امضای تفاهم نامه میان دو مرکز تحقیقاتی کشاورزی

امضای تفاهم نامه میان دو مرکز تحقیقاتی کشاورزی

جاوید شو: بمنظور فراهم آوردن امکان همکاریهای علمی- پژوهشی در کشاورزی، تفاهم نامه همکاریهای تحقیقاتی بین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر چغندرقند توسط روسای پژوهشگاه و موسسه امضاء و مبادله شد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در مراسم امضاء و تبادل این تفاهم نامه که با حضور رئیس و معاونین پژوهشگاه و موسسه مذکور روز چهارشنبه، سوم شهریور ۱۴۰۰ در سالن جلسات پژوهشگاه صورت گرفت، دکتر مریم هاشمی، معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزیاین جلسه را در امتداد تفاهمات صورت گرفته در جلسه نخست هماهنگی به تاریخ 21 فروردین ماه جاری دانست و افزود: راهکارهای همکاری مشترک با موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند بررسی شده و حاصل بررسی های صورت گرفته در قالب تفاهم نامه امروز به امضاء خواهد رسید.

دکتر اباذ رجبی، معاون پژوهشی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند نیز در این نشست ضمن تشکر از برگزاری اینگونه از جلسات، محورهای مدنظر را شامل نشانگرهای ملکولی و اصلاح معکوس چغندرقند برشمرد و با اهمیت ترین اولویت موسسه متبوع خودرا بالابردن عیار چغندرقند با روش های ملکولی برشمرد.

در ادامه دکتر داریوش طالقانی، رئیس موسسه تحقیقات اصلاح تهیه بذر چغندرقند، ضمن ابراز خرسندی از رویکرد جدید پژوهشگاه در تعامل بیش از پیش با موسسات تحقیقاتی به تشریح نقش پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در کمک به اهداف موسسات مختلف تحقیقاتی پرداخت.

دکتر طالقانی همین طور مشکل بزرگ گیاه چغندرقند را بیماریهای مختلف این گیاه همچون بیماری ریزومانیا و انحصار شرکت های بزرگ تولید کننده بذر این گیاه در دنیا برشمرد و ضمن تاکید بر نقش موثر پژوهشگاه در امور اصلاحی بذر چغندرقند، اولویت اصلی موسسه را بالا بردن عیار چغندرقند با روشهای نوین بیوتکنولوژی عنوان نمود.

در ادامه این مراسم دکتر گلکاری، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ضمن تشکر از حضور مهمانان در این مراسم، از چغندرقند بعنوان گیاه مهم کشور یاد کرد و باتوجه به نیاز روزانه کشور به صنعت قند و شکر از تمایل پژوهشگاه به کمک به حل معضلات کشاورزی به خصوص در زمینه قند و شکر آگاهی داد.

رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی پیشنهاد داد: همکاریهای بین پژوهشگاه و موسسات تحقیقاتی تبدیل به سازوکار منظم و روتین شود که بصورت اتوماتیک در همه دوران ها صورت گیرد.

در اختتام این مراسم دکتر پورداد، معاون برنامه ریزی و پشتیبانی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز طی سخنانی ضمن ابراز خوشی از این اتفاق خوب، پژوهشگاه را محل مناسبی برای هر گونه کمک به موسسات تحقیقات کشاورزی دیگر دانست که به نیروی انسانی متعهد و متخصص به تجهیزات روز دنیا دراین زمینه مجهز است.

وی همین طور همکاریهای مشترک موسسات را از دغدغه های اصلی سازمان برشمرد و بر نقش موثر پژوهشگاه در نیل به اهداف تحقیقاتی سایر موسسات اصرار کرد.

امضاء و تبادل تفاهم نامه همکاریهای تحقیقاتی فیمابین برنامه پایانی این مراسم بود.

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی؛ تفاهم نامه همکاریهای تحقیقاتی فیمابین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند در 7 ماده و 5 تبصره به امضای روسای مربوطه رسید که از اهم موضوعات آن تعامل و همکاری فعال و سازنده جهت برقراری ارتباطات علمی و پژوهشی هدفمند، با مشارکت تخصص های مختلف در امتداد وظایف حاکمیتی و تحقیقاتی و انجام تحقیقات مشترک مورد نیازطرفین بمنظور توسعه و تجاری سازی محصولات فناورانه در زمینه گیاهان قندی به شرح شناسایی نشانگرهای مولکولی SNP در رابطه با تجمع ساکارز در ریشه چغندرقند، شناسایی نشانگرهای مولکولی پیوسته با ژن های تحمل به ساقه روی (بولتینگ) در چغندرقند، شناسایی نشانگرهای مولکولی جدید پیوسته با ژن های مقاومت به ریزوکتونیا و... است.

منبع:

1400/06/04
18:51:10
5.0 / 5
810
تگهای خبر: برنامه , شركت , صنعت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو