در قالب یك پژوهش بررسی شد

ارتباط مصرف سیگار در والدین و جراحی لوزه کودکان

ارتباط مصرف سیگار در والدین و جراحی لوزه کودکان

جاوید شو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در یک مطالعه ارتباط مصرف سیگار در والدین و جراحی لوزه کودکان را بررسی کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، عفونت های گلو سبب غیبت کودکان از کلاس درس، عقب افتادن از درس، تحمیل هزینه های درمانی و نیز افزایش مصرف آنتی بیوتیک ها می شود. لوزه ها که در ورودی دستگاه تنفسی قرار دارند، در اوایل زندگی نقش مهمی در مقاومت میزبان در مقابل عفونت های تنفسی بر عهده دارند. عفونت های مکرر، بزرگ شدن قابل توجه و بزرگ شدن غیر قرینه لوزه ها، درد، ایجاد بوی بد و... از مشکلات لوزه ها هستند. درمان قطعی خیلی از مشکلات لوزه ها، جراحی برداشت لوزه و یا «تانسیلکتومی» است.
یکی از مواردی که می تواند موجب افزایش عفونت های لوزه شود، قرار گرفتن در معرض دود سیگار است. دود سیگار علاوه بر کاهش بزاق دهان و ایمنی مخاطی، اثرات مضری بر باکتری های مفید دهانی داشته و این تغییرات ممکنست منجر به افزایش عفونت های لوزه شود.
بنا بر این پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با انجام یک مطالعه اثر سیگار کشیدن والدین را بر میزان نیاز به جراحی برداشتن لوزه ها در کودکان بررسی کردند.
این مطالعه در سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ در کلینیک گوش، حلق و بینی بیمارستان کاشانی شهرکرد انجام شد و ۸۰ نفر از کودکان ۳ تا ۱۲ سال که سابقه التهاب مکرر لوزه، شرایط انجام جراحی برداشتن لوزه و شرکت در این مطالعه را داشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند.
بعد از کسب رضایت والدین کودکان، پرسش نامه ای درباب اطلاعات کودکان و میزان مصرف سیگار والدین در اختیار والدین قرار گرفت. در این پرسش نامه سوالاتی درباب سابقه مصرف سیگار، تعداد نخ های سیگار مصرفی روزانه و تحصیلات والدین، وجود داشت. بعد از جمع آوری اطلاعات، داده های به دست آمده با روش های آماری تحلیل شد.
در این مطالعه ۴۵ درصد از پدران کودکان و ۲.۵ درصد از مادران کودکان سیگار مصرف می کردند. از پدران سیگاری ۵۲.۸ درصد در محیط بیرون خانه و ۴۷.۲ درصد در محیط داخل خانه استعمال سیگار داشتند.
بیشتر مطالعات قبلی نشان می دهند که احتمال جراحی برداشتن لوزه به سبب التهاب مکرر لوزه، در کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، بیشتر است در این تحقیق مصرف سیگار در پدران کودکان بررسی شده، شیوع نسبتاً زیادی داشت ولی ارتباط آماری مدلول داری بین مصرف سیگار و شیوع جراحی برداشت لوزه یافت نشد.
پژوهشگران این تحقیق می گویند: ممکنست نتایج به دست آمده در این مطالعه به سبب تعداد کم افراد بررسی شده باشد. بنا بر این بهتر است در مطالعات آینده تاثیر مصرف سیگار در جمعیت بزرگتری بررسی شده و داده های به دست آمده آن با کودکان سالم بررسی شود.
بگفته این محققان؛ مطالعات گوناگون درباب وجود ارتباط بین شیوع بیماریهای لوزه با مصرف سیگار توسط والدین، نگرانی های زیادی را به وجود می آورد. بنا بر این والدین باید در مورد خطرات سیگار کشیدن غیر فعال و ضرورت جلوگیری از مصرف سیگار در خانه، آموزش داده شوند. همین طور دولت ها باید سیاست ها و اقداماتی را برای ایجاد محدودیت مصرف دخانیان در محیط خانه و محیط های عمومی بوجود آورد.
در انجام این مطالعه سروش امانی، نبی الله اسدپور، افسانه ملک پور تهرانی و سحر عزیزیان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، با یکدیگر مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «تعیین ارتباط بین سیگار کشدن والدین با تانسیلکتومی در کودکان مراجعه کننده به بیمارستان کاشانی شهرکرد در سال ۱۳۹۶ -۱۳۹۷» در مجله علمی پزشکی جندی شاپور انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/25
13:57:30
5.0 / 5
825
تگهای خبر: دستگاه , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو