لباس های سنتی مردم بوشهر مستندنگاری می شود

لباس های سنتی مردم بوشهر مستندنگاری می شود

به گزارش جاوید شو ایرنا- معاون ادره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اظهار داشت: با تلاش کارشناسان میراث فرهنگی لباس های سنتی مردم این استان مستند نگاری می شود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر روز پنجشنبه به نقل از نصرالله ابراهیمی اعلام نمود: پرونده مستندنگاری لباس های محلی استان شامل تهیه فیلم مستند، عکس برداری، تحقیق های میدانی و کتابخانه ای آغاز و درحال تکمیل است.
وی بیان نمود: بوشهر به واسطه هم جواری با خلیج فارس و مبادله تجاری که در گذشته با کشور هند داشته در نوع پوشش زنان از غنای فرهنگی بالایی برخوردار می باشد و این مورد در لباس های سنتی بوشهر بسیار مشهود است، طوریکه لباس های شمال این استان با جنوب آن متفاوت می باشد.
ابراهیمی افزود: در زمان حاضر این مستندنگاری از بنادر شمالی دیلم، گناوه و ریگ استان بوشهر شروع شده است.
معاون میراث فرهنگی بوشهر خاطرنشان کرد: استفاده از این نوع لباس ها در ارتباط با پوشش زنان بوشهری در دوره قاجار است و نوع پارچه های به کار رفته در این لباس ها از جنس حریر بوده که از کشور هند به استان بوشهر می رسیده و با نام پارچه گلابتون خوانده می شد.
ابراهیمی اظهار داشت: هدف از مستند نگاری لباس های سنتی این استان ثبت فرهنگ گذشتگان و انتقال این فرهنگ پرمحتوا و با ارزش به نسل آینده است که در این راه از همه ظرفیت ها استفاده می شود.
منبع:

1400/04/10
13:41:41
5.0 / 5
968
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو