آثار جراحی چاقی در نوجوانان

آثار جراحی چاقی در نوجوانان

پژوهشگران در پژوهشی تاثیر جراحی چاقی را در نوجوانان و بالغین بررسی نموده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، آمار ابتلای چاقی کودکان و نوجوانان به سرعت و در همه جوامع رو به تزاید است. ابتلای این گروه به چاقی می تواند آثار و عوارض جدی را در مدت کوتاه تری در مقایسه با بزرگسالی پدید آورده و سبب شیوع بیشتر ناتوانی و کاهش راندمان در نسل بعدی باشد. به همین لحاظ چاقی کودکان از سرفصل های مهم مورد توجه سازمان بهداشت جهانی است که کشورها را مکلف به برنامه ریزی برای مقابله با آن کرده است.
همانگونه که مراجع علمی ذکر می کنند، انجام اعمال جراحی های محدود کننده دستگاه گوارش، موسوم به جراحی های باریاتریک، با سازوکار کاهش دریافت و جذب مواد غذایی، یکی از راه های درمان چاقی در بزرگسالان شمرده می شود که در دهه اخیر داوطلبان بیشتری هم پیدا کرده است.
اما آیا این روشها برای گروه نوجوانان نیز قابل انجام و مفید است؟
برای پاسخ مستدل به این پرسش، مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم طی یک طرح پژوهشی مبادرت به مقایسه نتایج جراحی در دو گروه بالغین و نوجوانان کرد.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، مجری این طرح مطالعاتی، دکتر مریم برزین درباب این مطالعه با اشاره به این که ایمنی و اثربخشی جراحی باریاتریک جهت کاهش وزن پایدار و کاهش عوامل خطر قلبی عروقی در نوجوانان مبتلا به چاقی مفرط یک چالش بزرگ در این حوزه می باشد، اظهار داشت: این مطالعه با همسان سازی و مقایسه پیامدها و عوارض جراحی باریاتریک، که به آن جراحی متابولیک نیز گفته می شود، بین گروه نوجوانان مبتلا به چاقی مفرط با گروه همسان سازی شده بالغین جوان انجام شده است.
وی درباب نتایج به دست آمده اظهار داشت: بررسی ها نشان داد که میزان کاهش وزن و بهبود عوامل خطر قلبی عروقی در دو گروه، یکسال بعد از جراحی یکسان است.
علاوه بر آن برزین اشاره کرد: میزان عوارض بعد از جراحی و کمبود ریزمغذی ها در دوگروه مشابه یکدیگر است و گروه نوجوانان گرفتاری و عوارض بیشتری را تجربه نکرده اند.
1400/05/10
13:02:47
5.0 / 5
977
تگهای خبر: برنامه , دستگاه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو