جشن تیرگان در روستای وركانه استان همدان

جشن تیرگان در روستای وركانه استان همدان

به گزارش جاوید شو ایرنا- معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از برگزاری جشن تیرگان برای نخستین بار با همیاری دهیاری و مردمان در روستای ورکانه این استان اطلاع داد.


«علی خاکسار» روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: حفظ آیین پیشینیان و شکرگزاری از نعمت های خداوند همچون اهداف اصلی برگزاری جشن تیرگان است چونکه حفظ این آثار فرهنگی و تاریخی نماد هویت کشور و مردم است.
وی افزود: در جهت پاسداشت آئین و سنن میراث معنوی و احیای خیلی از جشن ها و رسوم دیرین، مقرر شد که این گونه آیین ها در روستاهای هدف گردشگری استان همدان به منظور احیای رسوم و با هدف جذب گردشگران برگزار گردد.
معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان افزود: این جشن در واقع مراسم مذهبی نیاکان ما به حساب می آید که برای شکرگزاری نعمت آب از خداوند به کنار رودخانه رفته و در آنجا به روی یکدیگر آب می پاشند.
خاکسار خاطرنشان کرد: این جشن با شادی و آب پاشی همراه می باشد و اعتقاد به شکرگزاری از خداوند برای نعمت آب و هم افزایش خیر و برکت بر زندگی انجام می شود.
وی اظهار نمود: فرهنگ غنی ایرانی سرشار از جشن ها و آئین هایی است که هر یک مبین یکی از صفات ارزشمند اخلاقی و انسانی است.
جشن تیرگان همچون جشن های ایران باستان است که به جشن آبپاشان هم مشهور است و توسط مردم در کنار رودخانه و جوی انجام می شود و در دیماه سال ۸۹ در لیست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.منبع:

1400/04/19
18:55:29
5.0 / 5
887
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو