4 نویسنده از چهار گوشه جهان

4 نویسنده از چهار گوشه جهان

ادبیات مرز و محدوده ندارد و گستره ای به وسعت دنیا را در بر می گیرد، ۴ نویسنده از ۴ کشور و چهار سرزمین متفاوت، با اندیشه ها و سبک های گوناگون، نمایندگان بی کرانگی و فرازمانی ادبیات هستند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، یکی از مهم ترین خصوصیت های ادبیات عبور از مرزهاست، آثار ادبی نه در محدوده جغرافیایی خود و نه در دوره زمانی که نوشته شده اند، باقی نمی مانند. نویسندگان نامدارانی هستند که با نوشته هایشان ماندگار می شوند و خوشنامی آنها به اندازه تاثیری است که در ادبیات به جای می گذارند.
این هفته با ۴ نویسنده از ۴ گوشه جهان همراه شویم و آثار آنها را بخوانیم.

شاعری انقلابی از روسیه قدیم

ولادیمیر مایاکوفسکی ۱۹ ژوئن ۱۸۹۳ (۲۹ خرداد ۱۲۷۲) در یکی از روستاهای قفقاز چشم به جهان گشود. وی در دوران خلاقیت و فعالیتهای هنری یکی از استادان سبک فوتوریسم بود و همگام با خیزش های انقلابی در روسیه رشد یافت و بعد از انقلاب بلشویکی روسیه و در دوران حکومت شوروی یکی از نام آورترین شاعران عصر خود بود. این شاعر از ۱۴سالگی به عضویت حزب بلشویک درآمد و از سالهای پیش از انقلاب، فعالیت هنری و سیاسی خویش را شروع کرد. از ۱۳ جلد میراث ادبیِ مایاکوفسکی، ۱۲جلد آن پس از انقلاب به وجود آمده است.مایاکوفسکی در نوجوانی با مطالعه روزنامه های انقلابی و طومارهای زیرزمینی خواهرش، در ابتدای مسیر انقلاب قرار گرفت. او یکی از اولین افرادی است که به پیروی از مذهب ادبی خود، فوتوریسم، شعر آزاد، سروده است. در زمان حکومت شوروی سابق، مایاکوفسکی در کنار پوشکین، لرمانتوف و نکراسوف از پرخواننده ترین شاعران کشورش شد.

مایاکوفسکی در ۱۴ آوریل ۱۹۳۰ میلادی (۲۴ فروردین ۱۳۰۹) به ضرب گلوله به دنبال بن بستی عاطفی و هم ممنوع الخروج بودن از خاک شوروی به زندگی خود تمام کرد. وی قبل از مرگ بر برگه ای نگاشت: «برای همه... می میرم»

من عاشقم

کتاب من عاشقم گزیده ای از شعر های این شاعر است. این کتاب بخش هایی شامل مکتب شناسی شعر مایاکوفسکی و روایاتی از زندگی او، خاطرات، به همراه با دو بخش مفصل دیگر شامل مکتب شناسی شعر دوران شاعر، سیر تحول شعری و روایت های مختلف زندگی و مرگ مرموزش به همراه خاطرات، نقدها، اتوبیوگرافی و گزیده ای از بهترین طرح و پلاکاردها و تصاویر شاعر است.

این کتاب در ۷۰۰ صفحه با ترجمه حمیدرضا آتش برآب توسط انتشارات علمی و فرهنگی انتشار یافته است.خلبان زبردست از فرانسه قرن بیستم

آنتوان دو سنت اگزوپری، در ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ میلادی (۸ تیر ۱۲۷۹) در لیون فرانسه متولد شد. او فرزند سوم کنت ژان دو سنت اگزوپری بازرس بیمه، در جنوب فرانسه و ماری دو فونسکلومب اشراف زاده ای فرانسوی بود. چهار سال بیشتر نداشت که پدر خویش را از دست داد و مادرش به تنهایی مسئولیت تربیت وی، خواهران و برادرانش را برعهده گرفت. اگزوپری دوران کودکی را در جنوب فرانسه به سر برد. در همین زمان بود که با موسیقی آشنا شد و نواختن ویولون را آموخت. در ۱۲ سالگی اولین تجربه پرواز بعنوان همراه در یک هواپیمای کوچک، او را تحت تاثیر قرار داد. وی برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت در دوران تحصیل در مدرسه و دانشکده، گاهی ذوق و قریحه شاعری و نویسندگی خویش را با نگاشتن و سرودن می آزمود.اگزوپری قصد داشت به خدمت نیروی دریایی درآید اما موفق نشد به فرهنگستان نیروی دریایی راه یابد. بنابراین وی در ۲۱ سالگی بعنوان مکانیک در نیروی هوایی فرانسه مشغول به کار شد و در مدت ۲ سال خدمت خود در نیروی هوایی، فنون خلبانی آموخت و به یکی از خلبانان زبردست ارتش فرانسه بدل شد.

در پروازهای مختلف در دوره های گوناگون، صدمه های جدی دید اما با اصرار برای پرواز در جنگ جهانی، با هواپیمایی که چندان ارزشی نداشت، سقوط کرد و ۸ ماه زمین گیر شد.

سرانجام هواپیمای اگزوپری در پروازی اکتشافی بر فراز دریای مدیترانه در ۳۱ ژانویه ۱۹۴۴ (۳۰ دی ۱۳۲۲) میلادی سقوط کرد و سبب مرگش شد.

پرواز شبانه

کتاب پرواز شبانه یکی از رمان های اگزوپری و در ارتباط با زمانی است که از پرواز شبانه برای تسریع ارسال بسته های پستی در رقابت پست هوایی با راه آهن و کشتی استفاده می شد.

داستان در آرژانتین و در آغاز تجارت هوایی می گذرد، ریویر، مدیر یکی از خطوط هوایی است که برای نخستین بار، پروازهای شبانه را به فهرست خدمات خود افزوده است. هواپیمای فابین، یکی از خلبانان در گردبادی گیر می افتد، سوختش تمام شده و ارتباط رادیویی اش را از دست می دهد و در همین حال، ریویر از هیچ تلاشی برای مشخص کردن محل هواپیما دریغ نمی نماید. با این اتفاق، ادامه یافتن جابه جایی هوایی و شبانه بار به اروپا به خطر می افتد. بمحض رسیدن دو پرواز دیگر از شیلی و پاراگوئه، ریویر مجبور می شود از دست دادن فابین را بپذیرد...

رمان پرواز شبانه در سال ۱۹۳۱ برنده جایزه فمینا (جایزه ادبی فرانسه) شد. این کتاب با ترجمه پرویز داریوش در ۱۲۶ صفحه توسط انتشارات امیرکبیر انتشار یافته است.فرزند پراگ، نویسنده ناشناخته آلمانی

فرانتس کافکا در سوم ژوئیه در ۱۸۸۳ (۱۲ تیر ۱۲۶۲) میلادی در شهر پراگ جمهوری چک دیده به جهان گشود. او هوشی سرشار داشت و بنابراین در دوران تحصیل همواره مورد احترام آموزگاران بود. کافکا با ورود به دانشگاه چارلز فردیناند در شهر پراگ تحصیل در رشته شیمی را شروع کرد اما بعد از چند روز تغییر رشته داد و به تحصیل در رشته حقوق پرداخت. این مسئله سبب شد تا از تحسین پدرش برخوردار شود و فرصتی جهت شرکت در کلاس های هنری و ادبیات داشته باشد. وی در ۱۹۰۶ تحصیلات خویش را به پایان رسانید و به مدت یکسال بعنوان دستیار قاضی در دادگاه مشغول به کار شد اما همزمان به نویسندگی هم می پرداخت.در زمان مرگ، عده کمی از خوانندگان و طرفداران کافکا او را می شناختند و بعد از مرگ بود که به همت دوست قدیمی خود به جهانیان ارائه شد. در واقع در ۱۹۶۰ میلادی کافکا در شرق اروپا به شهرت رسید تا جایی که لغت جدید (کافکایی) به خاطر سبک داستان نویسی خاص او وارد فرهنگ لغات زبان انگلیسی شد. کافکا امروزه بعنوان یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان در فرهنگ و ادبیات زبان آلمانی شناخته می شود. سرانجام این نویسنده آلمانی در سوم ژوئن ۱۹۲۴میلادی (۱۳ خرداد ۱۳۰۳) چشم از دنیا فروبست.


تمثیلات

کتاب تمثیلات، گزیده ای از داستان های کوتاه کافکا است و بیشتر از ۲۰ قطعه ادبی در آن گرد آمده اند. در این مجموعه داستانی که از تنوع موضوعی زیادی برخوردار است، تکیه روی تمثیلی بودن قطعات است. کافکا در این قطعات و کتاب های دیگرش به دنبال نوآوری نیست بلکه برای او ادبیات گونه ای هستی شناسی است که در شکل تمثیلی این قطعات و حتی ناتمام ماندن آثار او، خواسته یا ناخواسته مشهود است.

این کتاب با ترجمه کوروش بیت سرکیس، در ۱۶۸ صفحه با قطع جیبی، توسط نشر ماهی به چاپ رسیده است.ماهی گیرِ ماجراجوی آمریکایی

ارنست همینگوی در ۲۱ ژوئیه ۱۸۹۹ (۳۰ تیر ماه ۱۲۷۸) در اوک پارک ایالت ایلینوی آمریکا متولد شد. پدرش کلارنس، یک پزشک و مادرش گریس، معلم پیانو و آواز بود. ارنست تابستان ها را به همراه خانواده اش در شمال میشیگان به سر می برد و آنجا متوجه علاقه شدید خود به ماهیگیری شد. او بعد از انتهای دوره دبیرستان، در سال ۱۹۱۷ برای مدتی در کانزاس سیتی بعنوان گزارشگر گاهنامه استار مشغول به کار شد. در جنگ جهانی اول، داوطلب خدمت در ارتش شد امّا ضعف بینایی او را از این کار بازداشت در عوض بعنوان راننده آمبولانس صلیب سرخ در نزدیکی جبهه ایتالیا به خدمت گرفته شد. در ۸ ژوئیه ۱۹۱۸ مجروح شد و ماه ها در بیمارستان بستری بود. در سال ۱۹۲۵ اولین رشته داستان های کوتاهش، در زمانه ما، منتشر گردید که به خوبی گویای سبک خاص او بود. خاطراتش از آن دوران که بعد از مرگ وی در سال ۱۹۶۴ با عنوان عید متغیر منتشر شد.ارنست همینگوی بیشتر عمرش سرگرم ماجراجویی بود. از زخمی شدن در ایتالیا بر اثر برخورد ۲۰۰ تکه ترکش گلوله نیروهای اتریشی در خلال جنگ جهانی اول تا شرکت در خط مقدم جبهه های جنگ داخلی اسپانیا یا سفرهای توریستی به حیات وحش آفریقا تا ماهیگیری و شکار حیوانات وحشی و زندگی در کوبا، تجربه نمود. او سرانجام ۲ ژوئیه ۱۹۶۱ (۱۱ تیرماه ۱۳۴۰) با اسلحه شکاری خود، با زندگی وداع کرد.

آخرین مصاحبه

کتاب آخرین مصاحبه، مجموعه ای از چهار مصاحبه ارنست همینگوی است که همگی خاطرات، اندیشه و چشم انداز او را درباره نویسندگی و آثارش به تصویر می کشند. زندگی در بعدازظهر: آخرین مصاحبه انتشار یافته از همینگوی در زمان زندگی اوست و بخش پایانی کتاب به حساب می آید.

آخرین مصاحبه و دیگر گفت و گوهای ارنست همینگوی با ترجمه هوشنگ جیرانی در ۸۸ صفحه توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است.


منبع:

1400/04/10
22:56:09
5.0 / 5
865
تگهای خبر: ادبیات , خدمات , سفر , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو