با چه شرایطی میتوان از گسترش ویروس كرونا در تجمعات جلوگیری كرد؟

با چه شرایطی میتوان از گسترش ویروس كرونا در تجمعات جلوگیری كرد؟

پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز معتقدند تجمعاتی نظیر مراسم مذهبی فی نفسه و اگر مدیریت شده باشند، عامل خطر بسیار مهمی برای توسعه بیماری نیستند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، با توجه به اینکه راه سرایت ویروس کرونا از راه دستگاه تنفسی است، تجمعات بزرگ نقش مهمی در انتشار بیماری دارند. بنابراین کنترل و پیشگیری از گسترش همه گیری کووید-۱۹ نیازمند مداخلات جدی است.

بررسی ها نشان داده که بیشتر کشورها موافق اعمال محدودیت و ممنوعیت تجمع مردم در مکان های عمومی مثل مراکز تفریحی، رستوران ها، سالن های ورزشی، اماکن مذهبی، وسایل نقلیه عمومی، مراسم عروسی و عزا، مسافرت ها و شرکت در فستیوال ها و... تا زمان کنترل بیماری هستند.

برخی از مطالعات هم به بُعد روانی این محدودیت ها اشاره کرده اند. در این مطالعات عنوان شده که این اقدامات و در خانه ماندن به مدت طولانی منجر به افزایش استرس، اضطراب و افسردگی در میان مردم می شود.با توجه به همین موارد؛ پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با تهیه یک گزاره برگ، تأثیر رعایت و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی را در تجمعات مختلف، بر انتشار بیماری کووید-۱۹ بررسی کردند.
این گزارش با بررسی شواهد معتبر علمی و لحاظ نمودن نظرات خبرگان تهیه شده است. همینطور در این گزارش از شواهد بین المللی عرضه شده توسط سازمان جهانی بهداشت، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالت متحده آمریکا و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران، به همراه نتایج انتشار یافته، استفاده شده است.

بررسی های این مطالعه از آن حکایت می کند که باآنکه نتایج مطالعات نشان دهنده میزان بالای انتقال در تجمعات است؛ ولی نقش مخدوش کننده های مهمی مثل عدم رعایت فاصله اجتماعی، عدم تهویه و فضای بسته را نباید فراموش کرد. تجربه عینی که گواه بر این ادعا است؛ تجمع حج در سال ۲۰۲۰ در عربستان بود.

تجربه حج سال قبل نشان داد که تجمعی که با معیارهای زیر برگزار شود، باعث انتشار و گسترش بیماری نخواهد شد:

- عدم حضور افراد پرخطر در تجمعات (مثل افراد مسن، افراد دارای بیماری زمینه ای و...)؛

- عدم حضور افراد دارای علایم مشکوک یا تست مثبت؛

- حفظ فاصله فیزیکی ۱.۵ متری؛

- استفاده از ماسک؛

- رعایت بهداشت دست و

- عدم تجمع در فضای بسته و فاقد تهویه

نویسندگان این گزاره برگ معتقدند تجمعاتی نظیر مراسم های مذهبی فی نفسه و اگر مدیریت شده باشند، عامل خطر بسیار مهمی برای توسعه بیماری نیستند. بلکه آن چه عامل انتشار بیماری است؛ حاصل جمع تماس نزدیک، تجمع و فضای بسته بدون تهویه است. برگزاری مراسم مذهبی در شرایط عادی و نه در پیک های بیماری، با روشی مانند حج ۲۰۲۰ می تواند انجام پذیر باشد.

منبع:

1400/03/05
23:17:46
5.0 / 5
900
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو