در قالب یك پایان نامه بررسی شد

اثربخشی روشی برای درمان مشكلات بلع بیماری پاركینسون

اثربخشی روشی برای درمان مشكلات بلع بیماری پاركینسون

یک دانشجوی دکترای تخصصی گفتاردرمانی در پژوهشی که برای اولین بار در جهان انجام شده با بهره گیری از شیوه نامه جدید به بررسی اثربخشی ترکیبی تحریک الکتریکی (tDCS) و درمان رایج بلع بر بهبود اختلال بلع بیماران مبتلا به پارکینسون پرداخت.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، علی اکبر دشتله ئی، دانشجوی دکترای تخصصی گفتاردرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران با راهنمایی دکتر احمدرضا خاتون آبادی، در یک پژوهش که برای نخستین بار در جهان و با بهره گیری از پروتکلی جدید در بیماران مبتلا به پارکینسون طراحی و انجام شد، به بررسی اثربخشی درمان ترکیبی تحریک الکتریکی (tDCS) و درمان رایج بلع بر بهبود اختلال بلع بیماران مبتلا به پارکینسون پرداخت.
دشتله ئی در توضیح ضرورت انجام این پژوهش با اشاره به شیوع یک درصدی این بیماری در افراد بالای ۶۰ سال و باتوجه به افزایش جمعیت سالمندان در کشور طی سالهای آتی و متعاقباً افزایش مبتلایان به این بیماری اضافه کرد: یکی از اشکالات شایع در بیماران پارکینسون، اختلال بلع است که حدوداً در بیش از ۸۰ درصد از این بیماران در طول دوره بیماری، گزارش شده است.
وی اشاره کرد: اختلال بلع عوارض مختلفی همچون کاهش وزن، کمبود آب بدن و عفونت ریه ناشی از آسپیراسیون در این بیماران به وجود می آورد و حتی در حدود ۳۰ درصد گزارش شده است که عفونت ریه در بیماران پارکینسون می تواند منجر به فوت این بیماران شود. بدین سبب درمان اختلال بلع و پیش گیری از عوارض آن می تواند کمک شایانی به این بیماران کند و در کیفیت زندگی آنها اثر مطلوبی داشته باشد.
ایشان سپس در توضیح نتایج این پژوهش اظهار داشت: نتایج مطالعه نشان داد درمان ترکیبی اختلال بلع می تواند موجب ماندگاری اثرات مطلوب درمان و بهبود عملکرد بلع در این بیماران شود و از سویی با ماندگاری نتایج درمانی، هزینه های درمانی را در این بیماران را می کاهد.
توضیح این که این پژوهش زیر نظر پروفسور مایکل نیچه، رییس دپارتمان روانشناسی و علوم اعصاب مرکز تحقیقاتی لایبنیتز شهر دورتموند آلمان بعنوان استاد مشاور پایان نامه انجام شد. وی از سال ۲۰۰۰ با مطرح کردن اثربخش بودن تحریک الکتریکی(tDCS) بر قشر حرکتی مغز برای نخستین بار، بعنوان فردی پیشگام، زمینه ساز تحولات بزرگ و جدیدی در این حیطه محسوب می شوند. وی از سال ۲۰۱۷ بعنوان استاد مدعو گروه گفتاردرمانی در این دانشکده مشغول فعالیت است و در برگزاری کارگاه های آموزشی و همین طور استاد مشاور پایان نامه های دانشجویان دکترای تخصصی همکاری دارد.
پروفسور نیچه ضمن تأیید نتایج پژوهش انجام شده، این مطالعه را در نوع خود مطالعه ای بی نظیر و موفق در زمینه درمان اختلال بلع در بیماران پارکینسون توصیف کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نتایج این پژوهش در دو مجله Experimental and clinical sciences(EXCLI Journal) و Archives of Neuroscience به چاپ رسیده است.1400/03/09
10:07:50
5.0 / 5
871
تگهای خبر: كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو