مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشكسوت:

پیشكسوتان هنرهای سنتی، میراث دار ومیراث بان هنرهای اصیل هستند

پیشكسوتان هنرهای سنتی، میراث دار ومیراث بان هنرهای اصیل هستند

به گزارش جاوید شو مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت اظهار داشت: پیشکسوتی بازنشستگی هنرمند نیست، بلکه دوران اوج و پختگی است. پیشکسوتان هنرهای سنتی میراث دار و میراث بان هنرهای اصیل هستند.به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، نمایشگاه گنجینه مانا شامل حدود ۲۵۰ اثر از ۴۰ هنرمند پیشکسوت هنرهای سنتی در رشته های معرق و منبت، تراش بلور و شیشه، میناکاری، گچ بری، طراحی فرش، دوخت های سنتی و تزیینی، طراحی نقوش و چاپ، زیورآلات، نقاشی روی شیشه و سفال و آینه کاری به همت موسسه هنرمندان پیشکسوت از ۹ تیر در تالار آئینه در فرهنگستان هنر در تهران افتتاح شد و قرار بود تا ۱۹ تیر ماه میزبان علاقه مندان باشد که به سبب اعلام وضعیت قرمز از جهت شیوع ویروس کرونا در استان تهران فعلا و تا اطلاع بعدی تعطیل شد.

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا اظهار داشت: در نمایشگاه گنجینه مانا چکیده ای از هنر ایران زمین، حدود ۲۵۰ اثر هنرمندان درجه یک کشور، هنرمندان پیشکسوت هنرهای سنتی که خاک این هنرها را خورده اند، گردآوری شده است.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف نمایشگاه گنجینه مانا، انگیزه دادن به پیشکسوتان است که بدانند همچنان در فرهنگ و هنر این مرز و بوم اثربخش هستند و جامعه به هنر آنها نیاز دارد و هنوز هم می توانند این تجربه نهفته را که در هیچ کتاب درسی نیست به نسل جدید منتقل کنند.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت توضیح داد: نمایشگاه گنجینه مانا مروری است بر آثار هنرمندان صاحب سبک و شاخص عضو موسسه که بیش از ۵۰ سال عمر خودرا صرف اعتلای رشته های هنر سنتی کرده اند و تنوع سبک و رشته های مختلف هنرهای سنتی و گوناگونی آن در اقلیم های مختلف سرزمین چهار فصل ایران سبب شده که این نمایشگاه ارزش بالایی داشته باشد.پیشکسوتی، بازنشستگی هنرمند نیست

حسینی پور گفت: هنرهای سنتی بخش هویت فرهنگی را تشکیل و تطور تاریخی ایران زمین را نشان می دهد، در زمینه هنرهای سنتی توازن میان ذهن و چشم و دست هنرمند موجب ایجاد یک اثر هنری فاخر و بدیع می شود، باید قدر هنرمندان پیشکسوت هنرهای سنتی را بدانیم و همیشه باید آنها را در مجامع در صدر بنشانیم.

وی با اعلان اینکه پیشکسوتان هنرهای سنتی هم میراث دار و هم میراث بان هنرهای اصیل هستند، اظهار داشت: گاهی با عبارت هنرمند پیشکسوت ناخودآگاه بازنشستگی هنرمند به ذهن متبادر می شود و این که آنها دیگر کاری انجام نمی دهند در صورتیکه هنرمندان در اوج پختگی هستند و هم مردم و هم مسئولان و هم علاقه مندان به هنر باید از هنر و تجربه و تخصص آنها استفاده کنند.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت اشاره کرد: هنرهای سنتی و صنایع دستی فارغ از زیبایی های خود که بیان کننده روح ظریف و دقیق هنرمندِ خالق آنست، زبان گویا و روایت گر تاریخ، تمدن، هویت و هنر هر کشور است؛ آثار هنرهای سنتی با گستردگی و تنوع خود روایتگر صنعت و هنر نیاکان و بیان کننده هنر و ذوق مردم هر کشور است و از گذشته بعنوان صنعت تمام عیار عهد خود حضور داشته است.عضویت بیش از ۷۵۰ نفر در موسسه هنرمندان پیشکسوت

حسینی پور اضافه کرد: بررسی «تاریخ صنایع دستی هر سرزمین بررسی تاریخ رشد تکوین و تحول روح آنست. صنایع دستی تجلی گاه بخش چشمگیری از هنر و خلاقیت اقوامی است که با این هنرها و صنایع سر و کار دارند و در گذشته، کم وببیش روایتگر زیبایی حقیقتی بوده که آدمی همیشه در جست وجوی آن بوده است.

اکنون بیش از ۷۵۰ نفر در موسسه هنرمندان پیشکسوت در رشته های مختلف سینما، موسیقی، تئاتر، صنایع دستی و هنرهای سنتی، ادبیات و شعر عضو هستند و یکی از برنامه های مهم موسسه در سال ۱۴۰۰ انجام کارهای فرهنگی برای خود پیشکسوتان است.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت اظهار داشت: فضاهای جدیدی مانند فضای مجازی، شبکه های اجتماعی برای انتقال تجربه هنرمندان وجود آمده است، باید از این فضاها به خوبی استفاده نمائیم. حیف است که تجارب و تخصص های پیشکسوتان ثبت و مستند نشود که سال ها بعد در زمان فقدان آنها حسرت بخوریم که این تجارب را از دست دادیم.پیشکسوتان هنرهای سنتی کیمیاگرند

هنرهای سنتی نسبت به سایر هنرهای ایرانیان جایگاه والاتری دارد و جهانیان ایران را با آثار هنرهای سنتی و صنایع دستی می شناسند؛ هنرمند صنایع دستی و هنر سنتی هم ذهن فعال و پویایی دارد و هم دستان توانمندی. هنرمندان و پیشکسوتان هنرهای سنتی کیمیاگران دوران ما هستند، آنها از یک قطعه چوبی، خاکی بی جان، از سنگ و شیشه و نخ اثری تولید می کنند که روح و مفهوم دارد و حاوی پیام است و به درستی مصداق سخن حافظند «آنها که به نظر خاک را کیمیا کنند».

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت گفت: پیشکسوتان و هنرمندان ایرانی دستان توانمند هنرمندی دارند و هم ذهن های هنرسازی دارند؛باید از این ظرفیت در کشور استفاده شود؛ البته شهرهای خلاق یکی از کارهای بزرگ و اثرگذار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با اهمیت ترین اتفاق در این شهرها بروز و ظهور و معرفی هنرهای سنتی مختص این شهرها است که می توان روی آن سرمایه گذار کرد.

وی گفت: هنرهای سنتی خاصیت درون زایی دارد هم می تواند اشتغال زایی و هم تولید ثروت کنند و آثار آن حامل پیام و سفیران فرهنگی هنری جامعه ایرانی است. جاده ابریشم یک مسیر تجاری اقتصادی نبوده است بلکه حامل پیام های فرهنگی ایران به سایر کشورهاست؛ هنوز هم در بعضی نقاط چین و هند که در راه این جاده قرار دارند زبان فارسی و هنر ایرانی دیده می شود برای اینکه همراه تجارت فرهنگ ایرانی بوسیله آثار هنرهای سنتی به جهان منتقل شد.پیشکسوتان، هنرهای بیش از ۲هزار ساله را زنده نگه داشته اند

حسینی پور گفت: آثار نمایشگاه گنجینه مانا، نتیجه ۴۰ تا ۵۰ سال تجربه یک هنرمند است، اما آنها یک هنر بیش از ۲هزار ساله را زنده نگه می دارند. متاسفانه برخی هنرهای سنتی درحال فراموشی است، و سوگمندانه در کنار آن، هنرمندان این رشته ها را هم از دست می دهیم؛ ما هم اکنون در موسسه هنرمندان پیشکسوت تجربه و تخصص پیشکسوتان را برای نسل های بعد ثبت و مستند می نماییم، اما نهادهای متولی هم باید کمک کنند.

آموزش در زمینه هنرهای سنتی دانشگاهی نیست، بلکه بیشتر شیوه استاد-شاگردی است و سینه به سینه و دست به دست منتقل می شود؛ ما در موسسه برای آموزش و زنده نگه داشتن هنرهای سنتی تلاش می نماییم، اما باید بیشتر از این کار شود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرهنگستان هنر و موسسات خصوصی و سازمان های مردم نهاد می توانند دراین زمینه موثر باشند.

وی بیان کرد: مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی هنرمندان پیشکسوت باید مورد توجه قرار گیرد تا آنها فرزندان و نسل های خانوادگی خودرا به آموختن و تداوم و زنده نگه داشتن این هنرها ترغیب و تشویق کنند، امیدواریم نمایشگاه گنجینه مانا فرصتی برای معرفی ظرفیت های هنرمندان پیشکسوت باشد و دستگاه های متولی هم یاری کنند این ظرفیت چه در داخل چه در خارج از کشور بیشتر معرفی شود.منبع:

1400/04/14
10:05:01
5.0 / 5
1028
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو