معاون وزیر علوم در كنفرانس ملی انجمن پارك های فناوری تاكید كرد

مهندسان مكانیك در حوزه فناوری مشاركت اثرگذار داشته باشند

مهندسان مكانیك در حوزه فناوری مشاركت اثرگذار داشته باشند

به گزارش جاوید شو معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: هر سال که می گذرد، بخش پژوهش دوره های آموزشی اهمیت بیشتری پیدا می کند و اهتمام به پژوهش افزایش می یابد و نشان میدهد که با وجود شیوع ویروس کرونا باید برنامه هایی داشته باشیم که پژوهش لطمه نبیند و فزونی یابد و در عرصه کمیت و کیفیت و دستاورد رشد کند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در نخستین کنفرانس ملی انجمن علمی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایران که امروز (چهارشنبه) بصورت مجازی و به میزبانی پارک علم و فناوری مازندران برگزار شد، با اشاره به این که در آینده نزدیک بیشتر دانشگاه های کشور با کمبود داوطلب ورود به دوره های دکتری روبرو می شوند، اظهار نمود: باید قسمتی از پژوهشگران دانشگاهی دوره های دکتری خصوصاً در دانشگاه های استانی به شیوه های دیگر تامین شوند و پس ما نمی توانیم بطور مرتب روی متقاضیان نامحدود دوره های دکتری و کارشناسی ارشد حساب نماییم.

به گفته ی ایشان، باید دوره های پسادکتری و دستیار پژوهشی را تقویت کنیم و دپارتمان های مهندس مکانیک باید برنامه های جدی داشته باشند تا دوره های پسادکتری و دستیار پژوهشی را جایگزین دوره های دکتری کنند و این امر اعتباراتی می خواهد که باید قسمتی از آن توسط دانشگاه ها و قسمتی از سوی صندوق ها و نهادهای حمایتی مانند بنیاد ملی نخبگان و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران تامین گردد یا بوسیله اعتبارات پژوهشی ۴۰ درصد که بوسیله عقد قرارداد بین دستگاهها و پژوهشگاه ها و دانشگاه ها تامین می شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه اشاره کرد: اساتید ما باید مطالبی را برای پروپوزال ها جهت جذب پسادکتری پیشنهاد کنند که دستگاهی که بودجه را تامین می کند، آن موضوع را بپذیرد و هر دانشگاهی که وسیع تر وارد این عرصه شود، امکانات بیشتری جذب خواهدنمود.

وی ادامه داد: دانشگاه دولتی داریم که سرانه جذب اعتباراتش بوسیله عقد قرارداد زیر یک میلیون تومان است و دانشگاه دولتی دیگری نیز داریم که ۸۰۰ میلیون تومان قرارداد بسته است و این تفاوت فاحش میان دانشگاه ها قابل قبول نیست.

دکتر رحیمی به بحث مهارت آموزی در رشته های فنی و به ویژه مهندسی مکانیک اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از وظایف ما کمک کردن به بالا بردن قابلیت اشتغال پذیری دانشجویان در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد است در این سه، چهار سال قبل با ایجاد مراکز مهارت آموزی و ایجاد مراکز کارآفرینی این آمادگی به وجود آمده که اگر انجمن ها برای مهارت آموزی برنامه های مناسبی دارند، این برنامه ها را برای ما بفرستند. در هر حال باید بدانیم که انجام تحقیقات قابل چاپ در مجلات بین المللی و داخلی همیشه جایگاه ویژه خودرا دارد و یکی از فاکتورهای ارزیابی دانشگاه ها همین چاپ مقالات بین المللی است

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی اشاره کرد: نکته مهم دیگر آنست که دانشگاه ها در گسترش و تقویت ارتباط با صنعت بکوشند. ارتباط با صنعت دو بخش دارد؛ بخش اول گرفتن پروژه مبتنی با نیاز صنایع و بخش دوم حضور اساتید در صنایع مختلف برای برنامه ریزی بهتر تا مدیریت بهتری صورت گیرد که در این راه با کمک از سامانه "ساتع" برای جذب ۴۰ درصد اعتبارات دستگاهها و سامانه "سمات" که مربوط به یک درصد می شود می توان برنامه ریزی نمود. رشته های مهندسی همچون مهندسی مکانیک از چند رشته اول دانشگاهی است که در حوزه توسعه فناوری خیلی نقش دارد و مشارکت مهندسان مکانیک در حوزه فناوری باید مشارکتی اثرگذار باشد.

منبع:

1400/03/06
13:51:28
5.0 / 5
861
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , صنعت , كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو