فاز سوم پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه انجام شد

فاز سوم پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه انجام شد

به گزارش جاوید شو راهبر تخصصی پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه اظهار داشت: مطالعات ارزیابی ایمنی شیوه های ممکن در ترمیم و کنترل خوردگی ترک های تنشی مجسمه نادرشاه تکمیل شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگی، پرستو نعیمی طرئی، با بیان این خبرگفت: این پروژه بزرگ میان رشته ای با پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی و حمایت اداره کل موزه ها، توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سال ۱۳۹۴کلید خورد.
او با اشاره به اینکه در فاز نخست پروژه ضمن جمع آوری سوابق موجود، مراحل مستندنگاری از اثر با تجهیزات به روز و شیوه های ممکن انجام شد خاطرنشان کرد: درفاز دوم سال ۱۳۹۵ تمام مطالعات علمی و تخصصی لازم با هدف تشخیص صدمه ها و ارزیابی وضعیت اثر برای برنامه ریزی های مورد نیاز حفاظتی، توسط متخصصان مرتبط درون سازمانی در پژوهشکده حفاظت ومرمت آثارتاریخی-فرهنگی انجام شد.
این پژوهشگرافزود: در این راستا از همکاری متخصصان مراکز برون سازمانی مختلف پژوهشی، آموزشی وصنعتی، شرکتهای دانش بنیان و فارغ التحصیلان رشته حفاظت و مرمت آثار تاریخی در بخش خصوصی استفاده شده است.
نعیمی طرئی خاطرنشان ساخت: پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه واقع در مجموعه باغ نادری مشهد در سال پژوهشی ۹۹-۹۸ در فاز جدیدی با هدف برنامه ریزی کنترل خوردگی و تقویت شرایط سازه به لحاظ ترک های تنشی با استناد به مطالعات پیشین برنامه ریزی شده است.
او اظهار داشت: در این راستا در فاز سوم پروژه، ضمن تکمیل اطلاعات تخصصی از پاتین سطح، مدلسازی استاتیکی و دینامیکی مجسمه وانجام محاسبات مهندسی بیشترین تنش وارده و تخمین عمر مجسمه از ناحیه ترک های مذکور، تمامی مطالعات تخصصی مورد نیاز برای ارزیابی ایمنی شیوه های ممکن در ترمیم و کنترل خوردگی ترک های تحت تنش با تهیه و شبیه سازی آلیاژ مجسمه و انجام عملیات پیشبینی شده جوش ذوبی، لحیم سخت، لحیم نرم و چسب کاری با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و تحت نظارت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی انجام گرفته است.
راهبر تخصصی پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه واقع در مجموعه باغ نادری مشهد در انتها اظهارکرد: تمام مطالعات تخصصی انجام شده در این پروژه بزرگ توسط متخصصان حوزه های مختلف حفاظت آثار تاریخی، تصویربرداری تخصصی اسکن لیزر، مجسمه سازی، مهندسی مواد و متالورژی، شیمی، مهندسی مکانیک و با مشاوره اساتید برجسته و بنام دانشگاه صنعتی شریف در حوزه های خوردگی و جوش فلزات انجام و مطالعات تکمیل شده است.


منبع:

1400/06/03
21:06:47
5.0 / 5
939
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو