نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت،

نقش فراوان زیارت در تقویت باورهای دینی و اعتقاد زائرین

نقش فراوان زیارت در تقویت باورهای دینی و اعتقاد زائرین

به گزارش جاوید شو نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار داشت: زیارت تاثیر فراوانی در تقویت ایمان و اعتقاد زائرین و جامعه دارد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت امروز سه شنبه (۲۵ خرداد ماه) در کنگره «زیارت، معنویت و اخلاق برپایه بیانیه گام دوم انقلاب» که به صورت مجازی برگزار شد، در سخنانی به بیان نقش زیارت در تقویت باورهای دینی زائرین پرداخت و اضافه کرد: زیارت تأثیرهای فراوانی همچون در تقویت ایمان و اعتقاد زائرین و جامعه دارد.
وی افزود: رفتن به زیارت یک انتخاب است و تا تمایل روحی در وجود انسان تقویت نشود انسان به زیارت نمی رود و کمتر کسی است که صرفا برای تجربه کردن به زیارت برود.
وی باورهای دینی و اعتقادی را انگیزه ای دانست که افراد را به سمت زیارت سوق می دهد ایشان با اشاره به اینکه گاهی اوقات مردم برای قدردانی از مزور (فردی که به زیارت او می رویم) قصد زیارت می کنند اضافه کرد: پیش از سفر زیارتی مقدماتی انجام می شود که تقویت کننده باورهای دینی است.
حجت الاسلام والمسلمین نواب به احساس رضایت زائرین بعد از انجام زیارت اشاره نمود و اظهار داشت: اگر از کسانی که به زیارت مشرف می شوند بپرسیم چه احساسی دارید همه می گویند احساس مثبتی دارند که این نشان دهنده تقویت باورهای دینی و رضایت قلبی زائر است.
وی کسب آمادگی برای زیارت را باعث تقویت اعتقادی و ایمانی دانست و اضافه کرد: انسان با طهارت بدن، لباس و متذکر بودن آمادگی پیدا می کند تا به حریم زیارت راه یابد. در زیارت انسان تلاش می کند خویش را ظاهراً و باطناً (با عطر و ذکر گفتن) خوشبو کند. یکی از اصحاب می گوید دیدم جمعیتی می خواهند خدمت امام صادق (ع) برسند من احتیاج به غسل داشتم ولی گفتم از فرصت استفاده کنم و به خدمت امام صادق(ع) رفتم ایشان در تنهایی به من گفتند انسان با این حالت به زیارت امام خود نمی رود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت یکی دیگر از عوامل تقویت کننده و تأثیرگذار در تقویت دینی را معرفت به مزور دانست و اظهار داشت: انسان اگر نسبت به شخصیتی که به زیارت او می رود معرفت داشته باشد با نگاه دیگری به زیارت می رود. در زیارت ما می گوییم شهادت می دهیم که شما من را می بینید و سخن من را می شنوید.
وی افزود: مالی که برای زیارت انتخاب می شود هم از دیگر مسائل مهم می باشد. معصومین(ع) تاکید دارند که با مال پاک زیارت را انجام دهید. در روایت هست اگر در توشه زائر عَلُم حرامی باشد از زیارت بهره نمی برد. از مسائل مهم در مسافرت زیارتی داشتن برنامه است. اگر با برنامه زیارت را انجام گردد بهره بهتری می برد. برخی وقتی وارد حرم می شوند چون از قبل برنامه ریزی نداشته اند نمی دانند باید چه کار کنند. در حالیکه برخی دیگر از ثانیه ثانیه وقت خود در حرم ها استفاده می نمایند.
حجت الاسلام و المسلمین نواب به زیارت از دور(زیارت از بعید) و زیارت از نزدیک هم اشاره نمود و اظهار داشت: دو گونه زیارت داریم زیارت از راه دور و زیارت از نزدیک. در زیارت از راه دور هم انسان باید تصوری از مقام مزور در ذهن داشته باشد و سپس به زیارت بپردازد تا تاثیر گذار باشد بخصوص زیارت پیامبر اکرم (ص) از راه دور که پرمحتوا است. در زیارت از نزدیک هم انسان باید کاملاً خویش را در محضر امام تصور کند. امام راحل وقتی که در مقابل حرم حضرت علی(ع) قرار می گرفتند سرپا ایستاده زیارت جامعه کبیره را با ادب کامل قرائت می کردند. وقتی زائر در مقابل مزور قرار می گیرد باید این احساس را داشته باشد که در مقابل انسان کامل ایستاده است و ارتباط روحی با مزور برقرار کند.
وی با تاکید بر این که همه این مباحث باعث تقویت ایمان فرد می شود، اظهار داشت: یکی از نکات الگوگیری از مقام مزور است. باید ببینیم با مقام بزرگواری که او را زیارت می نماییم چه قدر فاصله داریم و تلاش نماییم خویش را به مقام این بزرگوارنزدیک نماییم.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: در عیون اخبارالرضا نقل شده است که امام رضا(ع) فرمودند: هر امامی یک پیمانی بر عهده دوستان و شیعیانش دارد که زیارت کنند قبر او را و کسانی که با رغبت و عشق به زیارت بروند و اعمالش هم گواه نیتش باشد امامان در روز قیامت شفیع وی خواهند بود. پس ادای بیعت با امام و الگوگیری از امام از اهداف زیارت است که باعث تقویت بنیان اعتقادی فرد می شود.
وی به مضامین زیارتنامه ها اشاره و اظهار نمود: یکی دیگر از مسائل مهم زیارتنامه ها هستند که لیستی از مکارم و وفامندی به معصومین (ع) بشمار می روند. عمدتا بخش اول محتوای زیارت نامه عرض سلام و ابراز ارادت است، بخش دوم شهادت به جایگاه و منزلت معصوم و مزور است. در بخش سوم ابراز پایبندی به لوازم هواداری معصوم و شیعه بودن است که در آنجا با امام معصوم ارتباط برقرار و ابراز می نماییم من در خدمت شما هستم و تلاش می کنم آنچه را شما گفته اید انجام دهم و پیرو شما باشم و راه شما را ادامه دهم مثل سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم. بخش چهارم واسطه قراردادن معصوم و درخواست خواسته های خود است.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه زیارت همراه با معرفت تأثیرات زیادی دارد، خاطرنشان کرد: در پژوهشی که در مورد اثرات زیارت و مذهب بر سلامت روان صورت گرفته مشخص شده است زیارت حرم امامان و اماکن مقدس در جلوگیری از عدم سلامت روان نقش مهمی ایفا می کند.
وی اضافه کرد: تشرف ها در فرد امید ایجاد می کند؛ زائر معصومین زائر خداست چون تعبیر « فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ؛ خانه هایی که خدا اذن داده رفعت یابند» (آیه ۳۶ سوره نور) در مورد این خانه ها بیان شده است. بیوت آنها بیوت نور است و نور هم نور خداست ازاین رو زیارت سبب تقویت بنیان های اعتقادی و باورهای دینی زائر می شود.منبع:

1400/03/25
22:19:17
5.0 / 5
954
تگهای خبر: برنامه , سفر , سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو