شیوع اختلال استرس بعد از ضربه در زنان مبتلا به HIV

شیوع اختلال استرس بعد از ضربه در زنان مبتلا به HIV

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران با انجام یک مطالعه در مورد اختلال استرس بعد از ضربه در مبتلایان به HIV عنوان کردند که حدود ۴۴.۵ درصد از زنان مبتلا به HIV مبتلا به اختلال استرس بعد از ضربه هستند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، عفونت HIV بعنوان یکی از مهم ترین معضلات بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی بشریت در جهان است. احتمال دریافت ویروس از شریک جنسی آلوده، در زنان بیشتر از مردان است. تشخیص HIV می تواند به خودی خود یک رویداد صدمه زا باشد و منجر به ایجاد و پیشرفت اختلال استرس بعد از ضربه یا PTSD شود که خود نتایج منفی زیادی را به همراه دارد و این صدمه در زنان به مراتب بیشتر از مردان است.

به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران با انجام یک مطالعه میزان و عوامل ایجاد کننده اختلال استرس بعد از ضربه را زنان مبتلا به HIV بررسی کردند.

این پژوهش یک مطالعه مقطعی بود که بر روی ۳۹۰ نفر از زنان HIV مثبت و در بازه زمانی آذر ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ در مرکز تحقیقات ایدز، درمانگاه و بخش زنان واقع در بیمارستان امام خمینی انجام شد. پژوهشگران در این مطالعه از پرسش نامه می سی سی پی(Mississippi Scale) برای ارزیابی اختلال استرس بعد از ضربه استفاده کردند و داده های به دست آمده هم با استفاده از نرم افزارهای آماری مورد تحلیل قرار گرفتند.

در این پژوهش میانگین نمره اختلال استرس بعد از ضربه در زنان HIV مثبت، ۱۰۰.۴۵(±۲۱.۸۶) برآورد شد و مشخص شد که ۴۴.۵ درصد از آنها از اختلال استرس بعد از ضربه رنج می برند.

همچنین به ترتیب فوت اعضای خانواده، سابقه نازایی، وضعیت مسکن، سابقه خشونت، نوع و تعداد زایمان و وضعیت ابتلای فرزندان بیشترین ارتباط مفهوم دار را با اختلال استرس بعد از ضربه در زنان HIV مثبت داشتند.

نتایج این پژوهش بر اولویت دادن به نیازهای روان شناختی(سابقه خشونت و فوت اعضای خانواده)، اجتماعی، اقتصادی(توجه به وضعیت مسکن) و پزشکی(سابقه نازایی، زایمان و ابتلای فرزندان) زنان HIV مثبت که درحال تجربه اختلال استرس بعد از ضربه هستند تصریح کرد.

پژوهشگران این مطالعه سفارش می کنند: برای افزایش آگاهی در سطح جامعه خصوصا برای جوانان، در مورد چگونگی مبتلا شدن به این بیماری و عوارض و مشکلات همراه با این بیماری در صورت ابتلا، ضروریست.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی شیوع PTSD و عوامل در رابطه با آن در زنان HIV مثبت رجوع کننده به مرکز تحقیقات ایدز بیمارستان امام خمینی تهران در سال ۱۳۹۷» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و زهرا بهبودی مقدم، الهام رضایی، فاطمه نجفی و لیلا شاه محمدی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران مجری اصلی این طرح تحقیقاتی بودند.

منبع:

1400/04/18
22:13:04
5.0 / 5
830
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو