نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها

نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها

رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها در سال ۹۹-۹۸ که با تصویب وزارت عتف، توسط گروه رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) انجام شده است، منتشر گردید.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی اظهار نمود: موسسه استنادی علوم (ISC) از اواخر سال ۹۸ با ابلاغ رسمی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عملا ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور را با شاخص ها و معیارهای مصوب کارگروه تخصصی رتبه بندی در وزرات علوم شروع کرد. هرچند در طول ۱۰ سال قبل رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور توسط گروه رتبه بندی (ISC) انجام می شد، ولی در سال ۹۹ رتبه بندی و ارزیابی پژوهشگاه ها و دانشگاه های دولتی تحت نظارت وزارت علوم با معیارها و شاخصهای جدید و هم روش­ شناسی کاملا متفاوت نسبت به قبل و هم با هماهنگی و نظارت کامل کارگروه تخصصی رتبه بندی در وزرات عتف توسط (ISC) انجام گرفت.
وی اظهار نمود: اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی از سه طریق جمع آوری شده است؛ اطلاعات پژوهشی که جمع آوری آن بر عهده گروه رتبه بندی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) است، خوداظهاری دانشگاه ها که از راه تکمیل پرسشنامه الکترونیکی رتبه بندی توسط رابطین در دانشگاه ها به دست می ­آید و هم برخی اطلاعات آموزشی که از راه وزارت علوم یا سازمان های زیر مجموعه در اختیار گروه رتبه بندی قرار داده می شود.
وی ادامه داد: به علت ماهیت متفاوت مراکز آموزشی و پژوهشی و تفاوت در ماموریت­ ها، ضرایب معیارها و شاخص ­ها در رتبه بندی دانشگاه­ ها و پژوهشگاه­ ها متفاوت می باشد. مهم ترین تفاوت در معیار آموزش است که ضریب آن برای پژوهشگاه­ ها صفر در نظرگرفته است. جدول زیر وزن هر معیار در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را نشان داده است. در سایر شاخص ­ها و زیرشاخص ­ها هم تفاوت هایی وجود دارد که در روش شناسی مندرج در سایت رتبه بندی به صورت کامل عرضه شده است.


دهقانی افزود: در رتبه بندی پژوهشگاه ­ها در سال ۹۹-۹۸، ۳۰ پژوهشگاه حضور دارند که از این تعداد ۱۹ پژوهشگاه از پژوهشگاه­ های وابسته به وزارت علوم هستند. بر این اساس نتایج هم بر طبق همین تقسیم بندی اعلام شده است. به این شکل که یک رتبه بندی با نام درهمکرد اعلام شده است که تمامی ۳۰ پژوهشگاه را با هم رتبه بندی می کند و یک رتبه بندی شامل پژوهشگاه­ های وزارت عتف است که ۱۹ پژوهشگاه با هم رتبه بندی شده اند. در این رتبه بندی قابلیت فیلترکردن نتایج، بر مبنای تقسیم بندی وزارت علوم که شامل ۴ گروه علوم انسانی و معین وزارت عتف، علوم بین رشته ­ای، علوم پایه و تجربی تخصصی می­ شود، وجود دارد.
رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در ادامه اظهار داشت: در هر دو بخش درهمکرد و پژوهشگاه های وزارت علوم، با عنایت به نزدیک بودن امتیازات، بازه ­های رتبه ای، به جای رتبه مطلق پیشنهاد و اجرا شده است. بر این اساس، همه پژوهشگاه های حاضر در رتبه بندی به صورت بازه­ مشخص محاسبه و در هر بازه به صورت الفبایی اعلام شده است. لازم به ذکر است بازه های رتبه ای ۵ تایی برای پژوهشگاه ها درنظر گرفته شده است.
به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)،، وی ادامه داد: پژوهشگاه ها می توانند با رفتن به پروفایل خود جزئیات عملکرد را در هر شاخص ملاحظه کنند، ضمنا نتایج رتبه بندی در وبسایت رتبه بندی به آدرس https: //ur.isc.ac برای عموم در دسترس می باشد و روش شناسی آن هم به صورت واضح در همین وبگاه قرار داده خواهد شد.
نتایج رتبه بندی پژوهشگاه ها در سال ۹۹-۹۸ در جداول زیر آورده شده است.

1400/04/23
11:31:58
5.0 / 5
1009
تگهای خبر: الكترونیكی , سایت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو