پژوهشگران بررسی كردند

عوامل موثر بر پذیرش واكسن كووید-19

عوامل موثر بر پذیرش واكسن كووید-19

جاوید شو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک مطالعه درباب عوامل موثر در پذیرش واکسن کووید-19 عنوان کردند که ترس از کرونا می تواند قصد افراد برای دریافت واکسن را بیشتر کند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، یکی از کارآمدترین روش ها برای کنترل میزان بالای عفونت بیماری ویروس کرونا، پوشش دهی بالای واکسیناسیون کووید-۱۹ در سراسر جهان است.
مسائل مربوط به دریافت واکسن از مدت ها قبل وجود داشته است؛ برای اینکه تعدادی از افراد به واکسیناسیون بی اعتماد هستند. خصوصاً کسانی که به طرفداری از منابع آنلاین و جوامع شکاک اعتقاد دارند. بعنوان نمونه، برخی افراد ادعای عواقب ناشی از تجویز برخی واکسن ها مانند ایجاد اوتیسم را می پذیرند، حتی اگر هیچ شواهد بالینی برای پشتیبانی از چنین تصوری وجود نداشته باشد. بنابراین، درک اهداف افراد برای واکسیناسیون کووید-۱۹ مهم می باشد.

این بی اعتمادی ممکنست در مورد واکسیناسیون COVID-19 نیز وجود داشته باشد و به دنبال آن ممکنست سرعت دریافت واکسن کووید-۱۹ در سراسر جهان مختل شود.

با توجه به این مسئله پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک مطالعه عوامل موثر بر پذیرش واکسن کووید-۱۹ را بررسی کردند. این مطالعه با بهره گیری از نظریه رفتار برنامه ریزی شده قصد واکسیناسیون کووید-۱۹ را در میان یک جامعه نمونه در شهر قزوین توضیح داد.

نتایج مطالعه نشان داد که ترس از کرونا می تواند قصد افراد برای دریافت واکسن را بیشتر کند. درک افراد از اینکه آنها حساس به مبتلاشدن به کرونا هستند، می تواند قصد افراد برای دریافت واکسن را بیشتر کند.

پژوهشگران این تحقیق پیشنهاد می کنند مطالعات طولی نگر بمنظور بررسی واقعی رفتار واکسن زدن، طراحی مداخلات بهداشتی با تاکید بر ترس از کرونا و نقش دیگران بمنظور افزایش دریافت واکسن در جمعیت عمومی صورت گیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «عوامل موثر بر پذیرش واکسن کرونا در جمعیت عمومی استان قزوین» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و امیر پاکپور حاجی آقا، جلال رحمانی، مهدی رنجبران، مهران علیجان زاده، راضیه فتوحی، الهام طاهرخانی، ربابه جعفری، هاشم علیجانی، زینب بوچالی و نرگس زمان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انجام این طرح پژوهشی مشارکت داشتند.

Fear of COVID-19 and Perceived COVID-19 Infectability Supplement Theory of Planned Behavior to Explain Iranians’ Intention to Get COVID-19 Vaccinated

منبع:

1400/05/05
23:41:49
5.0 / 5
1013
تگهای خبر: آنلاین , برنامه , سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو