پژوهشگران بررسی كردند

ارتباط دیابت حاملگی با استرس و اضطراب بعد از زایمان

ارتباط دیابت حاملگی با استرس و اضطراب بعد از زایمان

یافته های یک مطالعه نشان میدهد که دیابت حاملگی می تواند یک عامل خطر احتمالی در بروز استرس و تنیدگی های بعد از زایمان باشد و بانوانی که گرفتار دیابت حاملگی هستند، استرس بیشتری را تجربه می کنند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، ماه اول بعد از زایمان، بحرانی ترین زمان برای مادران است و می تواند با عوامل استرس زای روانی مانند نگرانی ها در مورد نقش مادری، نبود حمایت های اجتماعی، ارتباط زناشویی ضعیف و عوامل استرس زای جسمی مانند درد، خستگی، مشکلات خواب و... همراه باشد.

در برخی مطالعات عنوان شده که اختلالات پزشکی مانند دیابت در دوران حاملگی می تواند موجب استرس در زنان حامله شود. دیابت بارداری، شایع ترین عارضه متابولیک دوران حاملگی است و برای نخستین بار در دوران حاملگی شروع و تشخیص داده می شود. دیابت در دوران حاملگی اگر تحت درمان قرار نگیرد احتمال بروز مشکلات و ناهنجاری هایی را در جنین به دنبال خواهد داشت.

در برخی تحقیقات از تاثیر اضطراب و استرس بر متغیرهای مربوط به حاملگی صحبت شده است؛ ولی باتوجه به اینکه درباب ارتباط دیابت حاملگی با استرس پس از زایمان، اطمینان وجود ندارد، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زابل این ارتباط را مورد بررسی قرار دادند.

این تحقیق در سال ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹ و بر روی ۱۰۰ زن حامله شامل ۵۰ زن حامله با تشخیص قطعی دیابت و ۵۰ زن حامله سالم انجام شد. پژوهشگران داده های مورد نیاز این مطالعه را بوسیله پرسش نامه جمع آوری کردند.

بررسی نتایج به دست آمده از این مطالعه حاکی از آن بود که به نظر دیابت حاملگی با استرس های بعد از زایمان ارتباط دارد و نمره تنیدگی های بعد از زایمان در گروه دیابت بارداری، بطور معناداری بیشتر از افراد گروه سالم بود.

به اعتقاد پژوهشگران این مطالعه متخصصین زنان، ماماها و تمام دست اندرکاران مراقبت های بهداشتی که ارزیابی بعد از زایمان را برعهده دارند، باید آموزش های لازم را برای تشخیص زودرس علایم استرس بعد از زایمان دیده و این اطلاعات را به زنان مبتلا به دیابت حاملگی بعنوان افراد در معرض خطر انتقال دهند تا با شناسایی سریع و انجام اقدامات پیشگیرانه از عوارض نامطلوب این بیماری کاسته شود.

در انجام این تحقیق، فاطمه ارم، مریم کوچک زایی، ساناز نهبندانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زابل، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، زمستان سال ۱۳۹۹ بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی رابطه دیابت حاملگی با تنیدگی های بعد از زایمان» در فصل نامه علمی پژوهشی پرستاری دیابت زابل، انتشار یافته است.
1400/03/27
11:28:51
5.0 / 5
982
تگهای خبر: پرستار , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو