یك شاخه خورشید روایت مادر شهید علیرضا ربانی

یك شاخه خورشید روایت مادر شهید علیرضا ربانی

جاوید شو: «یک شاخه خورشید»، عنوان داستانی است که بر اساس روایت برادر شهید از رویای مادر شهید علیرضا ربانی از شهدای اصفهانی نوشته شده است.


به گزارش خبرنگار حوزه ایثارو شهادت ایرنا، یک شاخه خورشید داستان کوتاهی برمبنای روایت برادر شهید «علیرضا ربانی» از رویای مادر این شهید که یکم تیرماه ۱۳۴۶ در اصفهان به دنیا آمد و در عملیات والفجر ۲ در منطقه حاجی عمران در تاریخ ۳۱ تیر ۶۲ به شهادت رسید و پیکرش پس از حدود ۱۰ سال به آغوش مادر بازگشت، به همت مریم مرتضایی در تابستان ۱۴۰۰ نوشته شد.


این کتاب به مناسبت ماه شهادت شهید منتشر و در بخش هایی از فصل های کتاب «یک شاخه خورشید» آمده است:
غوغای شب؛
دست های غرق التهاب مادر چراغ را خاموش کرد. وای که در این خانه شب غوغا می کرد. شب حزن آلود آسمان، شب بلند انتظار، شب تاریک جهل.
هدیه به مادران شهدا
پاره ی تنم، نور امیدم چشمانش را بست و چراغ دلش را روشن کرد، نوجوانش را می جست. چند ماهی می شد که پس از وداعی غریب و رمز آلود، اندک وسایل خودش را بخشیده و راهی شده بود. از وقتی چشم های غرقه به خون بهترین دوستش را دیده بود خون در رگ هایش می جوشید و وقتی پدر به رفتن او راضی شد چنان پرکشید که گویی کبوتریست که از هراس تندباد به آشیانی امن پناه می برد.
در سرزمینی ماورای چشمهای دنیایی، زنان صف بسته بودند. زمزمه ای شنید: به مادران شهدا گل هدیه می دهند.
شاهدترین شهید
بانویی به بازار آمد. مادر شاهدترین شهید! شاخه های گل را در دستان ستاره پرور مادران قرار می داد و نزدیک تر می شد.
تردید و دلهره مانند پنجه ای بی امان قلبش را می فشرد. حال بانو جلوی او ایستاده و لحظه ناب آگاهی فرا رسیده بود.
سرزمین هزار خورشید
گل را در آغوشش گذاشت، شادی و حزن یک دفعه روحش را پرواز دادند به سرزمین هزار خورشید.
آنجا که بامداد درخشان حقیقت به خواب مادر تابیده بود.
انتشار کتاب «بهار، آخرین فصل» زندگی شهید مدافع حرم اسدالله ابراهیمی
کتاب «بهار، آخرین فصل» شامل مستند روایی زندگی شهید مدافع حرم اسدالله ابراهیمی نوشته مرتضی اسدی توسط انتشارات روایت فتح منتشر و راهی بازار نشر شد.


کتاب «بهار، آخرین فصل» شامل مستند روایی زندگی شهید مدافع حرم اسدالله ابراهیمی نوشته مرتضی اسدی بتازگی توسط انتشارات روایت فتح منتشر و راهی بازار نشر شده است.
اسدالله ابراهیمی متولد سال ۱۳۵۱ بود که در نوجوانی در جبهه دفاع مقدس حاضر شد و سال ۹۵ بعنوان نیروی مدافع حرم در حلب سوریه به شهادت رسید. پیکر شهید ابراهیمی در منطقه درگیری با تروریست های تکفیری باقی ماند و مزار یادبودی برایش در بهشت زهرای تهران در نظر گرفته شد.
کتاب پیش رو که دربرگیرنده زندگی و خاطرات این شهید است، در ۹ فصل نوشته شده و بعد از این فصول، وصیت نامه شهید ابراهیمی هم که خردادماه سال ۱۳۹۵ نوشته شده، درج شده است.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم: فهمید گردان عقب نشینی کرده، اما کار از کار گذشته و او جا مانده بود. مقاومت در مقابل آن حجم از آتش سخت و ناممکن شده بود، آماده عقب نشینی بود که دید فاصله اش با تعدادی از تکفیری ها به کمتر از بیست متر رسیده است، جنگ رو در روی آنها شروع شد! چند نفرشان را به هلاکت رساند و به سمت جاده خروجی روستا عقب نشینی کرد. آنها هم امان ندادند و بی وقفه شلیک کردند. فهمید اتفاق عجیبی درحال رخ دادن است! صدها تیر همزمان به طرفش شلیک می کردند، بدون این که حتی کوچک ترین زخمی بردارد هنوز زنده بود و مقاومت می کرد. در عوض تلفات خیلی از دشمن گرفت.
مراد برای دیدن اسدالله به مقر گردان احتیاط برگشت و متوجه شد گردان را برای انجام عملیات به منطقه اعزام کرده اند. چند دقیقه آن اطراف چرخی زد تا نیروهای گردان خسته و کوفته از عملیات برگشتند. هرچه چشم چرخاند اسدالله در بین جمعیت نبود. فریاد زد: پس اسدالله کجاست؟
این کتاب با ۱۹۲ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه انتشار یافته است.
انتشار دو عنوان کتاب درباره مدافعانِ شهیدِ حاج قاسم
یکی از این آثار با عنوان «به رنگ حبیب» به خاطرات شهید هادی طارمی از اعضای تیم حفاظتی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی می پردازد. این کتاب را «صادق عباسی ولدی گردآوری و تنظیم کرده است.
شهید هادی طارمی متولد سال ۱۳۵۸ در روستای قمچ آباد شهرستان ابهر در استان زنجان بود. وی حدود ۱۶ سال در لباس سبز سپاه مشغول به خدمت بود و سال ها در تیم حفاظتی شهید سپهبد قاسم سلیمانی حضور داشت.


«من محافظ حاج قاسم» عنوان کتاب دیگری است که به زودی از طرف انتشارات شهید کاظمی منتشر می شود. این کتاب نیز همان گونه که عنوانش پیداست، به یکی از جوان ترین محافظان شهید حاج قاسم سلیمانی، به نام «شهید وحید زمانی نیا» می پردازد. کار گردآوری و تدوین این کتاب بر عهده «هاجر پور واجد» بوده است.
شهید زمانی نیا متولد سال ۱۳۷۱ در محله اتابک تهران بود و شش سال بعد همراه خانواده اش به شهر ری آمد و تا لحظه شهادت در آنجا زندگی کرد. او چهار سال در سوریه بعنوان مدافع حرم حضور داشت تا این که توسط حاج قاسم سلیمانی بعنوان همراه و محافظ برگزیده شد. شهید زمانی نیا از سال ۱۳۹۴ در سوریه حضور داشت و به دست نیروهای تکفیری شیمیایی شده بود. وی سال ۱۳۹۸ در حمله تروریست های آمریکایی به سردار سلیمانی و همراهانش به شهادت رسید.
انتشارات شهید کاظمی تصمیم دارد آثاری را درباره سایر اعضای تیم محافظ شهید سردار حاج قاسم سلیمانی منتشر کند.منبع:

1400/04/21
18:43:30
5.0 / 5
904
تگهای خبر: كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو