کدام اقدامات پیشگیرانه در همه گیری کووید-19 موثرتر هستند؟

کدام اقدامات پیشگیرانه در همه گیری کووید-19 موثرتر هستند؟

پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ با انتشار یک گزاره برگ مهم ترین اقدامات پیشگیرانه در دوران کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، علیرغم وجود درمان های حمایتی و شروع واکسیناسیون کووید ۱۹ در اغلب جمعیت های دنیا، به علت پوشش کم واکسیناسیون و ظهور واریانت های جدید، هنوز اقدامات پیشگیرانه یکی از مهم ترین مداخلات برای جلوگیری از شیوع کووید ۱ است.

اقدامات پیشگیرانه یا مداخلات غیر دارویی در کشورها و جوامع مختلف، با روش ها و مدلهای گوناگونی اجرا شده اند. هر چند که بیشتر از ۲۰ ماه از شروع همه گیری کووید ۱۹ می گذرد؛ ولی هنوز در مورد میزان کارایی بعضی از این اقدامات اجماع کاملی وجود ندارد.

بر همین اساس پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹ و دانشگاه علوم پزشکی کردستان با انجام یک بررسی و تهیه گزاره برگ، متون انتشار یافته در این حوزه را بررسی کردند و بر مبنای اجماعی از نظر متخصصان پیشنهادهایی را در زمینه اجرا و ارزیابی های دوره ای این مداخلات پیشگیرانه، عرضه کردند.

بر اساس این بررسی؛ مداخلات پیشگیرانه و غیر دارویی که در طول همه گیری کووید ۱۹ اجرا شده، متعددند، ولی در این گزاره برگ مهم ترین مواردی که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته اند، بررسی شده است.

در این گزاره برگ تأثیر اقدامات پیشگیرانه ای مانند: استفاده از ماسک، عینک یا شیلد، دستکش، عدم لمس نواحی صورت، شستن دست ها، ضدعفونی کردن سطوح، بهداشت موادغذایی، فاصله اجتماعی، قرنطینه کامل یا لاک داون، تهویه مطبوع، غربالگری و بستن مرز بین جمعیت ها، مصرف مکمل ها و سایر اقدامات پیشگیرانه مانند بستن مکان های عمومی مثل مساجد و سایر اماکن مذهبی، تالارها رستوران ها و همینطور مدارس مورد بررسی قرار گرفت.نتایج این بررسی نشان داده است هیچ کدام از اقدامات پیشگیرانه مورد بررسی، به تنهایی قابلیت پیشگیری و کنترل انتشار بیماری را ندارند و هیچ موردی هم از بین آنها یافت نمی گردد که بتوان گفت کاملاً بی اثر است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ با عنایت به شرایط جامعه و تا زمان پوشش حداکثری واکسیناسیون مهم ترین اقدامات را میتوان استفاده از ماسک، قرنطینه کامل یا لاک داون، شست وشوی دست ها، تهویه مطبوع و در یک سطح بالاتر تلفیقی از انواع اقدامات پیشگیرانه، معرفی نمود.

برای دسترسی به متن کامل گزاره برگ به لینک زیر رجوع کنید:

«اقدامات پیشگیرانه در دوران کووید-۱۹ و رصد مستمر آنها و برخی سیستم های اخطار برای تشخیص زودهنگام موج ها»

منبع:

1400/06/03
15:43:12
5.0 / 5
726
تگهای خبر: سیستم , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو