خشونت خانگی ضد مردان خشونتی كه دیده نمی گردد

خشونت خانگی ضد مردان خشونتی كه دیده نمی گردد

بررسی های یک مطالعه نشان داد که مشکلات اقتصادی، مسائل روانی، اخلاقی و تربیتی زوجین و همینطور عدم رعایت حقوق بانوان از عواملی هستند که خشونت خانگی ضد مردان را تشدید می کنند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، «خشونت خانگی» سابقه ای طولانی در تاریخ بشر دارد و بر خلاف آمار بالا، هنوز این نوع خشونت در مقایسه با اشکال عمومی تر خشونت، مورد غفلت قرار می گیرد. خشونت فیزیکی و جسمی تنها نوع خشونت نیست و رفتارهایی مانند تهدید، تحقیر، تمسخر و فحاشی هم از انواع خشونت محسوب می شوند.

به دلیل اینکه در بعضی بررسی ها خشونت فیزیکی زنان ضد شوهران، شایع نبوده؛ معمولا در جوامع به دیگر اشکال خشونت خانگی ضد مردان مثل خشونت کلامی، روانی، اجتماعی، مالی، جنسی و... توجه چندانی نشده است. در سالهای اخیر توجه بعضی از پژوهشگران و صاحب نظران مسائل اجتماعی به خشونت خانگی ضد مردان هم جلب شده است.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه ۲۵ نفر از مردانی که در سال ۱۳۹۹ به مراکز مشاوره خانواده شهر زنجان رجوع کردند و مورد خشونت خانگی قرار گرفته بودند را، از راه مصاحبه مورد بررسی قرار دادند.

از مصاحبه با این افراد هفت مبحث محوری در رابطه با خشونت خانگی ضد مردان شناسایی شد و اهمیت این شاخص ها از راه دیدگاه متخصصان و خبرگان این مورد مشخص شد.

در این مطالعه عنوان شد که مواردی چون «فقدان آگاهی در مورد حقوق زنان»، «مشکلات ازدواج زنان»، « مدیریت ضعیف مرد در خانواده»، «مشکلات تربیتی پیش از ازدواج»، «مشکلات جسمی و روحی زنان و مردان»، «مشکلات رفتاری زوجین»، «مشکلات روانی مردان»، «مشکلات اخلاقی زنان» و «مشکلات معیشتی و اقتصادی» در خشونت خانگی ضد مردان موثر است.

به اعتقاد پژوهشگران این مطالعه؛ با عنایت به نتایج این بررسی، اصلی ترین عامل خشونت ضد مردان مشکلات اقتصادی می باشد. بنابراین آنها پیشنهاد می کنند این مورد به صورت جدی مورد توجه دولت قرار گیرد و در این حوزه اقدامات اساسی صورت گیرد.

بررسی ها نشان داده که یکی دیگر از علل مهم خشونت ضد مردان، سکوت آن هاست. اغلب مردان، زمانی که گرفتار خشونت می شوند، سکوت می کنند. همینطور مردان به علت جایگاه خاص اجتماعی خود و ترس از مورد تمسخر و استهزا قرار گرفتن علاقه ای به بیان ماوقع خود ندارند و بنابراین ارتکاب جرائم بر ضد آنان مخفی باقی می ماند.

به گفته این محققان: «مشکلات روانی و مسائل رفتاری و مشکلات تربیتی از دیگر علل تشدید خشونت خانوادگی ضد مردان است. ازاین رو در این حوزه بهره گیری از خدمات مشاوره ای متخصصان، بسیار حائز اهمیت می باشد. همینطور صدا و سیما بعنوان یک رسانه ملی در مورد آگاهی رسانی و آموزش نقش بسیار مهمی دارد.

نکته مهم این پژوهش این است که یکی از علل اصلی خشونت خانگی ضد مردان، عدم رعایت حقوق بانوان و احساسی است که زنان نسبت به این مورد دارند. پژوهشگران این مطالعه بر این باورند که نقش مردان و جامعه در این مورد باید بررسی شود و در زمینه برای احقاق حقوق و رفع احساس عدم برابری فراهم گردد.

این پژوهشگران می گویند: «بخش مهمی از خشونت ضد مردان، نتیجه عدم رعایت حقوق بانوان در خانواده و اجتماع است. بر این اساس با رعایت حقوق بانوان، میتوان به کاهش خشونت ضد مردان امیدوار شد».

در انجام این تحقیق منیژه سلیمی و محمدعلی چیت ساز؛ پژوهشگران گروه جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه زمستان ۱۳۹۹ به صورت مقاله با عنوان «شناسایی عوامل موثر بر خشونت خانگی ضد مردان» در فصل نامه پژوهش های جامعه شناختی انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/08
23:20:52
5.0 / 5
940
تگهای خبر: خدمات , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو