پژوهشگران بررسی كردند؛

بحران های روانی خانواده های قربانیان کرونا

بحران های روانی خانواده های قربانیان کرونا

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان با انجام یک مطالعه کیفی و مصاحبه با خانواده های قربانیان کرونا، بحران های روانی این خانواده را بررسی کردند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، این بیماری به دلیل میزان بالای آلودگی و مرگ ومیر در جهان، انسان ها را در معرض بحران های مختلف روانی قرار داده و این مورد تأثیرات بسیار نامطلوبی بر زندگی، فعالیتهای اجتماعی و در نتیجه امنیت روانی آنها دارد.

مرگ یکی از اعضای خانواده، معمولا سبب ایجاد شوک و ضربه روحی به سایر اعضای خانواده می شود و بازماندگان برای تطبیق با احساس فقدان خود احتیاج به حمایت عاطفی گسترده بستگان و حتی جامعه دارند. بیماری کووید-۱۹ به علت انتقال سریع و کشندگی زیاد سبب ترس وصف ناپذیری در میان مردم شده است؛ به صورتی که مردم از بیماران مبتلا به این بیماری و حتی خانواده های آنها دوری می کنند. ازاین رو خانواده های این بیماران بحران های روانی زیادی را تجربه می کنند و در مرحله سازگاری، با مشکلات و چالش های زیادی روبرو می شوند که این چالش ها بیش تر از یک شوک روانی ناشی از مرگ اعضای خانواده است و سلامت روانی آنها، به شدت تهدید می شود.

خانواده های داغ دیده قربانیان کووید-۱۹، از صدمه پذیرترین گروه های اجتماعی در این همه گیری هستند و این خانواده ها گرفتار بحران های روانی گوناگونی شده اند که هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان با انجام یک مطالعه کیفی به بررسی بحران های سلامت روانی خانواده های قربانیان کووید-۱۹ پرداختند.

این مطالعه با مشارکت ۱۶ نفر از اعضای خانواده های متوفیان ناشی از کرونا، در مراکز درمانی همدان از مرداد ۱۳۹۹ تا مهر ۱۳۹۹ که با روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شده بودند، انجام شد.

تحلیل داده های به دست آمده از مصاحبه با این افراد نشان داد که دو مبحث اصلی «شوک عاطفی» و «آینده هراسی» مواردی بودند که این خانواده های متوفیان کووید-۱۹ تجربه کرده اند. شوک عاطفی شامل؛ احساس گناه و نشخوار فکری، خداحافظی تلخ؛ دفن عجیب و نگرانی در مورد دفن غیر مذهبی بود و همینطور بی ثباتی عاطفی، عدم امنیت شغلی، شرایط دشوار مالی، انگ زدن و مشکلاتی در تعاملات اجتماعی، مواردی بودند که در دسته آینده هراسی قرار می گرفتند.

نتایج این مطالعه نشان داده است که خانواده های داغ دیده قربانیان کرونا، احساس از دست دادن و شوک عاطفی بسیار عمیق تری نسبت به دیگران دارند. علاوه براین؛ وضعیت کنونی ناشی از کرونا، این خانواده ها را از ترس از آینده پر کرده و تأثیرات نامطلوبی بر سلامت روان آنها دارد. بنابراین به نظر می آید که احتیاج به تلاشهای فرهنگی و سازمانی برای افزایش آگاهی مردم و ایجاد پروتکلهای بهداشتی سیستماتیک برای حفاظت از سلامت روانی خانواده های قربانیان کووید-۱۹ وجود دارد.

پژوهشگران این مطالعه سفارش می کنند که مقامات مراقبت های بهداشتی و سیاست گذاران از یافته های مطالعه حاضر بهره برده و حمایت جامع مالی-اجتماعی و روانی از خانواده های این قربانیان انجام دهند و ناراحتی های روانی را به حداقل رسانده تا سلامت روانی این خانواده ها حفظ شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «درک مفهموم هجمه های روانی در خانواده های متوفیان ناشی از بیماری کرونا ویروس (کوید ۲۰۱۹)» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فاطمه محمدی، خدایار عشوندی، فرشید شمسایی، فاطمه چراغی، مسعود خداویسی، مصطفی بیژنی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

نتایج به دست آمده از این طرح تحقیقاتی، به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه این لینک The mental health crises of the families of COVID-۱۹ victims: a qualitative study قابل دسترسی است.

منبع:

1400/06/06
08:56:34
5.0 / 5
914
تگهای خبر: سلامت , سیستم , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو