حضور ویروس کووید19 در هوای کلینیک های دندان پزشکی

حضور ویروس کووید19 در هوای کلینیک های دندان پزشکی

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بررسی هوای کلینیک های دندان پزشکی، ویروس SARS-CoV-۲ را در ۳۶ درصد از نمونه ها شناسایی نمودند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بررسی ها نشان داده که ویروس SARS-CoV-۲ که بیماری کووید-۱۹ را ایجاد می کند، می تواند از راه ذرات و همینطور قطرات ریز (droplet) به افراد دیگر منتقل شود. بنابراین در محیط داخلی کلینیک های دندانپزشکی به علت شرایط ویژه ای که وجود دارد، پرسنل دندانپزشکی و بیماران امکان دارد در معرض خطر ویروس کووید-۱۹ قرار گیرند.

به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه هوای محیطی کلینیک های دندان پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران را از نظر وجود RNA ویروس SARS-CoV-۲ بررسی کردند.

در این تحقیق ۳۶ نمونه هوا از کلینیک های دندان پزشکی شهر تهران جمع آوری شد و از نظر وجود ویروس مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی های این مطالعه نشان داد که در حدود ۳۶ درصد از نمونه ها ویروس بیماری کووید-۱۹ وجود دارد.

در این مطالعه برای نخستین بار حضور RNA ویروس SARS-CoV-2 در هوای محیطی کلینیک های دندان پزشکی گزارش شد.

نتایج این بررسی حاکی از این بود که بین اندازه محیط، میزان ذرات با اندازه ۲.۵ میکرون و کوچک تر در آن، تعداد افراد و تعداد یونیت های درمانی فعال در کلینیک با حضور RNA ویروس در هوای کلینی، ارتباط مثبت و مفهوم داری وجود دارد.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: این نتایج زنگ هشداری را در ارتباط با انتقال هوابرد ویروس SARS-CoV-۲ در اقدامات درمانی دهان و دندان به صدا در می آورد.

بر اساس یافته های به دست آمده؛ محققان سفارش می کنند که استراتژی های سخت گیرانه ای در کلینیک های دندان پزشکی، به منظور کاهش ریسک عفونت کارکنان کلینیک و بیماران پیاده سازی شود. بهبود شرایط تهویه و سیستم های موثر پاک سازی هوا، در کنار اقدامات کنترلی، حضور افراد و اشغال فضا توسط آنها، باید در اولویت قرار گیرند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی حضور ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-2) در کلینیک های منتخب دندانپزشکی تابع دانشگاه های علوم پزشکی در شهر تهران» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و عباس شاهسونی و بهزاد هوشمند؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.
نتایج به دست آمده از این طرح تحقیقاتی، به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه لینک زیر قابل دسترسی است:
The detection of SARS-CoV-2 RNA in indoor air of dental clinics during the COVID-19 pandemic
منبع:

1400/06/04
13:15:08
5.0 / 5
641
تگهای خبر: سلامت , سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو