درک علوم اجتماعی محاسباتی با همراهی گام به گام نویسنده در یک کتاب

درک علوم اجتماعی محاسباتی با همراهی گام به گام نویسنده در یک کتاب

جاوید شو: «درآمدی بر علوم اجتماعی محاسباتی، پژوهش اجتماعی در عصر دیجیتال» تألیف متیوجی سالگانیک همراهیِ گام به گام با خواننده تا رسیدن به درکی از کلیت حوزه‌ی نوپدید علوم اجتماعی محاسباتی است که بتازگی برای اولین بار از طرف انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شده است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، کتاب درآمدی بر علوم اجتماعی محاسباتی حاصل سال ها تجربه‌ی عملی متیوبی سالگانیک در حوزه علوم اجتماعی محاسباتی است. او از سال ۲۰۰۷ در دانشگاه پرینستون مشغول به تدریس است و تا امروز پژوهش های بسیاری در این عرصه داشته است. تعدادی از این تحقیقات ازطرف مؤسسات و سازمان هایی مانند سازمان ملل، بنیاد ملی علم در آمریکا، بنیاد ملی سلامت در آمریکا، فیس بوک، گوگل و مایکروسافت حمایت شده و جوایزی ازجمله جایزه مقاله‌ی برتر ازطرف انجمن جامعه شناسی آمریکا و انجمن آمار آمریکا را برای او بهمراه داشته است.
سالگانیک از سال ۲۰۱۷ و بر پایه‌ی همین کتاب، مدرسه‌ی تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی را به مرکزیت دانشگاه پرینستون به راه انداخت. این دوره‌ی دوهفته ای، تا به امروز در ۳۱ دانشگاه مختلف سراسر دنیا برگزار شده است. همچنین، بااینکه مدت زیادی از نگارش این کتاب نگذشته، اما مقبولیت زیادی در مجامع دانشگاهی پیدا کرده است. کتاب حاضر، از مراجع اصلی دروسی است که در دوره های تحصیلات تکمیلی این حوزه تدریس می شوند.
عنوان اصلی این کتاب، «Bit by Bit: Social Research in the Digital Age» است که در ترجمه‌ی فارسی با عنوان درآمدی بر علوم اجتماعی محاسباتی به علاقه مندان عرضه شده است. هدف سالگانیک از این کتاب، همانطور که از انتخاب عنوان Bit by Bit نیز مشخص است، همراهیِ گام به گام با خواننده تا رسیدن به درکی از کلیت حوزه‌ی نوپدید علوم اجتماعی محاسباتی است. شکل گیری یک پیوند صحیح و دقیق میان دو حوزه ی علوم اجتماعی و علوم داده، دغدغه‌ی اصلی سالگانیک در نگارش این کتاب است. همانطور که از شروع خواندن این کتاب نیز متوجه خواهید شد، قرار نیست با یک متن آموزشی مواجه شوید؛ بلکه مقرر است در فرآیندی مفصل، درک درستی از چگونگی انجام یک پژوهش اصیل در علوم اجتماعی محاسباتی را فراگیرید.
فزونی داده ها در سالهای اخیر و کامیابی علوم داده، سبب شده تا تعدادی از اختتام نظریه سخن بگویند. اما در حقیقت، علوم اجتماعی محاسباتی یک روش تحقیق جدید است که بدون جای گیری در هر یک از دسته های روش کمّی و روش کیفی، بعنوان یک ابزار قدرتمند در اختیار پژوهشگران قرار دارد. سالگانیک نیز در این کتاب بر چنین نهجی پیش رفته است. او معتقد می باشد که یک پژوهش خوب در علوم اجتماعی محاسباتی، تنها با دانش برنامه نویسی حاصل نخواهد شد و حتما به دانش علوم اجتماعی نیز نیاز است.
یکی از مهم ترین خاصیت های این کتاب این است که شما برای خواندن آن نیاز به دانش تخصصی ای در زمینه های علوم اجتماعی و علوم داده نخواهید داشت. در هر قسمتی از کتاب با مثال های فراوان و مفصلی مواجه خواهید شد که سرفصل مربوطه را به خوبی برای شما به تصویر خواهد کشید. در این کتاب نه از مفاهیم پیچیده‌ی علوم اجتماعی خبری هست و نه از خطوط بیشمار کدنویسی و اصطلاحات خاص علوم کامپیوتر. درعین حال، تمامی مقدمات موردنیاز برای به کارگیری این روش، با جزییات کافی معرفی شده اند. در آخر هر فصل نیز منابعی معرفی شده تا خواننده بسته به علاقه و زمینه دانشی خود، برای کسب مهارت بیشتر به آنها رجوع کند.
چاپ نخست این کتاب در ۴۷۰ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه بصورت فیزیکی و مجازی توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان این حوزه قرار گرفته است.


منبع:

1400/05/21
11:57:08
5.0 / 5
844
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو