دو جلد نخست تجربه نگاری های وزارت فرهنگ در زمینه كتاب منتشر گردید

دو جلد نخست تجربه نگاری های وزارت فرهنگ در زمینه كتاب منتشر گردید

جاوید شو: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امتداد انتقال مکتوب تجارب و دستاوردهای خود در زمینه های مختلف فرهنگی به نسل های بعدی یک مجموعه 34 جلدی گزارش اقدامات سالهای 1396 تا 1400 را تدوین کرده که دو جلد نخست با محوریت پشتیبانی از کتابفروشان و طرح های ترویجی انتشار یافته است.


از آنجا که یکی از نقاط ضعف ساختار اداری در ایران منتقل نشدن مکتوب تجارب و دستاوردها به نسل های بعدی است، وزارت فرهنگ و ارشاد تلاش نموده با هدف انتقال تجربه های مدیریت فرهنگی، کمک به شکل گیری دانش بومی در مدیریت و شناخت ظرفیت ها و موانع پیش روی کارهای فرهنگی گزارشی از اقدامات قابل اعتنا را با نگاه کارشناسی و لطمه شناختی تبیین و در شمارگان محدود در اختیار اصحاب دانش و فرهنگ و هنر و تصمیم سازان و سیاستگذاران عرصه فرهنگ قرار دهد.
در این راستا مجموعه ۳۴ جلدی گزارش تجربه های اقدامات و کارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ را در گفت و گو با مدیران، کارشناسان و دست اندرکاران دستگاه بزرگ فرهنگی کشور تدوین کرده است.
اولین جلد این مجموعه با عنوان شبکه روستاهای دوستدار کتاب و جشنواره روستاها وعشایر دوستدار کتاب به معرفی این رویداد و نحوه شروع جشنواره در سال ۹۳ از ایده پردازی یک نویسنده تا روند برگزاری در طول هفت سال پرداخته است.
در این جلد تجربه نگاری مکتوب به هدف برگزاری این جشنواره همچون عدالت فرهنگی و توسعه و ترویج کتاب خوانی در سراسر کشور و کمک به روستاها و مناطق عشایری، گسترش زیرساخت هایی همچون کتابخانه ها، کتابفروشی ها وغیره، افزایش همکاری و مشارکت های نهادهای مردمی، مدنی و غیرمدنی و غیردولتی، جذب امکانات و سرمایه های عمومی و خصوصی برای ترویج کتابخوانی در روستاها، تمرکززدایی، توجه به برنامه های محلی برای ترویج کتابخوانی در روستاها و پشتیبانی از ایده های نو و ابتکاری در زمینه کتاب و کتابخوانی و کوشش برای تامین بودجه لازم برای بسط کارهای این حوزه و غیره اشاره شده است.
افزایش تعداد روستاهای شرکت کننده در این جشنواره از ۶۲۰ روستا در نخستین دوره به ۱۴۱۹ روستا در دوره ششم، معرفی روستاهای برگزیده در طول هفت دوره برگزاری همچون «رمین در استان سیستان»، «رحیم آباد در کرمان»، «ضامن جان در استان مرکزی»، «دهکوهان در کرمان جنوب»، «ابراهیم آباد در یزد»، «ینکیجه» در کردستان، «گوگ تپه در آذربایجان غربی»، «ابویسان در خراسان رضوی»، «پوده در اصفهان» و «خرماکلا» در مازندران همچون مطالبی است که در این کتابچه به آنها پرداخته شده است.
در اختتام نیز این جشنواره از قول مدیران و متولیان آن مطالبه اجتماعی و فرهنگی مردم و نیازمند افزایش اعتبارات و استمرار خوانده شده است.
دومین جلد از این مجموعه با عنوان برنامه های حمایتی از کتاب فروشی ها نیز به مطالبی در این عرصه همچون پیش نویش برنامه پشتیبانی از کتابفروشی ها، دست در دست برای معافیت از مالیات، شارژ کتاب فروشی ها با برداشتن بار حامل های انرژی، از دولت حرکت از بخش خصوصی برکت، پای درد دل توزیع کنندگان در ۲ فصل و فصل سوم «از نمایشگاه های استانی تا طرح های فصلی کتاب» و فصل چهارم شرح پیوند کتابفروشان با طرح های فصلی پرداخته شده است.منبع:

1400/03/31
10:25:19
5.0 / 5
962
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو