نتایج یك مطالعه نشان داد

تهدید مشاغل پر سر و صدا برای سلامت روان افراد

تهدید مشاغل پر سر و صدا برای سلامت روان افراد

به گزارش جاوید شو پژوهشگران با انجام مطالعه ای تأثیر سر و صدای شغلی را بر روان پریشی شاغلین مشاغل پر سر و صدا بررسی کردند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، سر و صدا یکی از عوامل فیزیکی زیان آور محیط کار است که می تواند سبب آزردگی کارکنان مشاغل شود. از مهم ترین اثرات ناشی از این مشکل میتوان به اختلال خواب، بیماری های قلبی و عروقی، اختلال عملکرد شناختی، تحریک اعصاب و استرس اشاره نمود.

با توجه به عوارض این مشکل، پژوهشگران با انجام یک تحقیق، تأثیر آزردگی ناشی از سروصدای شغلی را بر روان پریشی شاغلین بررسی کردند.

برای انجام این پژوهش ۳۲۵ نفر از شاغلین یک گروه صنعتی تولید قطعات خودرو در سال ۱۳۹۸ با استفاده از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند. همینطور میزان مواجهه افراد با صدای محیط کار با استفاده از دستگاه «دوزیمتر» اندازه گیری شد.

تمام شرکت کنندگان در این مطالعه، مرد و روزکار دائم بودند. ۱۳.۵ درصد از کل افراد در بخش اداری، ۱۳ درصد در بخش مجموعه سازی، ۱۱ درصد در واحد تولید پیچ، مهره و بست، ۱۴ درصد در واحد قالب سازی و ۱۶ درصد در قسمت دایکست و ریخته گری مشغول به کار بودند. میانگین سن افراد حدود ۳۶.۵ و میزان سابقه کاری آنها ۱۳.۵ سال بود.

بررسی های این تحقیق نشان داد که افراد شرکت کننده در این مطالعه دارای میانگین نمره آزردگی صوتی ۵.۹ هستند که این وضعیت نشان دهنده آزردگی متوسط کل جامعه است. همینطور ۴۳.۵ درصد از افراد آزردگی صوتی هشت و بیشتر را گزارش کردند که نشان دهنده آزردگی بیش از اندازه در آنها است.

نتایج از آن حکایت می کند که میانگین آزردگی صوتی در میان گروه های شغلی، سنی و سابقه کاری، تفاوت معناداری، دارد. مشاهدات نشان داده است که ارتباط مثبت و معناداری بین دز سر و صدای دریافتی با آزردگی شاغلین وجود دارد.

همچنین نتایج میانگین اختلال روانی افراد نشان داد که شرکت کنندگان در این مطالعه دارای احتمال وجود یک اختلال روانی خفیف هستند.

بر اساس این بررسی ها میزان روان پریشی در گروه های مختلف شغلی، سنی و سابقه کاری متفاوت می باشد. به صورتی که نمره پریشانی روانی در بین برش کاران و پرس کاران، نسبت به سایر گروه های شغلی بیشتر است و افراد اداری کم ترین نمره روان پریشی را دارند.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: «علی رغم محدودیت هایی از قبیل کم بودن شاغلین مورد مطالعه، در نظر نگرفتن فاکتورهایی از قبیل نگرش افراد، وضعیت سلامت و خصوصیت های فردی افراد، نتایج این مطالعه تایید می کند که سروصدای شغلی ناشی از دستگاههای مختلف در صنایع، باعث آزردگی شاغلین می شوند که این می تواند وضعیت سلامت و سلامت روانی آنها را تحت تأثیر قرار دهد».

این محققان پیشنهاد می کنند: با عنایت به نتایج حاصله و شرایط غیر قابل قبول مواجهه کارکنان این گروه صنعتی با سروصدا، اجرای برنامه حفاظت شنوایی و اتخاذ تدابیر و روش های کنترل مهندسی-فنی و مدیریتی سروصدا در برخی از واحدها ضروری می باشد. تا بدین وسیله از نتایج فیزیکی و روانی سوء سروصدا در کارکنان این گروه صنعتی پیشگیری شود.

در انجام این تحقیق محمدرضا منظم اسماعیل پور، سید حجت موسوی کردمیری، سید ابوالفضل ذاکریان و میلاد عباسی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، فائزه بلوچخانه و نستوه خانجانی فشخامی، از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی تأثیر آزردگی ناشی از سروصدا بر روان پریشی»، خرداد ماه سالجاری در فصل نامه کومش انتشار یافته است.

منبع:

1400/04/11
15:45:19
5.0 / 5
952
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , سلامت , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو