نتایج یك پژوهش نشان داد

غلظت بیش از اندازه نیترات در بعضی صیفی جات

غلظت بیش از اندازه نیترات در بعضی صیفی جات

جاوید شو: نتایج یک مطالعه نشان میدهد که بنظر می رسد غلظت نیترات در سیب زمینی، خیار، گوجه، کاهو و ترب بیش از اندازه مجاز و بیشتر از حد قابل تحمل مصرف روزانه است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، این پژوهش که توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام است، ضمن تعیین میزان آلاینده های آلی ناشی از استفاده از آفت کش ها، نیترات و فلزات سنگین در صیفی جات شهر مشهد می تواند میزان ریسک سلامت انسان در برخورد با این آلاینده ها در بعضی از محصولات کشاورزی را محاسبه کند. این نتایج می تواند پایه ای برای پژوهش های آینده در حوزه ارتقاء فاکتورهای ‏سلامت محصولات کشاورزی باشد.
نتایج این مطالعه نشان داد: میانگین غلظت نیترات در سیب زمینی، خیار، گوجه، کاهو و ترب بیش از اندازه مجاز و بیشتر از حد قابل تحمل مصرف روزانه است. همین طور میانگین میزان آفت کش ها (دیازینون، فن پروپاترین، کلروپیریفوس، و دلتامترین) و سرب، آرسنیک و مس در کاهو بیش از اندازه مجاز مصرف روزانه تعیین شده است.
برمبنای اعلام پایگاه نتایج پژوهش های سلامت، همچنین، این نتایج بیان کننده وضعیت نامطلوب رفتار ایمنی کشاورزان و آگاهی و نگرش آنها نسبت به استفاده صحیح از سموم است. بدین سبب جهت ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی و مصرف کنندگان توجه به عواملی که مستقیم روی رفتار ایمن و آگاهی کشاورزان اثر می گذارد، دارای اهمیت است. این عوامل شامل تدوین یک برنامه آموزشی مناسب جهت ارتقاء آگاهی، نگرش، مهارت ها، اکتساب مفاهیم برای کشاورزان است که به نوبه خود سبب افزایش کیفیت تغییر رفتار پیش گیرانه در حیطه ایمنی شود.
نتایج حاصل از این تحقیق که توسط سیده بلین توکلی ثانی انجام شده، میزان ریسک سلامت انسان در برخورد با این آلاینده ها در بعضی از محصولات کشاورزی را محاسبه کرده است که می تواند پایه ای برای دستور العمل ها و پژوهش های آینده در حوزه ارتقاء فاکتورهای ‏سلامت محصولات کشاورزی در کشور در بخش محیط زیست انسانی و صنایع غذایی باشد.
در نهایت نتایج حاصل از این تحقیق می تواند پایه و اساسی برای تدوین یک برنامه آموزشی مناسب باشد که می تواند کشاورزان را به توسعه مهارت ها، ارزش ها، اکتساب مفاهیم و اطلاعات و تصمیم گیری برساند و سبب افزایش کیفیت تغییر رفتار پیش گیرانه در حیطه ایمنی شود.
منبع:

1400/03/30
17:33:44
5.0 / 5
958
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو