تاکید یونسکو بر حفاظت از میراث فرهنگی افغانستان

تاکید یونسکو بر حفاظت از میراث فرهنگی افغانستان

جاوید شو: به دنبال تحولات اخیر در افغانستان، سازمان یونسکو حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی این کشور را در مقابل لطمه های احتمالی خواهان شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از مجله آرت نیوز، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با انتشار اطلاعیه ای بر لزوم حفظ میراث فرهنگی افغانستان در جریان قدرت گرفتن نیروهای طالبان در این کشور اصرار کرد و خواهان آن شد تا تدابیر لازم جهت حراست از آثار باستانی و تاریخی منطقه در مقابل لطمه و غارت اندیشیده شود.
کارشناسان باتوجه به خاطره ای که از به قدرت رسیدن طالبان دارند، نسبت به سرنوشت میراث فرهنگی افغانستان در جریان تحولات اخیر ابراز نگرانی کرده اند؛ نیروهای طالبان در سال ۲۰۰۱ دو تندیس معروف بودا را که در قرن ششم میلادی در دل کوهی در دره بامیان واقع در ارتفاعات مرکزی افغانستان کنده کاری شده و جزئی از میراث تاریخی این کشور بودند، تخریب کردند. یک رییس موزه که خواست نامش فاش نشود این هفته در گفت و گو با روزنامه هنر لندن هشدار داد این دفعه ممکنست در مقایسه با دفعه پیش خسارت بیشتری به اماکن فرهنگی و تاریخی افغانستان وارد شود.
به استناد بیانیه سازمان یونسکو، میراث فرهنگی و اماکن تاریخی افغانستان جزئی از تاریخ متنوع این کشور و بخشی جذایی ناپذیر از هویت ملی آن هستند. بدین سبب هرگونه لطمه یا تخریب به این میراث فرهنگی، تبعات سوئی برای چشم انداز صلح پایدار و کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان به همراه خواهد داشت.
موزه ملی کابل در تاریخ ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) از تهدید غارت اشیاء خود ابراز نگرانی کرد. متولیان این موزه با انتشار اطلاعیه ای در شبکه های اجتماعی هشدار دادند: شهر کابل با هرج و مرجی بی سابقه روبه رو شده است. تداوم این اوضاع آشفته، نگرانی بزرگی نسبت به امنیت آثار و اشیاء موجود در موزه به وجود می آورد.
به دنبال تخریب دو مجسمه بامیان که دو دهه پیش به دست طالبان اتفاق افتاد، سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۴ با وزارت امور داخله دولت افغانستان برسر برنامه ای به تفاهم رسید که به سبب آن قرار شد از اماکن تاریخی و فرهنگی در ولایت های لوگر و کاپیسا در نزدیکی کابل حفاظت کند. بعلاوه خاک افغانستان همین طور میزبان مناره و بقایای باستانی جم هم هست که در لیست میراث جهانی یونسکو و تحت حمایت این نهاد بین المللی قرار دارد.


منبع:

1400/05/31
12:01:52
5.0 / 5
962
تگهای خبر: برنامه , خسارت , فرهنگ , موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو