آرزوی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی برای طرح شتابگر ملی

آرزوی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی برای طرح شتابگر ملی

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی با تکیه بر این که رئیس جمهور برندی به نام ˮعلی برکت اللهˮ دارد که به نام وی ثبت شده است، اظهار داشت: این علی برکت الله درباره رصدخانه تحقق پیدا کرد و امیدواریم در افتتاح شتابگر ملی هم علی برکت الله محقق شود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد لاریجانی در مراسم بهره برداری طرح های معاونت علمی و فناوری که با حضور رئیس جمهور، طرح رصدخانه ملی را یک طرح پر هیجان در تاریخ علم توصیف کرد و اضافه کرد: این طرح پروژه بزرگی است که نه در دهه اخیر، بلکه در سده های گذشته در کشور است؛ چون که این طرح بزرگ ۲۵ سال طول کشید تا اجرایی شود ضمن آنکه روی کار آمدن سه رئیس جمهور را تجربه کرده است.
وی با اعلان اینکه این طرح از زمان ریاست جمهوری خاتمی و به همت وزارت علوم، تصویب گردید، اضافه کرد: با همیت دکتر ثبوتی و دکتر نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی، پروژه مکان یابی این رصدخانه برای روئت پذیری بهتر در مدت ۶ سال انجام شد و یکی از بهترین نقطه نه تنها در ایران بلکه در منطقه را برای رصد انتخاب گردید.
لاریجانی افزود: در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد موضوعات در ارتباط با سازماندهی و طراحی علمی این پروژه به صورت وسیع از جانب دکتر منصوری انجام گرفت و در این دوره هم آینه اصلی تلسکوپ را از خارج تهیه شد ضمن آنکه طراحی های داخلی این طرح در کشور انجام شد و همزمان آغاز به ساخت این رصدخانه کردیم.
رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی افزود: در سالهای اخیر، توجه و حمایت مقام معظم رهبری باعث شد که این پروژه تحرک خوبی پیدا کند.
لاریجانی ضمن اشاره به حمایت های دولت فعلی با تکیه بر این که نام این دوره را به نام "دوره پرشتاب ساخت پروژه" نامگذاری کردیم، اشاره کرد: در این دوره شتاب خوبی برای ساخت این پروژه صورت گرفت و معاونت علمی دراین زمینه همت کرد و اگر چندین معاونت همانند دکتر ستاری در دولت بود، کارهای عظیمی انجام می شد؛ چون که دکتر ستاری در پیگیری طرح ها نمونه "همت والا" است.
وی ضمن اشاره به حمایت های سازمان برنامه و بودجه از طرح رصدخانه ملی، اظهار داشت: این سازمان با همت دکتر نوبخت به پشتیبانی از این طرح آمدند در غیر این صورت این پروژه با سختی هایی که دارد اجرایی نمی شد.
لاریجانی با تکیه بر این که طرح رصدخانه ملی یک طرح های تک است، دامه داد: بخش عمده ای از این طرح در داخل کشور انجام شده است.
وی ضمن اشاره به پروژه بزرگ دیگر به نام "شتابگر ملی" افزود: سایز این پروژه عظیم ملی چندین برابر رصدخانه ملی و درحال گرفتن شتاب است. حمایت هایی از جانب مقام معظم رهبری برای اجرای این طرح دریافت کردیم ضمن آنکه مکان یابی این طرح انجام و کلنگ آن به زمین زده شده است و دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در اجرای این طرح مشارکت داشت.
رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی با تکیه بر این که این طرح دارای کاربری های فراوانی است، خاطرنشان کرد: در صورتیکه این شتابگر ملی آغاز به کار کند حدود ۵ هزار دانشمند در باریکه های مختلف مشغول به کار خواهند شد.
وی با اعلان اینکه رئیس جمهور برندی به نام "علی برکت الله" دارد که به نام وی ثبت شده است، اظهار داشت: این علی برکت الله درباره رصدخانه تحقق پیدا کرد و امیدواریم در افتتاح شتابگر ملی هم علی برکت الله محقق شود.
به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در هفتاد و ششمین برنامه افتتاح طرح های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور رئیس جمهور و معاون علمی رئیس جمهور از ۵ طرح در استانهای اصفهان، تهران و کرمانشاه راه اندازی شد.
این طرح ها شامل "رصدخانه ملی ایران با محوریت پژوهشگاه دانش های بنیادی در کاشان"، "افتتاح خانه خای خلاق کاشان، اصفهان و تهران"، "افتتاح نمایشگاه دایمی محصولات دانش بنیان صادراتی ایران ساخت در تهران"، "افتتاح طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری با محوریت دانشگاه تهران"، "افتتاح کارخانه نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه" است که با سرمایه گذاری ۳۸۵ میلیارد تومانی اجرایی شدند و با اجرایی شدن آنها برای ۱۲۳۵ اشتغال زایی خواهد شد.1400/04/08
12:48:05
5.0 / 5
1031
تگهای خبر: برنامه , محصولات
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو