مسجد ۹۰۰ ساله شیرازی ها در جزیزه زنگبار آفریقا

مسجد ۹۰۰ ساله شیرازی ها در جزیزه زنگبار آفریقا

جاوید شو: مسجد کیزیمکازی زنگبار بعد از مسجد جامع جزیره کیلوا در تانزانیا، قدیمی ترین مسجد ساخته شده توسط شیرازی ها در آفریقاست که هنوز مورد استفاده نمازگزاران قرار می گیرد و هرساله گردشگران خیلی از آن دیدن می کنند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی رضوانفر عضو هیأت علمی پژوهشگاه امروز با بیان این مطلب اظهار داشت: طبق کتیبه محراب، مسجد کیزیمکازی در سال ۵۰۰ قمری (بیش از ۹۴۰ سال پیش) ساخته شده است.
او خاطرنشان کرد: بر مبنای مشاهده، این نوع طراحی سه پره ای در محراب بعدها در بعضی مساجد تانزانیا و کنیا، توسط اقوام شیرازی، بلوچ، شوشتری، کازرونی و عُمانی استفاده شده که بعنوان نمونه میتوان به مسجد شوشتری ها در زنگبار و یا مسجد بلوچ ها در کائوله اشاره نمود.


عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اضافه کرد: دیوید وایتهاوس (۱۹۴۱- ۲۰۱۳م) دیرینه شناس بریتانیایی که چند فصل کاوش در ایران و آفریقا داشته، کتیبه کوفیِ مسجد کیزیمکازی را مشابه کتیبه های بندر سیراف در ایران می داند.
به گفته رضوانفر، اهالی روستای ماکوندوچی که مسجد کیزیمکازی در نزدیکی آن واقع شده، خویش را شیرازی می دانند و مراسم نوروز (نیروزی) را در مرداد ماه و حدودا همزمان با مراسم نوروز دریایی (صیادی) در ایران برگزار می کنند.منبع:

1400/05/19
14:20:44
5.0 / 5
912
تگهای خبر: فرهنگ , میراث فرهنگی
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو