محمد مسلمی :

برنامه مناسب كودكان خیلی كم شده است

برنامه مناسب كودكان خیلی كم شده است

جاوید شو: محمد مسلمی یکی از بازیگران کودک برنامه عمو فیتیله ای ها، اظهار داشت: دنیا درحال کار کردن روی بچه ها است و سیاستی که دارد روی بچه ها لحاظ می کند اما ما به جایی رسیده ایم که محتوایی برای کودک و نوجوان نداریم.توجه به محصولات فرهنگی و هنری برای کودکان می تواند به رشد و شکوفایی خلاقیت کودکان منجر شود. دنیای انیمیشن ها و برنامه های کودک در رسیدن به یک توسعه متوازن در تربیت نسل های آینده نقش ویژه ای ایفا می کنند. توجه به مناسبات فرهنگی هر کشور و استفاده درست از محصولات فرهنگی و هنری همچون فیلم و سریال و کارتون یکی از چالش های جدی در زمینه فعالیت کودکان است.

برنامه سازان و هنرمندان عرصه کودک همیشه بر لزوم تولید محصولات امن برای کودکان تاکید دارند. کمبود برنامه های مناسب کودکان در دو دهه اخیر و سیر نزولی کیفیت آثار کودک نسبت به دهه های ابتدایی انقلاب اسلامی نشان میدهد دراین زمینه برنامه ریزی صحیحی برای رسیدن به یک شرایط مناسب صورت نگرفته است.

شاید در طول این چند دهه فعالان عرصه کودک به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد. از فردوس حاجیان و مجید قناد تا داریوش فرضیایی و عموهای فیتیله ای جزو برنامه سازانی هستند که با رعایت تمامی جوانب دست به تولید برنامه های متنوع کودک می زنند.

محمد مسلمی یکی از برنامه سازان حوزه کودک که در مجموعه های فیتلیه ای فعالیت می کند در این زمینه به ایرنا، اظهار داشت: به جایی رسیده ایم که محتوایی برای کودک و نوجوان نداریم. دنیا درحال کار کردن روی بچه ها است و سیاستی که دارد روی بچه ها و مردم لحاظ می کند. برای مقابله با این مساله متاسفانه اتاق فکری نداشته ایم که در حوزه کودک چه نماییم. کسانی که در حوزه کودک کار می کردند یک جورهایی عقب نشینی کرده اند و الان باتوجه به آماری که در حوزه اعتیاد داریم سن اعتیاد به ۱۳ سالگی رسیده است و تعدادی از بچه ها متاسفانه در این سن اعتیاد را تجربه می کنند.

وی اضافه کرد: از نظر سیاست های خارجی همانطور که حضرت آقا فرموده اند جنگ نرم را داریم. دشمن با انیمیشن هایش می آید. تیم های کره ای نوجوان های مار را غبضه کرده اند. بچه های ما عاشق کره ای ها و کاراکترهای کره ای شده اند. ما در ادبیاتمان قهرمان های بسیاری داریم اما تابحال به آنها نپرداخته ایم و بدین سبب چیزی نداریم که بعنوان الگو برای بچه هایمان معرفی کرده باشیم.

این برنامه ساز حوزه کودک با انتقاد از نبود توجه به حوزه کودک توسط نهادهای فرهنگی اظهار داشت: بحث صداوسیما نیست. ما سینما و تئاتر و کانون پرورش فکری کودکان داریم که سالیان سال است برای بچه ها کارهای خوب سینمایی ساخته اند و در زمینه کتاب و انیمیشن کار کرده اند. این را با گذشته قیاس کنید. متاسفانه ما از خودمان عقب افتاده ایم. این برمی گردد به نگاه کودکانه ای که به کار کودک داریم. اصلی ترین و مهم ترین نسلی که ما باید رویشان کار نماییم تا فردای روزگار اعتیاد و اغتشاش نداشته و نیروی مفید داشته باشیم کودکان هستند.

مسلمی تصریح کرد: متاسفانه بستر مناسبی برای این قضیه نیست یا شاید بگویم عدم مدیریت را داریم. به کدام کاراکتر ملی می توانیم افتخار نماییم و بگوییم روی آن کار کرده ایم. سیاست کلی این است که باید این کار را انجام بدهیم. روی بحث کودک کار نماییم. برای مثال در سینما چند سال یکبار کار کودک داریم. در صورتیکه الان بچه های ما بواسطه فضای مجازی هم چاق شده اند و هم استرس گرفته اند. برخی قرص مصرف می کنند. چشم هایشان گرفتار مشکل شده است. لطمه هایی که بچه ها دیده اند بسیار است و این را می توان از راه برنامه سازی هدایت کرد. دنیا ملوان زبل را می سازد تا تبلیغ اسفناج کند که مثلا میزان آهن جامعه را بالا ببرد. سالهاست اتاق فکری برای کار در زمینه کودکان نداریم. آقای شاه آبادی که به معاونت سیما آمدند مقداری دنبال این قضیه هستند اما معتقدم اینها مُسکن است و درمان نیست. باید کار اصولی انجام بدهیم.وی در ادامه اظهار داشت: مثلا فکر نماییم برای دختران چه کارهایی می توانیم انجام بدهیم. برای پسرها چطور. برای سنین خردسال و بزرگ تر چه برنامه ای داریم. دنیا روی بحث بهداشت روانی و جسمی کودکان کار می کند. روی این مساله کار می کند و پول هم درمی آورد. اکسسوری هایی بیرون می دهد و کیف و دفتر را الگو می کند. چرا الان همه الگوهای بچه هایمان آن طرفی هستند. این نشان میدهد اینجا هیچ کاری نکرده ایم. گروه هایی که برای کودکان کار می کردند در حوزه فیلم وسریال الان به سمت بزرگسال رفته اند و دیگر سمت کارکودک نمی روند. خودمان هم می بینیم که اصلا بستری فراهم نیست. وقتی در این عرصه کار کنی ممکنست اصلا پولت را ندهند یا دیر بدهند. چرا باید هر شب اینهمه فیلم وسریال داشته باشیم اما یک سریال کودک نداشته باشیم. مگر بچه های ما جزو این جامعه نیستند؟

این بازیگر و برنامه ساز با اشاره به فعالیت پلت فرم های نمایش فیلم ویژه کودکان اظهار داشت: الان می دانم خیلی ها در بحث پلت فرم ها به کار کودک ورود پیدا می کنند. اما می دانم آنها حوزه اقتصادشان ارجح تر است تا این که بیایند فرهنگ سازی کنند. آنها می خواهند بازگشت مالی داشته باشند. هرچند که این می تواند رقابت خوبی باشد. روی مورد خوبی برای گفت و گو دست گذاشتید. اما نمی دانم متاسفانه چرا این گفت و گوها و حرف ها هیچ اتفاقی را در زمینه کودک رقم نمی زند تا دراین زمینه در کشور فکری شود. ما درحال اجرای پروژه ای هستیم که بتوانیم شهری برای کودکان بسازیم. شهری که شغل ها را بیاموزند. دنبال این هستیم که یک شبکه خصوصی این شکلی راه بیاندازیم. چنین چیزی الان نیاز است.

مسلمی با اعلان اینکه بچه های ما هیچ خوراکی ندارند و ما کودکان را جدی نمی گیریم، اضافه کرد: جز شهربازی چه جایی برای بچه هایمان داریم که بروند و انرژیشان را تخلیه کنند. بچه های ما هیچ چیزی ندارند. نهایت یک جایی بروند و چهارتا کار کامپیوتری بکنند. دنیا روی شهر کودک کار می کند. بچه ها می روند و در اتاق عمل با کار پزشکی آشنا می شوند. نجاری می کنند و نان می پزند. مهارت یاد می گیرند. این نگاه به کودک کلا در ارگان ها جدی گرفته نمی گردد. کدام یک از کارهای ما که تنها بر حسب وظیفه انجام داده ایم ماندگار هستند؟ ادبیاتی غنی داریم که می توانیم به دنیا معرفی نماییم. درباره اش انیمیشن و فیلم سینمایی بسازیم. فکر می نماییم در حوزه سیاست گذاری های کلان باید به این مساله توجه گردد.

وی با اشاره به تاسیس سازمان کودک و نوجوان اظهار داشت: شنیده ایم مقرر است سازمان کودک و نوجوان هم تاسیس شود. واقعا این کار به سازماندهی نیاز دارد تا بستری فراهم گردد کسانی که کار کودک می کردند به کار بازگردند. کسانی که نگاهشان به کار، کار کودک است و برآوردهایشان این است از این حوزه رفته اند. اینقدر مملکت ما شاعر و بازیگر و هنرمند دارد که می توانیم در این عرصه از نظر اقتصادی هم به صرفه باشیم. وقتی روی سلامت بچه ها کار کنید در حقیقت در زمینه صرفه جویی شده است.

مسلمی با اعلان اینکه در هر بخشی که روی بچه ها کار شود یعنی سرمایه گزاری نموده ایم و فردا نیازی به خرج کردن نداریم. این نگاه و گلایه من یک مسئله کلی در کشور است، تصریح کرد: در همه حوزه ها و ارگان ها در بحث کودک کم کاری کرده ایم. همه سازمان ها وظیفه ای دارند اما تا به الان کارها در حد رفع تکلیف بوده است. این کم کاری ها را زنگ خطری برای بچه های آینده می بینم که اگر از الان روی آنها کار نکنیم از دستشان می دهیم. همین الان با خانواده هایی که طرف می باشیم سبب شده است فضای مجازی افکارشان را به هم بریزد. کاراکترهای خارجی و خصوصاً فیلم های کره ای آمده اند و نوجوان های ما را به سمت خود می کشانند. بچه ها اینها را بعنوان قهرمان انتخاب می کنند. زندگی و منششان به این سمت رفته است و اینها را الگو می دانند و ما داشته هایمان را از دست می دهیم.منبع:

1400/04/06
11:05:27
5.0 / 5
1026
تگهای خبر: ادبیات , برنامه , سلامت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو