گذر فرهنگی هفته ای که گذشت

گذر فرهنگی هفته ای که گذشت

جاوید شو: در مناسبت ها روز خبرنگار و در رویدادها اختتام تابستانه کتاب 1400 را می توان از با اهمیت ترین های فرهنگ و هنر در هفته گذشته برشمرد اما کام اهالی فرهنگ و هنر در ایام اخیر از فقدان و از دست دادن های قربانی کرونا تلخ بود.


طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰، هجدهمین دوره از طرح های پشتیبانی از کتابفروشان و مخاطبان کتاب، با برجای گذاشتن آماری قابل توجه ۱۶ مرداد پایان یافت. این دوره از طرح خاصیت هایی داشت که آنرا از دیگر دوره ها متمایز کرده بود، مشارکت بالای کتابفروشان، افزایش ۵۰ درصدی یارانه اختصاص یافته به مخاطبان و از طرف دیگر استقبال از این دوره طرح، تعدادی از نکات این دوره هستند.
در این دوره از طرح فصلی تعداد کتابفروشان عضو به عدد هزار نزدیک شد و ۹۷۵ کتابفروشی در سراسر کشور در آن حاضر بودند و بنا بر آمار نهایی خانه کتاب، بیش از ۹۴۵ کتابفروشی، فروش داشتند. تهران با ۱۶۲ کتابفروشی بیشترین آمار فروش را با رقمی نزدیک به ۴ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان، برای خود ثبت کرده است که باید فروش پستی و تلفنی را در نظر گرفت که قسمتی از آن ارسال به خارج از تهران نیز بوده است. بعد از تهران، خراسان رضوی با فروش ۳ میلیارد و صد و پنجاه میلیون تومانی، رتبه دوم پرفروش ترین کتابفروشی ها را در اختیار دارد و که این آمار از ۱۲۳ کتابفروشی در سراسر استان به دست آمده است. اصفهان نیز با ۹۳ کتابفروشی، فروش حدود ۳ میلیارد تومانی را برای خود ثبت کرده است.


شورای کتاب کودک ایران «کانون توسعه فرهنگی کودکان» را بعنوان نامزد دریافت جایزه «آساهی» و نادر موسوی و زهره قایینی را بعنوان نامزد دریافت جایزه iREAD (من می خوانم) ۲۰۲۲ به دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) معرفی نمود.
برگزاری نهمین دوسالانه ملی نقاشی ایران با تصمیم شورای سیاستگذاری این دوسالانه و باتوجه به گستردگی همه گیری کرونا ۳ ماه به تعویق افتاد.
نخستین جلسه کارگروه تامین کاغذ مطبوعات عصر روز یکشنبه ۱۷ مرداد به ریاست معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور نمایندگان دستگاه های عضو در محل این معاونت برگزار و ۱۵ درخواست واردات کاغذ بررسی گردید.
آیدین الفت از چهره های شناخته شده صنعت مهندسی صدا، یکی از بنیانگذاران رشته مهندسی صدا در دانشگاه آزاد اسلامی و از طراحان صدا در تئاتر به سبب مبتلاشدن به کرونا درگذشت.
«علی ملاجانی»، مدیر تولیدات بین الملل شبکه جهانی جام جم و جانباز دفاع مقدس بعد از ۱۰ روز مبارزه با ویروس کرونا، فوت کرد.
رحیم نیکبخت، نویسنده، پژوهشگر و داور جشنواره نقد کتاب، روز جمعه، ۱۵ مرداد به سبب مبتلاشدن به کرونا درگذشت.
امیر نیک یار بازیگر مجموعه های طنز و خالق شخصیت آقا نیکی که مدتی درگیر مراحل درمان سرطان خود به سبب ایست قلبی در سن ۶۹ سالگی درگذشت.
علیرضا خزایی خبرنگار پیشکسوت ایرنا در آستانه هفدهم مرداد ماه روز خبرنگار، شامگاه شنبه بعد از مدت ها تحمل درد و رنج، قلب سرشار از زندگی اش از تپیدن باز ایستاد و آسمانی شد.
یاسمن علی اکبرلو، دبیر و خبرنگار با سابقه شبکه خبر به سبب مبتلاشدن به سویه جدید ویروس کرونا فوت کرد.
نخستین دوره جشنواره «کتاب خوان و رسانه» با مشارکت بیش از ۳۰۰ خبرنگار و دریافت ۹۰۰ اثر انجام شد و با معرفی برگزیدگان امروز (یکشنبه، ۱۷ مرداد) پایان یافت.
به مناسب ۸۱ سالگی «محمود دولت آبادی» نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی که ادای دین نقاشان و مجسمه سازان به این نویسنده است، با نمایشگاه گردانی رضا رازقندی و سعید امکانی در گالری سرزمین هنر راه اندازی.
هفت روستای منتخب بعنوان روستاهای قرآنی کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی آیینی عرضه شدند.
مراسم رونمایی از شروع طرح «اکران حقیقت» با حضور پنج فیلمساز بسته اول «اکران حقیقت»، مدیر عامل و مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی انجام شد.
معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لیست ۲۳ هزار و ۱۲۰ نفری خبرنگاران و اصحاب رسانه را که مطابق با سند ملی واکسیناسیون مشمول دریافت واکسن کرونا شده بودند، برای شفاف سازی منتشر نمود.
سامانه سواد رسانه ای و زیست مجازی (زی نو) و سامانه نشان گذاری محتواهای فرهنگی (صدف) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید.
افتخارات فرهنگی هنری ایران در جهان
فیلم بوتاکس به کارگردانی کاوه مظاهری و تهیه کنندگی مشترک کاوه مظاهری و سروش سعیدی، در هشتمین حضور بین المللی خود در بخش مسابقه جشنواره فیلم بین المللی فیلم عمان، در اردن رقابت خواهدنمود.
یک مجله سینمایی آمریکایی از فیلم قهرمان ساخته اصغر فرهادی بعنوان یکی از شانس های کسب جایزه بهترین فیلم در اسکار ۲۰۲۲ یاد کرد.
حامد سلیمان زاده، منتقد سینما بعنوان داور جایزه فیپرشی به چهل و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه دراما در یونان دعوت شد.
فیلم کوتاه اکو به کارگردانی مهین صدری به بخش مسابقه جشنواره بین المللی «فلیکرز رود آیلند» آمریکا که از ۹ تا ۱۵ اوت (۱۹ تا ۲۶ مرداد) بصورت آنلاین برگزار می گردد راه پیدا کرد.
فیلم کوتاه «پنجاه سال عشق» به کارگردانی و تهیه کنندگی نگار وند الوند به جشنواره بین المللی «Cannes world» راه پیدا کرد.
چین با هدف گسترش روابط با ایران، نمایشگاهی از آثار هنری کلاسیک و معاصر ایرانی در شانگهای برگزار کرد.
مستند کوتاه میس رونالدو ساخته کیومرث محمدچناری به دومین دوره جشنواره crazy about film در آمریکا راه پیدا کرد.


فیلم کوتاه «بچه ها» فیلم در چهاردهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی سان فرانسیسکو در کشور آمریکا اکران می شود.
فیلم کوتاه «زنگ تفریح» به کارگردانی نوید نیکخواه آزاد، در سی و یکمین حضور جهانی، به بخش رقابتی «برابری جنسیتی» سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم های اجتماعی «سینمای غایب» در بیلبائو (اسپانیا) راه پیدا کرد.
بیست و هفتمین جشنواره فیلم «سارایوو» در کشور بوسنی و هرزگوین میزبان نمایش دو فیلم ایرانی خواهد بود.
فیلم سینمایی «کولبرف» به جشنواره فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو و جشنواره بزمن ایالات مونتانا راه پیدا کرد.
فیلم کوتاه «پاسپورت» به کارگردانی کوشا افراسیابی به بخش مسابقه چهل و سومین دوره جشنواره «لوگو» اسپانیا راه پیدا کرد.
دو فیلم «قصیده گاو سفید» و «جاده خاکی» به نمایندگی از سینمای ایران در پنجاه و پنجمین دوره «جشنواره فیلم کارلووی واری» به نمایش درمی آیند.
نمایشنامه «آشویتس زنان» به نویسندگی علی صفری همزمان با انتشار چاپ دوم به سبب اجرای عمومی در کشور اکراین به زبان اکراینی ترجمه شد.


فیلم سینمایی «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی و تهیه کنندگی سعید بشیری به جشنواره بین المللی «افق های نو» در کشور لهستان راه پیدا کرد.
«مسیر معکوس» ساخته ابوالفضل جلیلی در تازه ترین حضور جهانی خود در جشنواره بین المللی فیلم پکن به نمایش درمی آید.
فیلم کوتاه «دخترخوب» که یک داستان واقعی را در ۱۴ دقیقه روایت می کند به بخش مسابقه جشنواره لینز اتریش راه پیدا کرد.
فرهنگ و هنر عرصه های بین الملل
ششمین جایزه ادبی موزه فیتزجرالد به یک روزنامه نگار برنده جایزه پولیتزر از روزنامه «نیویورک تایمز» رسید.
گروهی از باستان شناسان مدعی کشف بقایای اسب افسانه ای تروآ در محل وقوع نبرد تاریخی تروی در ترکیه شدند.
«جشنواره فیلم سن سباستین» با اهدای جایزه افتخاری دونستیا از یک عمر دستاوردهای هنری «جانی دپ» تقدیر می نماید.
طرح یک روز بازدید رایگان از «جزیره موزه» برلین در هفته، ویترین های کرونازده تاریخ و هنر پایتخت آلمان را احیا کرد.


فیلم پرهزینه «جوخه انتحار» برخلاف پیش بینی ها شروعی ناامیدکننده در گیشه داشت و در سه روز اول اکران تنها ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار فروش کرد.
نتایج یک پژوهش جدید با افشای بافت خرسنگ های سازه پیشاتاریخی استون هنج در انگلیس، از راز استواری این میراث جهانی پرده برداشت.
پایتخت تئاتر جهان در نیویورک با اجرای برداشتی مدرن از نمایشنامه «در انتظار گودو»، بعد از بیش از یک سال تعطیلی کرونائی بازگشایی شد.
«استیون کینگ» در رمان بعدی خود بطور مستقیم به مقوله همه گیری ویروس کرونا می پردازد.
قدیمی ترین ضرابخانه جهان در یک کارخانه ۲ هزار و ۸۰۰ ساله ذوب فلز در چین کشف شد.


وقوع چهارمین خودکشی در کمتر از دو سال، یکی از سازه های مهم معماری در شهر نیویورک را در آستانه تعطیلی قرار داد.
تاخت و تاز کرونای نوع دلتا در چین، برگزاری جشنواره بین المللی فیلم پکن را تا مدتی نامعلوم به تعویق انداخت.


منبع:

1400/05/22
12:28:54
5.0 / 5
967
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو