مروری بر نتایج یك پژوهش؛

در ایران چند سال زندگی به سبب سرطان از دست می رود؟

در ایران چند سال زندگی به سبب سرطان از دست می رود؟

جاوید شو: بررسی روند مرگ ومیر ناشی از سرطان در بازه زمانی 1390 تا 1397 در ایران، نشان میدهد که در سال 1390 سالهای عمر از دست رفته به سبب مرگ ناشی از سرطان، 420 هزار سال بود، اما این مقدار در سال 1395 به 530 هزار سال بالا رفته است.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، طی قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی وضعیت مرگ ومیر در جهان گرفتار تغییرات گسترده ای شده است. در این وضعیت جوامع از حالتی که در آن غلبه مرگ با علل عفونی، انگلی و واگیر بوده است، به وضعیت مرگ با علل غیر عفونی، مزمن و غیرواگیر تغییر پیدا می کنند. در سالهای اخیر سهم مرگ ومیر بیماری هایی مثل سرطان و بیماریهای قلب و عروق چند برابر بالا رفته است. به این وضعیت و تغییرات مرگ در کشورها، «گذار اپیدمیولوژیک» می گویند.

سرطان دومین علت اصلی مرگ پس از بیماریهای قلبی و عروقی در جهان است. شایع ترین سرطان ها در سال ۲۰۲۰ سرطان سینه، ریه، روده بزرگ، پروستات، پوست و معده است. در ایران مرگ ومیر ناشی از سرطان در رتبه سوم علل مرگ و بعد از بیماریهای قلبی و عروقی و تصادفات قرار دارد و ۱۴ درصد از کل مرگ ها را شامل می شود.

با توجه به اینکه این بیماری عوارض شدیدی، مانند دردهای غیرقابل تحمل، تضعیف قوای جسمانی و هزینه های قابل توجه دارد، باید توجه بیش تری به آن صورت گیرد و شناخت دقیق وضعیت این بیماری ضرورت زیادی دارد.

بر همین اساس پژوهشگران کشور با انجام یک مطالعه، روند مرگ ومیر ناشی از سرطان را طی سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ بررسی کردند.

اطلاعات مورد نیاز این تحقیق از داده های مرگ سازمان ثبت احوال و برمبنای طبقه بندی بار بیماریها استخراج شد و این داده ها به تفکیک جنسیت و سن طی سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ مورد استفاده قرار گرفت.

در این بازه زمانی در نظام ثبت احوال ایران، بطور متوسط سالانه در حدود ۳۴۰ هزار نفر فوت ثبت شده است. در ابتدای دوره کل مرگ ثبتی کشور ۳۳۰ هزار و در انتهای دوره کل مرگ ثبت شده، ۳۵۷ هزار نفر بوده است. بااینکه این آمار گرفتار کم ثبتی است؛ ولی برای تحلیل روند مرگ ومیر در کشور قابل استفاده می باشد.

بررسی ها حاکی از این است که در همین دوره، بطور متوسط در هر سال حدود ۳۴ هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور رخ داده است. مرگ ناشی از سرطان در کشور رو به افزایش است. طبق این بررسی در ابتدای دور ۲۸ هزار مرگ و در انتهای دوره ۴۱ هزار و ۹۴۰ مرگ ناشی از سرطان ثبت شده است. مرگ ناشی از سرطان حدود ۱۰ درصد از کل مرگ کشور را شامل شده و در ضمن دوره بررسی شده، افزایشی بوده است.

یافته های پژوهشگران نشان داد که میزان مرگ ومیر به سبب بیماری سرطان، برمبنای جنسیت و در گروه های سنی متفاوت می باشد. به این معنا که میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری در سنین زیر ۳۰ سالگی برای مردان، ۱.۲ برابر زنان است و در سنین بالای ۵۰ سالگی مرگ مردان، ۱.۵ برابر مرگ زنان است. اما در گروه های سنی ۳۰ تا ۵۰ سال میزان مرگ زنان بیشتر از مردان است.

در این بررسی، در سال ۱۳۹۰ سالهای عمر از دست رفته به سبب مرگ ناشی از سرطان، ۴۲۰ هزار سال بود، اما این مقدار در سال ۱۳۹۵ به ۵۳۰ هزار سال بالا رفته است. این افزایش عمدتا ناشی از افزایش سرطان در سنین بزرگ سالی و سالمندی خصوصاً برای مردان است.

نتایج این مطالعه حاکی از آنست که سرطان، بعنوان نتیجه گذار اپیدمیولوژیک، در کشور بالا رفته و بهترین راه کنترل آن پیش گیری از مبتلاشدن است.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که تجربه سایر کشورها نشان داده که بوسیله پیشگیری و سبک زندگی سلامت محور می توان روند سرطان را کاهشی کرد. بنا بر این در جوامع بعد از گذار اپیدمیولوژیک، نیاز است در ارتقای سلامت فقط به درمان اتکا نکرده و به نقش فرهنگ سازی و سیاست گذاری اجتماعی نیز اصرار کرد.

در انجام این تحقیق محمد ترکاشوند مرادآبادی و واحد سروش؛ پژوهشگران دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد، به همراه زهرا ترکاشوند از دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «سهم سرطان در مرگ و عمر از دست رفته ایرانیان در فاصله سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷»، خرداد ماه سال جاری در دوماه نامه پایش؛ نشریه پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی انتشار یافته است.

منبع:

1400/04/17
13:00:50
5.0 / 5
1078
تگهای خبر: سبك زندگی , سلامت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو