نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران:

اقدامات فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت ساده شمرده نشوند

اقدامات فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت ساده شمرده نشوند

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعلان اینکه شهدا آیات حق هستند، اظهار داشت: اقدامات فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت برای نسل های بعدی بسیار موثر هستند و نباید ساده شمرده شوند.


به گزارش خبرنگار حوزه ایثار وشهادت ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین یوسفعلی شکری روز یکشنبه در بازدید از معاونت فرهنگی بنیاد شهید با ابراز خرسندی از حضور در جمعی که از جنس جامعه ایثارگری هستند، اظهار نمود: در اسناد بالا دستی عمده کارمان در بنیاد شهید، فعالیت فرهنگی است بدین سبب باید با هم افزایی به شکلی عمل نماییم که نتیجه آن موجب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت شود.
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم با حضور در اداره کل اسناد و انتشارات از کارهای فرهنگی این اداره کل باخبر شد و رحیم نریمانی مدیرکل اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید به معرفی کارهای پایگاه نوید شاهد پرداخت و گزارشی درباره خدمات مختلف این پایگاه خبری همچون صفحات استانی، اسناد افتخار، خاطره نگاری شفاهی والدین شهدا و جانبازان، سرویس عربی، مجلات و آثار نشر شاهد ارائه داد.


شکری اضافه کرد: اهمیت مقام شهید در حکم حکم امام خمینی (ره) به مناسبت تاسیس بنیاد شهید مشخص شد. حضرت امام (ره) درک عمیقی از مسئله ایثار و شهادت داشته اند و برهمین اساس به بنیاد شهید توجه کرده اند. یکی از خاصیت های منحصر به فرد حضرت امام (ره) این بود که ضرورت ها را پیش از وقوع اتفاق پیش بینی می کردند به همین علت از همان ابتدا بر معیشت و فرهنگ جامعه ایثارگری بطور همزمان تاکید داشتند.
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید با اشاره به فرمایش حضرت امام خمینی(ره) در خصوص تبدیل مزار شهدا به زیارتگاه دلسوختگان و عارفان تصریح کرد: حضرت امام (ره) با نگاه عمیقی این مساله را پیش بینی کردند که مزار شهدا در آینده تبدیل به زیارتگاه دلسوختگان و عارفان می شود.
شکری با اعلان اینکه شهدا از همه چیز خود برای اسلام و انقلاب گذشتند، تصریح کرد: اگر در راه شهدا قدم برداریم به توفیق و پیروزی می رسیم و در غیر این صورت راه به جایی نمی بریم. کارهای فرهنگی برای شهدا بسیار موثرند و نباید ساده شمرده شوند. شهدا آیات حق هستند.
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید با تاکید بر این که برگزاری مراسم با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اثرگذار می باشد، اشاره کرد: برگزاری کنگره ها و یادواره ها به مثابه تذکری هستند که باید با جدیت دنبال شوند.
شکری افزود: باید برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و قانع کردن مردم به کارهای خود عمق ببخشیم. اگر فعالیت ها در بنیاد شهید با نگاه عمیق همراه نباشد نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت.
وی اضافه کرد: یکی از دغدغه های ما در بنیاد شهید بازنشسته شدن نیروهای انسانی است که از جامعه ایثارگری هستند و بدین جهت باید به فکر آموزش نیروهای متعهد باشیم.
بنیاد شهید مجری و مروج فرهنگ ایثار و شهادت است
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا بیان کرد: ماندگاری اسلام از شعب ابی طالب، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جنگ اخیر در فلسطین به برکت فرهنگ ایثار و شهادت است.

سردار یعقوب سلیمانی افزود: بنیاد شهید مجری و مروج فرهنگ ایثار و شهادت است. به فرمایش امام خمینی (ره) بنیاد شهید افضل نهادهاست و باید برای حضور در این موقعیت و خدمت به جامعه ایثارگری شکرگزار خداوند باشیم.
وی اضافه کرد: باید برای ادامه راه شهدا با یکدیگر هم افزائی نماییم. علاوه بر آن برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید از همه ظرفیت های درون و برون سازمانی بهره مند شویم.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید با اعلان اینکه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری با فرمایشات گهربارشان راه را به خوبی مشخص کرده اند، اظهار داشت: برای ادامه راه شهدا باید از فرمایش امامین انقلاب اسلامی پیروی نماییم. نگاه مقام معظم رهبری در برنامه ها باید تبیین شود تا به نتیجه قابل قبولی برسیم.
سردار سلیمانی افزود: باید توجه داشته باشیم که اقدامات ما در بنیاد شهید جریان ساز باشد. والدین معظم شهدا به سن کهنسالی رسیده اند و باید برای خاطره نگاری از آنها اقدامات لازم را انجام دهیم. این مساله مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بارها قرار گرفته است.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید با تاکید بر این که حوزه فرهنگی ظرافت های فراوانی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: باید برنامه ها با نوآوری اجرا شوند برای اینکه با یکنواختی نتیجه ای ندارند. البته باید توجه داشته باشیم که این نوآوری و پرهیز از یکنواخت بودن مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است.
سردار سلیمانی توضیح داد: تشکل های شاهد و ایثارگر ظرفیت بالایی دارند که باید مورد توجه و استفاده قرار گیرند. همین طور برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید هم افزایی برنامه ها را پیش ببریم. پس از ۴۲ سال که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد سند ملی ایثار، دفاع و شهادت درحال تدوین و آماده سازی است که به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرد.
توجه به خاطره نگاری از والدین شهدا و جانبازان
همچنین مدیرکل اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران در این جلسه بر اهمیت خاطره نگاری والدین شهدا و جانبازان اصرار کرد و گفت: خاطره نگاری والدین شهدا و جانبازان همیشه مورد تاکید مقام معظم رهبری است و این مساله بطور ویژه امسال در دستور کار اداره کل اسناد و انتشارات قرار گرفته است.
رحیم نریمانی توضیح داد: والدین شهدا به سن کهنسالی رسیده اند و تعداد زیادی از آنها را از دست داده ایم که همین موضوع اهمیت خاطره نگاری از آنها را مشخص می کند بدین سبب اقدامات لازم در این عرصه باید هر چه زودتر مورد توجه قرار بگیرد.
وی با اشاره به ضرورت ترجمه آثار حوزه ایثار و شهادت اظهار داشت: کتاب های این حوزه به زبان های دیگر هم ترجمه و منتشر می شوند که هفته گذشته از ۱۵ عنوان اثر ترجمه ای «نشر شاهد» رونمایی گردید.
مدیرکل اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید با اشاره به این که خدمت به جامعه ایثارگری بسیار باارزش است، تصریح کرد: باید همه توان خودرا برای جلب رضایت از جامعه ایثارگری و ارائه خدمات مطلوب به کار بگیریم. بنیاد شهید بعنوان نهاد انقلابی باید در وجود جامعه ایثارگری احساس رضایتمندی و آرامش بوجود آورد. باید با تکریم و اعتماد سازی کاری نماییم که جامعه ایثارگری بنیاد شهید را از خودشان بدانند.
سیاست راهبردی در اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید جمع آوری اسناد فرهنگی شهدا و جانبازان است
وی با اعلان اینکه برای اثربخشی در امتداد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید کیفیت کار را افزایش دهیم، اشاره کرد: اسناد فرهنگی ایثارگران اثرگذارترین راه برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است. علاوه بر آن تلاش می نماییم تا در رسانه ها با انتشار اسناد ایثارگران حضور فعال داشته باشیم.
نریمانی افزود: در سامانه «اسناد افتخار» گنجینه ارزشمندی از یادگاری های شهدا جمع آوری شده که در نظر داریم به زودی در دسترس عموم قرار دهیم. ۲۵ موزه شهید با یک میلیون اثر از شهدا در سراسر کشور فعال می باشند. در پایگاه خبری نوید شاهد نیز آموزش مجازی قرآن را داشته ایم.
وی افزود: حجت الاسلام و المسلمین شکری از شما بعنوان نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید درخواست می کنم کتاب های انتشار یافته در «نشر شاهد» را به دست مقام معظم رهبری برسانید.
برنامه های اجرا شده در سالگرد آزادسازی خرمشهر
داوود نورچه ای مدیرکل اداره کل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این جلسه به ارائه توضیحاتی درباره برنامه های اجرا شده در سالگرد فتح خرمشهر پرداخت و اظهار داشت: با هماهنگی های انجام شده برنامه های متنوعی در سراسر کشور در امتداد گرامیداشت سالگرد آزادسازی خرمشهر اجرا شد که همچون این برنامه ها می توان به چهاردهمین کنگره سوم خرداد، تجلیل از جانبازان در استانها، امضاء تفاهم نامه بین ارتش و بنیاد شهید در تمام حوزه های فرهنگی و معیشتی، گلباران مزار مطهر شهدا، نخستین سمپوزیوم دیپلماسی ایثار با ۵ کشور و رونمایی از ۱۵ عنوان کتاب ترجمه شده«نشر شاهد»، بررسی نقش تشکل های شاهد و ایثارگر در ساماندهی اسناد فرهنگی شاهد و ایثارگر رونمایی از کتاب حافظان مکتب سلیمانی، پخش مستندهای ننه مریم، سنگر و نماهنگ عشق رهایی از شبکه های سراسری، جشنواره عکس شیراز، تجلیل از ورزشکاران قهرمان کشوری و پارا المپیکی، برگزاری مسابقات فوتبال دستی و دارت، رونمایی از تندیس سردار دل ها در زنجان و چندین برنامه دیگر اشاره نمود.
وی توضیح داد: همانطور که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» با نگاهی به عملیات بیت المقدس که منجر به فتح خرمشهر شد، متوجه امداد غیبی و تجلی روحیه الهی در ایثارگران می شویم.
نورچه ای اضافه کرد: ۵۴ عنوان برنامه امسال در دستور کار معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید قرار گرفته است که ۲۱ برنامه شاخص و تحولی هستند.1400/03/10
17:28:35
5.0 / 5
1029
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو