در یك پژوهش بررسی شد

عواملی كه در ترس از زایمان طبیعی نقش دارند

عواملی كه در ترس از زایمان طبیعی نقش دارند

پژوهشگران با انجام یک مطالعه عوامل در رابطه با ترس از زایمان واژینال را در مادران حامله بررسی کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، حاملگی بزرگترین رویداد زندگی هر زن است و ترس از زایمان واژینال بعنوان یک مشکل شایع در زنان دیده می شود. ترس از زایمان واژینال در دوران حاملگی بعنوان یکی از عوامل پیش گویی کننده سزارین اورژانسی و افزایش تقاضا برای سزارین انتخابی است و موجب افزایش عوارض مادری و جنینی می شود.

به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با انجام یک مطالعه عوامل در رابطه با ترس از زایمان واژینال را در مادران حامله مراجعه کننده به درمانگاه آزادشهر یزد مورد بررسی قرار دادند. یافتن این عوامل کمک می نماید تا راه حل مناسبی برای کاهش ترس مادران طراحی و اجرا شود و سزارین انتخابی مادران کم شود.

نتایج این پژوهش نشان داد که بیشتر زنان حامله به درجاتی از زایمان طبیعی می ترسند و این ترس با افزایش سن و تعداد حاملگی رابطه مستقیم دارد. همین طور بررسی ها حاکی از این است که ترس از زایمان طبیعی با آموزش مادران رابطه غیر مستقیم دارد و می توان با آموزش این ترس را کم کرد. همین طور مشخص شد که سطح تحصیلات هیچ تاثیری بر میزان ترس مادر ندارد.

بر اساس این نتایج؛ در بین عوامل روان شناختی، ترس از عدم تحمل درد زایمان، ترس از لطمه به نوزاد، ترس از معاینه و احساس ناتوانی در انجام زایمان طبیعی از بیشترین علل ترس از زایمان هستند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی عوامل در رابطه با ترس از زایمان واژینال در مادران حامله مراجعه کننده به درمانگاه آزادشهر یزد در سال۱۳۹۳» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فاطمه قاسمی؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد مجری اصلی این طرح پژوهشی است.
1400/04/16
23:33:33
5.0 / 5
681
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو