تأثیر كاهش و افزایش وزن بر مبتلا شدن به نارسایی زودرس تخمدان

تأثیر كاهش و افزایش وزن بر مبتلا شدن به نارسایی زودرس تخمدان

به گزارش جاوید شو نتایج یک تحقیق نشان داده است کاهش وزن بیش از اندازه طبیعی و افزایش وزن هر دو از عواملی هستند که می تواند بر مبتلا شدن به نارسایی زودرس تخمدان اثرگذار باشد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، نارسایی زودرس تخمدان یکی از اختلالاتی است که می تواند زنان زیر سنین چهل سال را با مشکلات فرزندآوری مواجه سازد. زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان پیش از چهل سالگی با عدم کارایی کافی در تخمدان ها روبرو هستند.
قاعدگی در خانمهایی که مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان هستند متوقف شده و آنها با علایمی مشابه با یائسگی روبرو می شوند با این تفاوت که یائسگی معمولاً پس از 50 سالگی اتفاق می افتد. ذخایر فولیکولی در این زنان کاهش یافته و متعاقبا با کاهش استروژن روبرو می شوند. گاهی زنان از سنین 20 سالگی مبتلا به این اختلال می شوند و با افزایش سن میزان مبتلا شدن هم افزایش می یابد.
بنا بر آن چه در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته است، بر مبنای مطالعه ای در ایران شیوع این اختلال در زنان ایرانی 3.5 در صد جمعیت عمومی گزارش شده است.
این میزان در جهان بین 1 درصد در کشورهای توسعه یافته و تا 5 درصد در کشورهای درحال توسعه اعلام شده است. عواملی همچون ژنتیک، اختلالات کروموزومی، اختلالات متابولیک، رادیو تراپی، شیمی درمانی و یا جراحی های انجام شده بر روی تخمدان و برخی عوامل سمی محیطی مثل دود سیگار دربروز این اختلال نقش دارند. با این وجود علت 75 درصد موارد این بیماری ناشناخته است.
در مطالعه ای که دکتر فهیمه رمضانی تهرانی، رئیس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، و همکارانش در ایرام انجام داده اند، کاهش وزن بیش از اندازه طبیعی و افزایش وزن هر دو از عواملی هستند که می تواند بر روی بروز این بیماری اثر داشته باشد. از آنجایی که مبتلایان به این اختلال در معرض خطر بیشتری از مبتلا شدن به بیماری های قلبی – عروقی، پوکی استخوان، و افسردگی قرار دارند، به زنان ایرانی سفارش می شود که ضمن رعایت رژیم مناسب و حفظ تعادل در وزن، فرزندآوری را به تعویق نیندازند.
نتایج این پژوهش در مجله ی BMC Women's Health انتشار یافته است.1400/03/29
11:28:17
5.0 / 5
941
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو