: دانشجوها مسئله منتورشیپ را جدی بگیرند. در این روزهایی که دانشگاه ها بسته است و امکان تعاملات فیزیکی کمتر شده، فعالیت منتورهایی که تعدادی از دانشجویان را به دور هم جمع می کنند باارزش و قابل تقدیر است. هرچند امیدواریم به زودی دانشجویان عزیز و اساتید محترم را در فضای دانشگاه ببینیم.

لزوم توجه به اخلاق در پژوهش های دانشجویی

در ادامه آیین افتتاحیه، دکتر احسان شمسی گوشکی دبیر کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی با اعلان اینکه اخلاق در سالیان گذشته یکی از موضوعات محوری در امر پژوهش است، اظهار داشت: در گزارش های بین المللی یکی از جنبه های مهم وضعیت پژوهشی کشورها مسئله اخلاق است. باید این مسئله توسط کشورهایی مانند ما و کشورهای دیگری مانند چین، کره جنوبی، مالزی، ترکیه و غیره جدی گرفته شود.

وی اضافه کرد: در سالهای قبل موارد مختلفی از مسئله سوءرفتارهای پژوهشی را شاهد بودیم که متاسفانه در عرصه بین المللی هم عنوان شد و وجهه خوبی برای ما نداشت. بنا بر این باید به رغم همه زیرساخت ها و سرمایه های انسانی و اجتماعی کشور جهت جبران اشتباهات گذشته انرژی و وقت بگذاریم تا چهره مخدوش شده را تصحیح نماییم و اعتمادها را بار دیگر جلب نماییم.

شمسی با اعلان اینکه در بیست و دومین کنگره پژوهشی دانشجویان هستیم و مخاطب ما دانشجویان هستند، اظهار داشت: ریشه این سورفتارهای پژوهشی عدم رعایت مسیر استاندارد پژوهشی است. یک پروپوزال باید مسیر peer review را طی نماید تا محقق بعد از تایید آغاز به کار کند و پروسه تحقیق را ادامه بدهد.

وی اشاره کرد: باید پژوهش های دانشجویی هم جدی گرفته شود. این که برخی پژوهش دانشجویی را تمرین می دانند و جدی نمی گیرند اشتباه است و باید بازبینی شود. درست است که زمان، بودجه و برخی مولفه ها متفاوت می باشد ولی ماهیت پژوهش که تغییر نمی کند.

دبیر کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی به پژوهش های مستقل دانشجویی اشاره نمود و اظهار داشت: پژوهش مستقل دانشجویی بدون راهنما خلاف اصول و ماهیت یک کار تحقیقاتی است. وقت گذاشتن اساتید در این حوزه اهمیت بسیاری دارد تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کند.
منبع:

1400/06/11
11:17:19
5.0 / 5
700
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو